Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Jak elblążanie obchodzą Wielki Piątek?

25.03.2016, 13:20:55 Rozmiar tekstu: A A A
Jak elblążanie obchodzą Wielki Piątek?

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest to dzień sądu, męki oraz śmierci Chrystusa. Jak elblążanie spędzają ten dzień? Dowiemy się tego z dzisiejszej sondy.

Kasia

Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, powinien być dniem skupienia powagi czy pobożności . Wydaje mi się, że wiele osób trzyma się postu ścisłego, tego właśnie dnia, jest to też rodzaj pokuty i zadośćuczynienia. Wydaje mi się, że elblążanie trzymają się obchodów Wielkiego Piątku, jest to też w pewnym stopniu przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.

Agnieszka
Większość Elblążan idzie wtedy do kościoła i uczestniczy w Liturgii Męki Pańskiej. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wydaje mi się, że wielu ludzi go przestrzega. Moim zdaniem powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zastanowić co tak naprawdę jest ważne w życiu i jaki jest sens cierpienia. Warto poświęcić trochę czasu dla tego, który oddał za Nas życie. Możemy to zrobić w różny sposób. Czytając Pismo Święte, zachowując post, uczestnicząc w Liturgii Męki Pańskiej. Dla mnie samej jest to szczególny dzień. Najbardziej wyjątkowym momentem jest czuwanie przy grobie. Jest to chwila tylko dla mnie i Jezusa. Nie myślę wtedy o sprawach przyziemnych. Staram się podziękować Mu za wszystko co mnie spotyka i prosić o dalsze błogosławieństwo. Ważne, żeby każdy wierzący spędził ten dzień blisko Niego.
 


Kasia
Wielki Piątek spędzam w domu z rodziną, a wieczorem wszyscy idziemy na mszę do kościoła.Myślę, że w dzisiejszych czasach tradycja zanika. Coraz mniej ludzi pości w Wielki Piątek.
 

Iga
Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Dlatego powinniśmy obchodzić go w spokoju i zadumie. Jest to także ostatni i najściślejszy dzień postu. Nie należy więc jeść mięsa, czy pić alkoholu. Niektórzy decydują się nawet na post całkowity i przez cały dzień odstępują od jakichkolwiek posiłków. To święto, obok Wielkanocy jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików.
 

Martyna
W ten dzień przestrzegam postu, nie jem mięsa, nie wolno również pić alkoholu. Ten dzień każdy z nas powinien obchodzić z rodziną, jednak w sposób szczególnie spokojny. Jest to jeden z ważniejszych dni w roku.
 

Lucyna
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. Jest to dzień zadumy, skupienia oraz powagi. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. W ten dzień ograniczam liczbę posiłków oraz powstrzymuje się od spożywania pokarmów mięsnych. Ważnym elementem tego dnia jest także Droga Krzyżowa oraz Adoracja Krzyża w Kościele.
 

Magda
Tak, obchodzę Wielki Piątek od małego trzymam post w ten dzień, nie jem mięsa.Wydaje mi się, że większość osób, które znam również trzyma post w takim, specjalnym dniu.
 


Greta
Na pewno duża część elblążan obchodzi ten dzień właśnie dlatego, że ma on dla nich duże znaczenie. Chociaż jest to i tak znikoma ilość ludzi. Powinniśmy udać się na drogę krzyżową aby w ciszy wspominać dzień śmierci Jezusa Chrystusa.
 


Pamela
Myślę, że pomimo tego, ze nie obchodzę w sposób tradycyjny tych świąt, to jednak ten czas skłania mnie do osobistych refleksji. Od wielu lat na terenie Elbląga zaobserwowałam ze w dniu Wielkiego Piątku ruch przy kościele jest wzmożony- to o czymś świadczy! Każdy powinien obchodzić święta w sposób, który jest dla niego odpowiedni i korzystny- w końcu każdy jest inny.
 

Damian
Nie obchodzę raczej takich świąt. Myślę, że jeśli chodzi o święta katolickie to największą sławą cieszy się Boże Narodzenie i Wielkanoc i chyba obchodzi się je w bardziej rodzinnym śniadaniem aniżeli obrzędami.
 


 


Rozmawiała: Karolina Orłowska 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Anty
  Piątek, 25.03

  A ja dziś idę na pysznego hamburgera z podwójną wołowiną, a wieczorem kilka piwek. Najśmieszniejsze jest to, że większość tzw. katolików na co dzień sama nie przestrzega podstawowych dogmatów swojej własnej wiary. Czyżby im się nie podobały? :) W związku z tym dla uspokojenia sumienia myślą, że jak nie zjedzą mięsa w piątek to znaczy, że są "dobrymi katolikami"...

 2. 2
  --3
  ~ olo
  Piątek, 25.03

  Religia to opium dla ludu. Jak powiedziaj wielki wodz Jozef Stalin.

 3. 3
  +6
  ~ mius
  Piątek, 25.03

  Zastanawiające jest to, że większości zapytanych Wielki Piątek kojarzy się przede wszystkim z postem. Też ważny ale nie najważniejszy w tym dniu. Szkoda mi bardzo Damiana (ostatniego rozmówcę). "...Nie obchodzę raczej takich świąt...Największą sławą cieszy się..." , " ...obchodzi się je bardziej rodzinnym śniadaniem...". Damian ! Młody człowieku ! Wielki Piątek jest integralną częścią świąt wielkanocnych!!! Niedziela Wielkanocna jest następstwem Wielkiego Piątku !!! Bez sensu jest zatem "obchodzenie rodzinnym śniadaniem" Wielkanocy nie zauważając śmierci Jezusa w Wielki Piątek!!! Bez świadomości i przeżywania wydarzeń Wielkiego Piątku, śniadanie Wielkanocne /nawet "obchodzone rodzinnie"/ nie różni się niczym innym od śniadania codziennego, chociażby niedzielnego.

 4. 4
  +1
  ~ isio
  Piątek, 25.03

  Od kiedy Lucynka jest elblążanka, bo nie wiem?...

 5. 5
  0
  ~ Katarzyna
  Sobota, 26.03

  Gdzie była ta sonda, że same dziewczęta (no z jednym wyjątkiem) się trafiły?

 6. 6
  0
  ~ BigCytat
  Niedziela, 27.03

  DO OLO - cytat, w oryginalnym brzmieniu brzmi "Religia to opium ludu" i nie jest autorstwa Stalina. Autorem cytatu jest Karl Marx, a pochodzi on z powstałej na przełomie 1843/44 rozprawy "Krytyka heglowskiej filozofii prawa". Lenin używał zmodyfikowanej wersji "Religia to opium dla ludu", skąd wziąłeś informację, że to ze Stalina???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.