Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ukrainiec pracujący w Polsce nie zawsze dostanie minimalną emeryturę.

06.11.2018, 09:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Ukrainiec pracujący w Polsce nie zawsze dostanie minimalną emeryturę.

W Polsce legalnie pracuje już ponad 570 tys. cudzoziemców. W samym województwie warmińsko-mazurskim jest ich prawie 8 tys. 70 proc. to obywatele Ukrainy, 11,5  proc Białorusi, a pozostałe narodowości to łącznie zaledwie 18,5proc. W analogicznym okresie  ubiegłego roku wszystkich obcokrajowców legalnie zatrudnionych w naszym regionie było ponad  6 tys. Przybyło 275 Białorusinów oraz 1 319 Ukraińców.  Składki za nich wpływają do polskiego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a zatem dokładają się oni do świadczeń wypłacanych na bieżąco.

 

Polska podpisała 13 umów z różnymi państwami spoza Unii Europejskiej dotyczących ubezpieczeń społecznych, m.in. w zakresie wypłaty świadczeń. Oparte są one na zasadzie, z której wynika, że jeśli ktoś pracował w Polsce, to otrzymuje emeryturę również z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nasi rodacy pracując za granicą również mają taką gwarancję. Za pracę w USA , Kanadzie czy Korei Południowej przysługuje emerytura z tych państw.

 

 Taka umowa zawarta została również między  Polską i Ukrainą w 2012 r. Gwarantuje ona obywatelowi Ukrainy to, że za pracę w Polsce za , którą  była za niego odprowadzona składka,  po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie miał prawo do polskiej emerytury. Nie oznacza to jednak , że ZUS będzie finansował emerytury obywatelom Ukrainy za okresy pracy w ich macierzystym kraju. Wysokość emerytury ustala się bowiem proporcjonalnie, czyli ZUS zapłaci tylko za lata czy miesiące, które były  przepracowane w Polsce. Jeśli więc obywatel Ukrainy był zatrudniony w naszym kraju miesiąc, dwa lub trzy i pracodawca przekazał za niego tylko kilka składek, to jego polska emerytura wyniesie zapewne kilka lub kilkadziesiąt złotych.

 

 Minimalna emerytura to obecnie 1 029,80 zł  Przysługuje każdemu, kto przepracował przynajmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Umowa z Ukrainą przewiduje sumowanie okresów pracy w obu krajach. Oznacza to, że obywatel Ukrainy może starać się o minimalną emeryturę z Polski nawet wtedy, gdy nie przepracował w naszym kraju wymaganych lat do najniższego świadczenia ale jego łączny staż pracy przekracza ten okres. Ale to nie jedyny warunek, który musi być spełniony. Aby dostać taką emeryturę z Polski za zsumowane okresy ubezpieczenia, trzeba w Polsce mieszkać. ZUS nie dopłaci więc do minimalnego świadczenia osobie, która mieszka na Ukrainie, w Mołdawii, Korei Południowej czy Australii (są to kraje, z którymi mamy umowy dwustronne).

 


 Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ na 100 lecie
  Wtorek, 06.11

  Cieszę się że moja kochana ojczyzna tak dba o Ukraińców i innych imigrantów mając własnych obywateli głęboko w d.... O take Polskie przecie walczylim

 2. 2
  --1
  ~ Ortjbntpibnp
  Środa, 07.11

  Ukrainiec przyjeżdża tu do pracy,płaci podatki i nie jest na garnuszki państwa...za to oglądałam program ,jak to bezdomny Polacy w Berlinie maja sie dobrze na garnuszku Angeli ...dostają nowe ciuchy,bony na jedzenie i dach głową...i nie z zamiara wracać do polski,bo Angela wszystko da, a w Polsce socjal żaden,jeszcze trzeba pracować...główka pracuje...

 3. 3
  --2
  ~ ccc
  Środa, 07.11

  To jedż tam ciemniaku też będziesz miał dobrze na garnuszku Angeli

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.