Niedziela, 1.10.2023, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Mistrzostwa Europy zza kulis. Zobacz materiał filmowy

16.09.2013, 10:20:50 Rozmiar tekstu: A A A
Mistrzostwa Europy zza kulis. Zobacz materiał filmowy
REKLAMA

Gdy rozciągała się przede mną panorama parkietu Centrum Sportowo Biznesowego zdałem sobie sprawę, że uczestniczę w niezwykłym wydarzeniu. Sięga ono daleko poza granice areny, w której rozgrywano Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej na siedząco Kobiet i Mężczyzn. Wszyscy uczestnicy mimo, że walczą o triumf w odmianie jednej z najbardziej popularnych dyscyplin świata, to i tak mogą czuć się zwycięzcami. Każda odbita piłka, każde spotkanie, każde założenie reprezentacyjnej koszulki to gest tryumfu nad niepełnosprawnością.

Organizacja znakomita. Gości witał suto zastawiony stół z jedzeniem. Na korytarzach wyczuwało się atmosferę rywalizacji oraz święta sportu. To było święto, esencja pojęcia rywalizacji oraz wzajemnego szacunku. Na chwilę uczestnicy mogli zapomnieć o swoich problemach. Z resztą wyglądali jakby już dawno to nie były one dla nich przeszkodą w czymkolwiek.

Trybuny wypełnione i reagujące na każde zagranie naszych drużyn. Przeważająca część kibiców to dzieci. Wystrojone w szaliki, flagi, pomponiki w narodowych brawach. Hala należała do nich. Zauważało się transparenty z nazwami szkół oraz te zrobione dla sportowców jak „Gdy Polacy grają, serca nam śpiewają”. Wśród zebranych nie zabrakło niepełnosprawnych sympatyków sportu wraz z opiekunami. Ich uśmiech na twarzy był nieodzownym elementem mistrzostw. Uwagę przykuwała grupa, która grała na bębnach, dopingując w ten sposób sportowców. Dzieci szalały na punkcie maskotek europejskiego czempionatu. Trudno się dziwić, w końcu jedną z nich właśnie zaprojektowały. Mianowicie Weronika Fercho, która wyobrażała sobie sympatycznego pluszaka z piłką siatkową i biało czerwonym pióropuszem. Razem z tradycyjnym Orłem zachęcały kibiców do bardziej zaangażowanego dopingu, który jednak mógł przysporzyć o ciarki nawet najbardziej wymagających w tym temacie. Przed wejściem na trybuny można było udekorować twarz barwami naszego kraju, pozyskać rzeczy związane z Mistrzostwami oraz Elblągiem.

W pierwszym dniu turnieju zaprezentowały się zespoły mężczyzn i kobiet w tym nasza reprezentacja. Mecz otwarcia to starcie Polski z Azerbejdżanem. Zawodnicy wydawali się nie przejmować licznymi kamerami, które śledziły każdy ich ruch na parkiecie. Gospodarze nie skorzystali z staropolskiego zwyczaju nie byli zbyt gościnni wygrywając z rywalem z kraju ropy naftowej 3-0. W siatkówce na siedząco są podobne zasady punktowe jak w tradycyjnej, gdzie gra się do wygrania 3 setów, w których trzeba zdobyć 25 punktów. Polacy punktowali 25-10, 25-17 i 25-12. Po każdym zagraniu radość zespołu. Wzajemna motywacja i zaangażowanie. Potem reprezentanci rzucali w stronę trybun specjalne piłeczki dla kibiców. – Czekaliśmy na to spotkanie, chłopaki byli bardzo skoncentrowani. Pokazaliśmy, że polska siatkówka potrafi wygrywać. – mówi Piotr Siciński kapitan naszej reprezentacji.

Stopień niepełnosprawności był różny. Niektórzy nie mieli kończyn czy dłoni. Jednak to nie przeszkadzało w odbijaniu piłki z dużą pasją, mocą i ambicją. W grze mężczyzn można było zaobserwować większą siłę a zagrania były bardziej dynamicznie, kobiety preferowały granie techniczne. Nasze reprezentantki zmierzyły się z Węgierkami jednak nie sprostały zadaniu. Rywalki wygrały 3-0. Mimo tego sympatycy siatkówki nie rezygnowali z dopingu. Każdy zdobyty punkt cieszył trenera Romana Piete, który z szerokim uśmiechem pokazywał jak bardzo  jest zadowolony z tego, że dziewczyny się starają.

Mistrzostwa się rozpoczęły. 

Mężczyźni


Bośnia i Hercegowina, Serbia, Chorwacja, Ukraina, Holandia, Węgry, Łotwa, Niemcy, Polska, Azerbejdżan, Rosja, Litwa, Wielka Brytania

Grupa A: Bośnia i Hercegowina – Chorwacja 3-0 
Grupa B: Ukraina – Łotwa 3-0
Grupa C: Polska – Azerbejdżan 3-0 (25-10, 25-17, 25-12)
Grupa D: Rosja – Wielka Brytania 3-0

Kobiety

Ukraina, Słowenia, Niemcy, Chorwacja, , Holandia, Rosja, Węgry, Polska, Finlandia

Grupa A: Słowenia – Niemcy 3-0Grupa B: Węgry – Polska 3-0 (25-16, 25-22,25-10), Rosja – Finlandia 3-0

 

Michał Libuda

Oceń tekst:

Ocen: 10

%90.0 %10.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ moniek
  Poniedziałek, 16.09

  Świetnie napisany artykuł. Oddaje ducha na arenie i tworzy klimat niecodzienności w sporcie. Byłem i widziałem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5715088844299