Sobota, 6.06.2020, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Bałagan po PGR-ach. Mieszkańcy nie wiedzą, w jakiej miejscowości mieszkają

10.04.2015, 12:30:46 Rozmiar tekstu: A A A
Bałagan po PGR-ach. Mieszkańcy nie wiedzą, w jakiej miejscowości mieszkają
Fot. Magdalena Marcinkiewicz

Mieszkańcy Gminy Gronowo Elbląskie mają duże trudności z określeniem, w jakiej miejscowości żyją na co dzień. Na wsiach zazwyczaj używane są nazwy zwyczajowe, z kolei nawet w nazwach urzędowych panuje pewien bałagan.

Chaos ten miało uporządkować zarządzenie z roku 1980 Ministra Administracji i Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lipca, w którym ustalono wykaz miejscowości Rzeczpospolitej Ludowej.

Tym samym ustalono skład gminy, do którego wchodzi 15 sołectw : Błotnica, Fiszewo, Gajewiec, Gronowo Elbląskie (w tym sołectwo Gronowo Elbląskie-Osiedle), Jasionno, Jegłownik, Karczowiska Górne, Mojkowo, Nogat, Oleśno, Rozgart, Różany, Szopy, Wikrowo, jak również Czarna Grobla, Dworki, Kopanka Druga, Kopanka Pierwsza, Mechnica, Nowy Dwór Elbląski, Sporowo czy Wiktorowo.

Jak się okazuje, postawione znaki nie zawsze idą w parze z ludzką świadomością.

Nasze miejscowości w tych układach wiejskich (gminnych) w dużej mierze były miejscowościami w tzw. strukturach Państwowych Gospodarstw Rolnych. Wtedy często ludzie posługiwali się tzw. nazwami zwyczajowymi. Nawet jak stawiano tablice,  zdarzało się, że były robione na ich podstawie

-  Marcin Ślęzak, wójt Gminy Gronowo Elbląskie.


Jesionno, Jesionna, Jasionno czy może Jasionna?

I tu się zaczynają schody. Dotarliśmy do informacji, że przed rokiem 1980 jak i po, w dziennikach lekcji szkół w Gronowie Elbląskim, do których uczęszczały wszystkie okoliczne dzieci, urzędowała nazwa Jesionno. Jednak tablice z nazwami tej miejscowości zmieniały się jak w kalejdoskopie.

Powszechnie używaną nazwą była także Jesionna. - Tutaj każdy mówi różnie, ale Jasionno czy Jasionna raczej rzadko się słyszy, a taki znak stoi - opowiada jeden z mieszkańców.


 
Majkowo czy Mojkowo?


Miejscowość jest położona w pobliżu trasy linii kolejowej Tczew-Malbork-Elbląg. Nie tak dawno zostały postawione znaki, które wskazują dojazd do Mojkowa. Dla miejscowych był to prawdziwy szok, ponieważ wystawiane dokumenty wskazywały inną nazwę. - Mieszkałem przez wiele lat w Majkowie, ba, nawet miałem zapisaną taką nazwę w moim dowodzie osobistym. Ogromnie się zdziwiłem, gdy zobaczyłem nowe tabliczki - opowiada nam Pan Zbigniew, który obecnie mieszka w Gronowie Elbląskim.

Marcin Ślęzak wskazuje, że w Rzeczpospolitej Ludowej panował pewien bałagan.

Mogło się zdarzyć, że niektórzy mogli mieć jeszcze w dokumentach stare nazwy. W tamtych czasach nie pilnowano tego i nie zwracano uwagi na to dogłębnie. Często zdarzały się pomyłki

- informuje wójt Gminy.

Zgodnie z rozporządzeniem z 1980 r. Mojkowo jest poprawną nazwą i wszelkie wystawione dokumentacje na Majkowo są automatycznie zastępowane aktualną.


Komary i Mechnica dalej istnieją?


Kolejne wątpliwości rozwiał wójt Gminy Gronowo Elbląskie. - W Mojkowie była jeszcze Mechnica i taką miejscowość mieli zapisaną w dowodach. To kolejna zwyczajowa nazwa. Wtedy nie istniała taka weryfikacja geodezyjna i dokumentacyjna jaka jest dzisiaj. Od 1980 r. należało sukcesywnie eliminować wszystkie nieprawidłowości. Jeszcze jest grom takich sytuacji, gdzie istnieje niespójność w nazwie wypowiadanej potocznie z nazwą rzeczywistą miejscowości - stwierdził.

Podobnie jest z Nowym Dworem Elbląskim, który znajduje się na trasie Jegłownik-Malbork. Wśród mieszkańców słyszy się jednak określenie Komary. - Rzeczywiście tak to się kiedyś nazywało. Ta nazwa dalej funkcjonuje zwłaszcza wśród starszych osób - informuje Marcin Ślęzak.

I dodaje, że występował również problem z miejscowością Rozgart. Jeszcze do niedawna każdy mówił o nim Rozgard, a tak naprawdę miejscowość kończy się na literę "t", a nie "d".


Choć Gmina jest niewielka, to nieścisłości jest wiele, jednak ważnym jest podjęcie kroków w celu uświadamiania mieszkańców i weryfikacji wszystkich dokumentów oraz oznakowań.

Ludzie wahają się, zadają sobie pytanie "Gdzie ja tak naprawdę mieszkam"? To jest ten czas kiedy dalej powinniśmy gruntownie analizować te sytuacje

- dodał  Marcin Ślęzak.

Wójt Gminy podkreśla, że osoby mające problem z dokumentacją powinny zgłosić się bezpośrednio do Gminy Gronowo Elbląskie znajdującej się przy ul. Łączności 3.

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ eskar
  Piątek, 10.04

  Gajowiec czy Gajewiec?

 2. 2
  +7
  ~ bo
  Piątek, 10.04

  Taki bajzel jest na warmii i mazurach.

 3. 3
  +5
  ~ Nazwy wg fachowców
  Sobota, 11.04

  Jeżeli Eschenhorst to powinno być JESIONNA (Esche = jesion), jeżeli było Moosbruch to winno być MOJKOWO. Nowy Dwór Elbląski nazywał się Neuhof, więc obecna nazwa wydaje się prawidłowa. A Komary to inna bajka - ta osada leży za Nowym Dworem Elb. i jeżeli nazywała się "Möskenberg" to spolszczona nazwa "Komary" wydaje się być prawidłową. Oczywiście "władze" wiedzą lepiej i powstają później takie debilizmy jak m.in. Raczki Elbląskie. Ta wieś nazywała się przed 1945 r. Unterkerbswalde, czyli "KARCZOWISKA DOLNE" . ale jakiś gminny idiota pomylił rzeczownik "Kerbs = karcz" z "Krebs = rak" i mamy tak jak mamy.

 4. 4
  +5
  ~ gya
  Sobota, 11.04

  Pamietam przez cale zycie bylo Jesionno Majkowo Gajowiec ale zawsze jakis palant sie znajdzie co mu przeszkadza. niech zajma sie konkretna robota a nie za nic nie robienie biora kase.

 5. 5
  0
  ~ Agnieszka
  Poniedziałek, 13.04

  nie ma w Gminie Gronowo Elbląskie sołectwa Wiktorowo, jest sołectwo Wikrowo, w skład, którego wchodzą dwie miejscowości Wikrowo i Wiktorowo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.