Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W lasach Nadleśnictwa Elbląg zawisła pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna

13.10.2017, 13:35:12 Rozmiar tekstu: A A A
W lasach Nadleśnictwa Elbląg zawisła pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna
Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Idea utworzenia barci lub powieszenia kłody bartnej zrodziła się na początku 2017 roku w głowie nadleśniczego Mariusza Potocznego. W realizację pomysłu chętnie zaangażowali się inni pracownicy, leśniczy i dwóch pracowników biurowych, tym bardziej, że pszczelarstwo nie jest im obce.  W tym celu w maju udali się do Nadleśnictwa Augustów, które wraz z partnerami (Nadleśnictwem Browsk, Maskulińskie, Supraśl oraz Wydziałem Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku) realizowało projekt pod nazwą „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Dzięki niemu w Puszczy Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej powstały barcie i zawieszone zostały kłody bartne.

W trakcie szkolenia elbląscy leśnicy zapoznali się z sposobem dziania kłody bartnej i jej zawieszania na drzewie. Własnoręcznie wykonali pierwszą kłodę, która została podpisana i zawisła w Puszczy Augustowskiej. Po powrocie do Elbląga leśniczy Marek wyrzeźbił własną kłodę bartną, a potem z pracownikami biura znalazł właściwe dla niej miejsce: pod koniec minionego tygodnia kłoda zawisła na dębie w leśnictwie Pogrodzie. W wieszaniu pomagali leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn, którzy również zamierzają wprowadzić kłody bartne w swojej okolicy. Dzięki obecności kwidzyńskiego arborysty i doświadczeniu tamtejszych leśników cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Nowa kłoda bartna będzie schła na drzewie do wiosny. Potem zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego, który będzie miał za zadanie zwabić rój. Mamy nadzieję że już w przyszłym roku znajdą się chętne pszczoły do zamieszkania w nowej lokalizacji.

Polskie leśnictwo opiera się o zasady zrównoważonego gospodarowania lasem. Oznacza to, że oprócz funkcji gospodarczej – producenta drewna – Lasy Państwowe pełnią także inne role, między innymi dba o zachowanie zasobów leśnych oraz ich różnorodności biologicznej. Jednym z przykładów takich działań jest przywracanie miejsc bytowania dzikich pszczół. Ważnym elementem tego procesu jest też tworzenie bazy pokarmowej dla pszczół poprzez urozmaicanie lasu nektarodajnymi gatunkami drzew i krzewów. Ich obecność pomaga nie tylko owadom, poprawia także warunki życia innych zwierząt między innymi leśnych ptaków.

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Taak , a świstaki ...
  Sobota, 14.10

  Na razie to leśnicy wycinają w pień lasy , od Młynar po Chruściel i Dębiny , no cóż tartaki mają swoje potrzeby . A leśniczówki , jak pałace. Piórkowo , Młynary itp . itd.

 2. 2
  +2
  ~ Gagatek
  Sobota, 14.10

  Popieram powyższy komentarz. Ktoś powinien w końcu dokładnie "prześwietlić" działalność Lasów państwowych .....

 3. 3
  0
  ~ Państwowe lobby .
  Sobota, 14.10

  I oczywiście terenówki po kilkaset tysięcy za sztukę przed " rezydencjami " , państwo w państwie od zawsze . Czy to socjalizm czy to kapitalizm . Bez zmian .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.