Wtorek, 18.05.2021, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2010

Poradnik wyborcy - zanim zagłosujesz przeczytaj

19.11.2010, 15:37:23 Rozmiar tekstu: A A A
Poradnik wyborcy - zanim zagłosujesz przeczytaj

Już w nadchodzącą niedzielę, 21 listopada odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy prezydenta Elbląga, radnych miejskich oraz radnych wojewódzkich. Poniżej publikujemy garść informacji, z których dowiecie się m.in. jak głosować, aby głos był ważny, ile otrzymamy kart do głosowania oraz w jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze.

Cisza wyborcza
O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godz. 22 w niedzielę. W czasie trwania ciszy wyborczej nie będzie można prowadzić czynnej agitacji wyborczej, tzn. organizować pochodów, manifestacji, rozdawać wyborcom ulotek, rozwieszać plakatów i nawoływać do głosowania na poszczególnych kandydatów.

Godziny otwarcia lokali wyborczych
Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę, 21 listopada w godz. od 8 do 22. W przypadku, gdy  żaden z kandydatów na prezydenta nie osiągnie wyniku powyżej 50% poparcia, to za dwa tygodnie - 5 grudnia odbędzie się druga tura wyborów z udziałem dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów w pierwszej turze.

Dokumenty niezbędne do głosowania
Aby zagłosować, należy okazać komisji dowód tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp.

Gdzie głosujemy?
W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych możemy głosować tylko i wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Oznacza to, że nie możemy złożyć wniosku o to, by móc zagłosować w wybranym przez nas lokalu, gdyż np. w dniu głosowania będziemy poza miejscem zamieszkania. Osoby mieszkające w Elblągu, ale zameldowane w innej miejscowości, do 19 listopada mogą dopisywać się do rejestru wyborców.

Transport dla osób niepełnosprawnych
W dniu wyborów Urząd Miejski zapewni transport osób niepełnosprawnych do wybranego lokalu wyborczego. W celu skorzystania z pomocy należy  w dniu wyborów zgłosić potrzebę transportu pod numerami telefonów: - 55 239-33-99, 55 239-32-11, 55 239-32-61 w godzinach od 8.30 do 21.30.

Ilość kart do głosowania w lokalu wyborczym
W lokalu otrzymamy trzy karty do głosowania w różnych rozmiarach i kolorach: do rady miejskiej, sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta miasta. Różowa karta zawierać będzie, ułożone  alfabetycznie nazwiska kandydatów na prezydenta miasta. Na białej znajdą się listy kandydatów do rady miejskiej, z kolei na niebieskiej do sejmików województw.

Jak oddać ważny głos?
W przypadku wyborów do rady miejskiej stawiamy znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata. Głosujemy więc na listę, ale wskazujemy także który przedstawiciel danej partii ma w niej pierwszeństwo. Tak samo, na jedną osobę głosujemy w przypadku wyborów do sejmiku wojewódzkiego. Podobnie jest w wyborach na prezydenta miasta, gdzie „krzyżyk” stawiamy tylko przy jednym nazwisku.

Pamiętaj, że aby głos był ważny, w kratce obok nazwiska musimy postawić znaczek „X”. Jeśli popełnimy błąd, nie otrzymamy kolejnej karty do głosowania i nasz głos będzie nieważny.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.17275190353394