Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W ten weekend zmieniamy czas na zimowy. Ostatni raz cofniemy wskazówki zegarów?

26.10.2018, 15:56:02 Rozmiar tekstu: A A A
W ten weekend zmieniamy czas na zimowy. Ostatni raz cofniemy wskazówki zegarów?

W ten weekend pośpimy o godzinę dłużej. 28 października cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. To być może ostatnia zmiana czasu, jak czeka nas o tej porze roku.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Czas letni zacznie znów obowiązywać w niedzielę 31 marca 2019 roku. Będzie to ostatnia obowiązkowa taka zmiana. Potem te państwa członkowskie UE, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, mogą ostatni raz wprowadzić czas zimowy w niedzielę 28 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe. Aby taki harmonogram mógł być stosowany, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.

Zmiany zapoczątkowała Komisja Europejska, która we wrześniu tego roku przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Projekt KE nie oznacza jednak, że zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego - informuje PAP.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Nie wierz PSL-owi
  Piątek, 26.10

  Już raz pan prawdomówny z PSL- Kamysz, wraz z Sawickim i innymi poplecznikami w sejmie zrobili konferencję i oznajmili, że już będzie obowiązywał letni czas, a jest to zasługą jego partii z gatunku arbuza. Ależ wtedy odtrąbili sukces. I co z tego wyszło, a no NIC!!! Ten sam pan prawdomówny był też w Elblągu i też mówił prawdę, tylko prawdę i g.... prawdę. Jak będzie ? Zobaczymy.

 2. 2
  +3
  ~ Reedd
  Piątek, 26.10

  Nie może na stałe obowiązywać tak zwany czas letni, bo jest on wynikiem przyspieszenia czasu normalnego nazywanego u nas czasem zimowym. Gdyby zapadła decyzja o stałym czasie to będzie obowiązywał ten, który zostanie przywrócony w ten weekend. Jest to czas obowiązujący w naszej strefie geograficznej i stąd nie można go zmienić, bo równie dobrze idąc tym myśleniem możnaby Polskę włączyć do Azji. Spory o utrzymanie na stałe czasu letniego są podstawową przyczyną opóźnienia w ostatecznym zaprzestaniu zmian godzin.

 3. 3
  +1
  ~ Janko Muzykant
  Piątek, 26.10

  Ja jestem za tym, by czas letni obwiązywał przez cały rok. Więcej czasu jest po pracy po południu. Jest to szczególnie potrzebne w okresie lata i nie tylko.

 4. 4
  +1
  ~ Love
  Sobota, 27.10

  Zakochani czasu nie liczą

 5. 5
  +3
  ~ abc
  Sobota, 27.10

  Dziś pijemy o godzinę dłużej

 6. 6
  +1
  ~ Tik- Tak ..
  Sobota, 27.10

  Wprowadzając na stałe czas letni - to w grudniu i styczniu o godzinie 9 rano będzie jeszcze ciemno . To raczej byłoby trochę dziwne .

 7. 7
  +1
  ~ oko
  Niedziela, 28.10

  Bardzo często podróżując przekraczamy strefy czasowe i z tego powodu nie słychać jęków. Bo za to płacimy ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.