Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Jakie znaczenie dla elblążan ma Wielki Czwartek?

24.03.2016, 13:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie znaczenie dla elblążan ma Wielki Czwartek?

Wielki Czwartek przypada 3 dni przed Wielkanocą. Jest to czas, kiedy kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne. Dla wielu osób jest to bardzo ważny dzień w roku. W dzisiejszej sondzie sprawdziliśmy, jakie znaczenie dla elblążan ma ten szczególny dzień oraz w jaki sposób go spędzają.

Michalina

Wielki Czwartek generalnie nie ma dla mnie większego znaczenia, poza tym, że wieczorem pójdę na mszę. Jest to dla mnie dzień jak co dzień. Myślę, że elblążanie podobnie do mnie, idą na wieczorną mszę i to wszystko. Uważam, że każdy z nas powinien odpocząć w Wielki Czwartek i spędzić czas z rodziną.

 
 
 


Paulina
Wielki Czwartek jest jednym dniem z Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest jednym z moich ważniejszych dni w życiu, ponieważ oczekujemy na zmartwychwstanie Pana Jezusa, robimy własny rachunek sumienia oraz zastanawiamy się nad naszymi czynami i uczynkami. Myślę, że elblążanie uroczyście obchodzą ten wielki dla nas dzień, dlatego udają się do kościoła na msze świętą, aby porozmawiać z naszym Ojcem -Jezusem Chrystusem. Oczywiście, każdy mieszkaniec naszego miasta, jakim jest Elbląg, świętuje ten dzień w różny sposób.
 

 

Agata
Osobiście nie przywiązuje wagi do tego dnia, nie obchodzę go. Z świąt Wielkanocnych, liczy się dla mnie bardziej piątek i sobota. Myślę, że nie każdy obchodzi ten dzień, lecz na pewno są i tacy. Uważam, że jest to już ich indywidualna sprawa w jaki sposób obchodzą ten dzień.
 

 

Daria
Od tego dnia mam rygorystyczna dietę, nie jem mięsa, staram się jeść mniej. Przez okres Triduum Paschalnego przygotowuje się do Wigilii Paschalnej i ogólnie wyciszam się. Ma to dla mnie wielkie znaczenie zważywszy na fakt co upamiętnia. Uważam, że większość elblążan nie ma pojęcia o znaczeniu tego dnia. Powinni przygotować się do Wigilii Paschalnej. Powinni pójść do kościoła.
 
 

Ania
Wielki Czwartek jest dla mnie przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych, tego dnia idę do kościoła, aby upamiętnić ustanowienie Mszy Świętej. Uważam, że niektórzy traktują ten dzień, jako wolny od pracy lub szkoły, a tylko osoby najbardziej praktykujące uczestniczą we Mszy Świętej.
 
 

Marek
Wydaję mi się, że nie obchodzi się w Polsce jakoś uroczyście Wielkiego Czwartku. Niektórzy zapewne odwiedzą kościół i tyle. Dla mnie Wielki Tydzień to przygotowania do świąt, ale w tempie codziennych obowiązków bez zadumy.
 

 

Nikodem
Wielki Czwartek ma dla mnie duże znaczenie chyba, dlatego że jest ważnym świętem kościelnym, na pamiątkę ustanowienia sakramentów kapłaństw, tak mi się zdaje. Elblążanie obchodzą Wielki Czwartek, raczej w większości przez pójście do kościoła, na specjalną mszę, chyba rano w większych kościołach, ale w niektórym jest pod wieczór. Wydaję mi się, że o ile idą do kościoła na tę mszę i się modlą (oczywiście szczerze) to obchodzą to święto poprawnie.
 

 

Arek
Wielki Czwartek to czas, kiedy kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne. Myślę, że większość elblążan obchodzi ten dzień, powinni uczęszczać w eucharystii.
 

 

Daria
Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, jest to dla mnie czas refleksji i wspólnej modlitwy. Z moich obserwacji, Wielki Czwartek obchodzony jest przez wielką rzeszę katolików, którzy uczestniczą w tym święcie .
 

 


Kamila
Jestem katoliczką, dlatego Wielki Czwartek jest bardzo ważnym dla mnie dniem. Biorę udział w poście, powstrzymuję się od jedzenia mięsa i ogólnie ograniczam jedzenie. W ten dzień idę na mszę. Spędzam czas wspólnie z rodzina i w gronie najbliższych.Rozmawiała: Karolina Orłowska
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Kez
  Czwartek, 24.03

  Super młodzi ludzie !!!!!!

 2. 2
  +2
  ~ Kez
  Czwartek, 24.03

  Super młodzież !!!!!

 3. 3
  +2
  ~ cierpliwy
  Czwartek, 24.03

  Ten czwartek jest taki sam wielki jak wszystkie następne czwartki w roku. Ciekawe kiedy ludzie zaczną wiązać duchowość z duchem, a nie z czwartkiem , piątkiem, czy sobotą oraz z pier....mi religijnymi? Myślę że potrwa to kolejne 2000 lat

 4. 4
  0
  ~ młody
  Czwartek, 24.03

  Kez, masz rację, tylko ten Marek...

 5. 5
  --1
  ~ Piotr
  Czwartek, 24.03

  Wszyscy odpowiedzieli mądrzej niż Marek.

 6. 6
  +3
  ~ Michał
  Czwartek, 24.03

  Ta ostatnia dziewczyna to nie powinna się powstrzymywać od jedzenia. Wygląda jak śmierć. A tak to super młodzież!

 7. 7
  0
  ~ Muimur
  Czwartek, 24.03

  Pójdę do kościoła, pójdę do kościoła.... Żenujące. Młodzież pobierająca naukę religii, w większości katolickiej, nie wie nawet co to jest WIELKI CZWARTEK, nie pytając nawet o WIELKI PIĄTEK!!! Rodzice, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim PRZEPŁACANI KATECHECI, o co tu chodzi???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.