Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Zdaniem Kongresu Kobiet: 23% to wciąż za mało!

13.10.2011, 08:16:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zdaniem Kongresu Kobiet: 23% to wciąż za mało!
Na zdjęciu prof. Maria Fuszara

Z analizy, którą Instytut Spraw Publicznych przeprowadził na podstawie danych PKW, wynika, że w nowo powstałym Sejmie kobiety będą stanowić ok. 23%, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w ubiegłej kadencji.

- 23% kobiet w Sejmie to bez wątpienia historyczny wynik, ale to wciąż za mało – ocenia wyniki wyborów prof. Małgorzata Fuszara, socjolog, wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

To prawda, że 23 % kobiet w Sejmie RP to najlepszy dotychczasowy wynik w naszej historii. Podobny rezultat miał miejsce ostatnio w latach 80., kiedy to w sejmie zasiadało 106 posłanek. Teraz będziemy ich mieć 110.

Mimo tej historycznej wyjątkowości, prof. Małgorzata Fuszara uważa wynik wyborów za niezadowalający. - Wynik obecnych wyborów pokazał, jak bardzo istotne są przyznawane kandydatkom miejsca na listach - tak prof. Fuszara komentuje liczbę kobiet, którym udało się uzyskać mandat w nowym Sejmie - Można się jednak było tego spodziewać. Przy tak skonstruowanej ustawie wzrost będzie następował stopniowo.

Wybory parlamentarne 2011 były pierwszymi, uwzględniającymi na listach wyborczych tzw. system kwotowy, wprowadzony z  inicjatywy Kongresu Kobiet. Nowa ustawa nałożyła na komitety wyborcze obowiązek przyznania kobietom przynajmniej 35 % miejsc na listach. W praktyce kobiety stanowiły 42% wszystkich kandydatów, jednak nie trudno było zauważyć, jak wiele z nich umieszczono na niższych tzw. „niebiorących” miejscach.

- Właściwie tylko liczba kobiet, które weszły do sejmu z list PO jest zbliżona do kwoty – wynosi 34 % - mówi prof. Fuszara - PO jako jedyna partia, przyjęło założenie, że co najmniej jedna kobieta musi znajdować się w pierwszej trójce, zaś w pierwszej piątce musi być proporcja 2 do 3.

Przypomnijmy, że pierwotny, obywatelski projekt ustawy, pilotowanej przez Kongres Kobiet zakładał parytet, tj. przyznanie obu płciom po połowie miejsc na listach, a także wprowadzenie tzw. systemu suwakowego, polegającego na naprzemiennym umieszczaniu nazwisk kobiet i mężczyzn.
- Ustawa zaprojektowana przez Kongres była dobra – podkreśla prof. Magdalena Środa, etyk, jedna z liderek Kongres Kobiet - To wykreślenie z niej punktu o suwakach dało tak mizerny efekt. Dlatego niezbędna jest szybka nowelizacja ustawy i wdrożenie tzw. kwoty kroczącej – stopniowego wzrostu wymaganego procentu kobiet na listach aż do osiągnięcia parytetu.

Ta kampania wyborcza była, według słów prof. Magdaleny Środy, niezwykle ważna:
- Rodzaj prowadzonej kampanii przyczynił się do podniesienia świadomości społecznej i uwrażliwienia ludzi na kwestię obecności kobiet w polityce. Jednocześnie udało się zmobilizować same kobiety do udziału w wyborach – mówi prof. Środa.

Zarówno prof. Fuszara, jak i prof. Środa podkreślają, że sytuację kobiet w polityce znacząco może zmienić tylko ustawa parytetowa, proponowana przez Kongres Kobiet.
- Były i będą w Sejmie posłanki, które współpracują z nami i którym bliskie są idee Kongresu. Mamy nadzieję, że uda się znowelizować ustawę z ich pomocą i nie będzie tym razem potrzebny projekt obywatelski - twierdzi prof. Środa.  - Wierzę, że efekty kobiecej solidarności, którą udało nam się wspólnie zbudować podczas tej kampanii wyborczej będą długofalowe - dodaje.
 

Anna Kowalska, Kongres Kobiet, Elbląg
(opracowanie na podstawie www.kongreskobiet.pl)

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ zorro
  Czwartek, 13.10

  Może być głupi kandydat byle był kobietą. Paranoja ! Merytoryczność, fachowość, znajomość rzeczy nie płeć powinna decydować

 2. 2
  0
  ~ znafca
  Czwartek, 13.10

  W ostatnik dwóch wyborach głosowałem na kobiety ale jestem zdecydowanie przeciwko jakimkolwiek parytetom. Miłe panie i tak jest was w populacji wiecej niż mężczyzn, wiec nie pozostaje wam nic innego jak uaktywnić sie politycznie i do roboty. Ale pamietajcie nic nie może być robione na siłę, bo to już jest naginanie zasad demokracji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0041029453278