Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Tablica na budynku i głaz w parku upamiętnią Generała Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu

13.07.2017, 15:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Tablica na budynku i głaz w parku upamiętnią Generała Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Dziś (13 lipca) mija dziewiąta rocznica śmierci Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Z tej okazji na grobie Generała znajdującym się na cmentarzu Agrykola złożono kwiaty, by uczcić jego pamięć. To jedna z kilkunastu zaplanowanych uroczystości, które związane są obchodzonym w Elblągu Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. W planach jest jeszcze m.in. zawieszenie pamiątkowej tablicy na budynku przy ul. Królewieckiej oraz ustawienie okolicznościowego głazu na terenie zieleńca między ulicami Żeromskiego a Mickiewicza.

W związku z Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i 9. rocznicą śmierci Generała, w czwartkowe południe na cmentarzu Agrykola odbyła się krótka uroczystość, podczas której złożono kwiaty na grobie generała. Udział w niej wzięli m.in. rodzina Generała Nieczuja-Ostrowskiego, przedstawiciele wojska w tym grupa generałów 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz Wielonarodowej Grupy Dowodzenia NATO, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władze miasta.

Jest to taka cicha uroczystość, upamiętniająca w tym szczególnym dniu 9. rocznicę śmierci Generała. Trzeba o niej pamiętać szczególnie w Roku ustanowionym na jego cześć. Co roku 1 listopada składamy na tym grobie wieńce i znicze. 29 września z kolei będziemy obchodzić 110 rocznicę jego urodzin. W tym dniu też złożymy kwiaty na jego grobie

- mówi przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak. 

W ramach Roku Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego w planach jest jeszcze kilka innych przedsięwzięć uświetniających jego osobę. Jednym z ciekawszych będzie zawieszenie tablicy pamiątkowej na budynku obecnej szkoły Regent przy ul. Królewieckiej 100, gdzie dawniej w latach 1945-1951 mieścił się Urząd Bezpieczeństwa.

Chcemy upamiętnić to miejsce i pokazać młodzieży i wszystkim elblążanom, że było w historii naszego miasta takie niechlubne miejsce, w którym był przesłuchiwany i torturowany Generał Nieczuja - Ostrowski. Mamy już zgodę właściciela budynku na zawieszenie tablicy. Jej treść także jest już przygotowana. Uroczyste odsłonięcie tablicy planujemy na wrzesień lub październik

- informuje Marek Pruszak.

Kolejną trwałą pamiątką po Generalne będzie głaz, który ma zostać ustawiony na terenie zieleńca między ulicami Żeromskiego a Mickiewicza, a więc w pobliżu miejsca, w którym mieszkał Generał. 

Ponadto 28 września odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na którą zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele Miasta Krakowa, w tym prezydent i radni, a także przedstawiciele miast Wolbrom i Miechów, z którymi Generał Nieczuja - Ostrowski także był związany. 

Myślę, że warto te miasta i te osoby uhonorować wręczając im piękne medale okolicznościowe, które są wybite z okazji Roku Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

- uważa  przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. 

W tegorocznych planach jest również wydanie książki - biografii, poświęconej Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu. Jej autorem będzie ks. Andrzej Kilanowski. Pod koniec października Seminarium Duchowne w Elblągu zorganizuje także konferencję naukową poświęconą Generałowi w różnych aspektach jego działalność m.in. jako żołnierza i działacza katolickiego oraz społecznego. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Polak.
  Czwartek, 13.07

  a może redakcjo jakieś przypomnienie biografii tego bohatera? Jak ja nie pamiętam dokładnie Jego biografii, tak na pewno 99% elblążan również i chcieliby wiedzieć za co jest hołubiony, no i chyba też po to jest ustanowiony Jego rok pamięci aby pamiętac o tym kim był a nie tylko, że ktoś taki był...

 2. 2
  +3
  ~ Rysiek
  Czwartek, 13.07

  Kiedyś byłem na uroczystościach przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i ciary mi przeszły po ciele jak Pan Generał powiedział: "Pamietajcie te wartości - Bóg, Honor i Ojczyzna".

 3. 3
  +3
  ~ Szmuk
  Czwartek, 13.07

  A kto to jest ten pan generał Nieczuja - Ostrowski? Wikipedia ma bardzo PISowskie dane, moi dziadkowie i rodzice inne...

 4. 4
  +3
  ~ Polak.
  Piątek, 14.07

  Rysiek - też wtedy tam byłem i pamiętam te słowa.

 5. 5
  +5
  ~ xxxzz
  Piątek, 14.07

  kolejna wymyślona zabawa, za pieniądze podatników, zamiast zajmować się na prawdę ważnymi rzeczami dla miasta!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.