Wtorek, 25.02.2020, Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

W elbląskiej Radzie Miejskiej zasiądzie dwóch nowych radnych

12.07.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W elbląskiej Radzie Miejskiej zasiądzie dwóch nowych radnych
Radni Rady Miejskiej ew Elblągu. Już niedługo dołączą do nich nowe twarze (fot. arch. red.)

Już dziś kontynuacja pierwszej Sesji nowej Rady Miasta. Na poprzedniej, z różnych względów zabrakło trzech radnych: Małgorzaty Adamowicz z PiS, Witolda Wróblewskiego z KWW Witolda Wróblewskiego oraz Jerzego Wilka.

Małgorzata Adamowicz z Prawa i Sprawiedliwości nie pojawiła się na poprzednim spotkaniu Rady Miasta, ponieważ rozważała rezygnację z mandatu. Jednak jak dziś informuje nas Jerzy Chrabąszcz, kierownik Biura Rady Miejskiej, Pani Adamowicz jest zdecydowana, by zostać radną. - Zgłosiła chęć złożenia ślubowania i ma być na sesji, więc będzie składała śluby – mówi kierownik Biura RM.

Radna PiS, aby móc przyjąć mandat musiała najpierw złożyć rezygnację z kierowania miejską placówką oświatową. Była ona, bowiem Wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu. Jak sama mówi, w Radzie Miasta ma zamiar zająć się sprawami związanymi z oświatą, ale są jej bliskie także sprawy społeczne. Jako postulaty, które będzie realizować jako radna wymienia: utrzymanie infrastruktury ogródków działkowych na Zatorzu, obniżenie czynszów mieszkań ZBK i cen biletów komunikacji, wspieranie idei budowy wiaduktu na Zatorze oraz budowa małych basenów osiedlowych, miejsc rekreacji i wypoczynku dla ludzi starszych oraz dzieci.

Na konferencji prasowej, zorganizowanej dnia 27 czerwca, Witold Wróblewski oficjalnie zrezygnował z mandatu radnego. To było powodem jego nieobecności na pierwszej Sesji RM. - Po analizie stwierdziliśmy, że lepiej będzie, jeśli cztery osoby będą pracowały dla miasta, a nie trzy - mówił 27 czerwca, podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski. - Z punktu widzenia Zarządu Województwa, będę tą czwartą osobą, która będzie wspierała działania miasta i mieszkańców, które stoją przed nami.

Miejsce Witolda Wróblewskiego miał zająć w pierwszej kolejności Edward Pietrulewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21. Zdobył on 125 głosów wyborców, ale także złożył rezygnację z mandatu radnego. - To jest sprawa matematyczna, za kandydata, który rezygnuje z mandatu wchodzi kolejna osoba, która uzyskała po niej największy wynik – mówi Jerzy Chrabąszcz. Kolejną osobą jest Marek Burkhardt, były naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu. Zdobył on w wyborach do Rady Miasta 96 głosów wyborców.

Marek Burkhardt jest działaczem sportowym w Miejskim Młodzieżowym Klubie Sportowym Concordia Elbląg, członkiem stowarzyszenia Tacy Sami działającego na rzecz osób niepełnosprawnych oraz społecznym kuratorem sądowym. Jako radny chciałby zająć się sprawami sportu i oświaty.

Dużym zaskoczeniem byłą nieobecność Jerzego Wilka z Prawa i Sprawiedliwości. - Z powodów służbowych nie ma pana Jerzego Wilka w Elblągu – wyjaśniała 1 lipca Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy kandydata na Prezydenta.

Na miejsce Jerzego Wilka wchodzi Jan Redzimski – mówi Jerzy Chrabąszcz. Jak czytamy na oficjalnej strnie prezydenta elekta Jerzego Wilka, Jan Redzimski za kluczowe w działaniach samorządu uważa wsłuchiwanie się przez władze lokalne w potrzeby reprezentowanej społeczności, rozpoznawanie pojawiających się problemów oraz podejmowanie szybkich i co najważniejsze skutecznych działań w interesie wspólnoty lokalnej. W pracy dla samorządu chciałby poświęcić się przede wszystkim zagadnieniom społecznym oraz proinwestycyjnym.

Niestety, jutro, przyczyn formalnych zarówno Jan Redzimski (PiS), jak i Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego) nie zostaną zaprzysiężeni na Radnych. - Na tej sesji nie dojdzie do obsadzenia mandatu. Formalnie trzeba podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu dla jednego i drugiego z radnych (Witolda Wróblewskiego i Jerzego Wilka - przyp. red.). My występujemy do Komisarza Wyborczego i on wskazuje następcę, aby go wskazać musi mieć uchwałę o wygaśnięciu mandatu poprzednika i stąd to, że na sesji, kiedy następuje wygaśnięcie mandatu nie można go obsadzić tylko dopiero na następnej - tłumaczy kierownik Biura Rady Miejskiej. - Mandat Prezydenta z mocy prawa wygasa w momencie wyboru go na Prezydenta, jednak uchwała musi zapaść na następnej sesji i procedura się powtarza tak samo, jak w przypadku mandatu Witolda Wróblewskiego. Dopiero na kolejnej sesji RM będzie możliwość obsadzenia mandatów. Teraz będzie formalne wygaszenie – dodaje Jan Chrabąszcz.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Broniek
  Piątek, 12.07

  Po kiego tyle ryjów do opłacania i wykarmienia z naszych podatków ? Aż krzeseł im zabrakło. Wypieprzyć 3/4 tych darmozjadów to i Elbląg z długów wyjdzie. Siedzą jak wierni na kazaniu i robią dobre miny a połowa przeszkolona politycznie żeby łapy trzymać razem na stole. Typowe dla szkoleń w Kgb i gru. i stazi .

 2. 2
  +4
  ~ nicojest
  Piątek, 12.07

  Broniek, nasi radni pokazują swoje wypielęgnowane dłonie, bez żadnego podtekstu.

 3. 3
  +6
  ~ sd
  Piątek, 12.07

  Wielka banda pijawek.

 4. 4
  +12
  ~ obserwator
  Piątek, 12.07

  Fajną mamy ordynacje wyborczą 96 głosów w 120 tys mieście wystarczy aby reprezentować mieszkańców.

 5. 5
  +7
  ~ meaa
  Piątek, 12.07

  a co z laptopami poprzedniej rady? Poki co widac, ze nowi radni konwencjonalnie pisza na karteczkach ;)

 6. 6
  0
  ~ nikogoniechce
  Piątek, 12.07

  do Broniek, rączki trzymają dla pokazania, ze są wypielęgnowane i nie skażone przekrętami

 7. 7
  --1
  ~ elb
  Piątek, 12.07

  Jaja jakies 96 głosow i w radzie. Widac ze prezydent ma gleboko gdzies Rade po raz kolejny go nie ma.

 8. 8
  +9
  ~ SONDA
  Piątek, 12.07

  Szanowny wyborco oddając glos na pana Wróblewskiego w rzeczywistości głosowałeś na pana Wnuka - jak się teraz czujesz - zadowolony , oszukany, wydym.....(niepotrzebne skreślić).

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.