Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Problem elbląskich szpitali z pijanymi bezdomnymi

09.12.2013, 14:16:00 Rozmiar tekstu: A A A
Problem elbląskich szpitali z pijanymi bezdomnymi
Zdjęcie bezdomnych (źródło: www.tvp.pl)

Kilku, a nawet kilkunastu pijanych bezdomnych przebywa w tygodniu w elbląskich szpitalach. W związku z tym, że w stanie upojenia alkoholowego muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Osoby powyżej 3 promili alkoholu we krwi przebywają w izbach przyjęć elbląskich szpitali lub na oddziałach ratunkowych. Tam zajmują się nimi pielęgniarki i lekarze. Jeśli podczas obserwacji pojawią się dodatkowe schorzenia, pacjent zostaje przyjęty na oddział. Wtedy pojawia się problem.

Pacjenci, o których mowa, zazwyczaj nie zhańbią się użyciem mydła, szamponu czy szczoteczki do zębów. Stan ich higieny osobistej pozostawia wiele do życzenia. W momencie, kiedy lekarz zadecyduje o przyjęciu delikwenta na oddział szpitalny, pacjentem zajmują się pielęgniarki. - Musimy takiego pacjenta umyć, ogolić, odwszawić, dać mu czyste ubrania. Często odór jest nie do zniesienia dowiadujemy się od personelu w jednym z elbląskich szpitali. - Kiedy pacjenci zaczynają trzeźwieć, robią się agresywni, przeklinają i bardzo utrudniają pracę w Szpitalu dodają pracownicy.

Niestety, problem istnieje i nie ma prostej recepty, jak go rozwiązać. - Osoby, które mają powyżej 4 promili alkoholu we krwi są w stanie zagrożenia życia i w pierwszym etapie muszą trafić do szpitala. Natomiast co do "usług higienicznych", to z pewnością nie powinien się tym zajmować taki podmiot leczniczy jak szpital - mówi Michał Missan, Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Z pewnością jest zbyt mało ośrodków, które realizują tego typu usługi. Ponadto wszystkie ze znanych mi ośrodków dla bezdomnych wymagają bezwzględnie trzeźwości i koło się zamyka. Z pewnością jest to problem, który stoi przed współczesnym społeczeństwem i prędzej czy później trzeba będzie go rozwiązać – dodaje.

- My dysponujemy 13 łóżkami, gdzie mogą przebywać bezdomni nawet do 1 promila alkoholu we krwi. Jeśli taka osoba ma powyżej 3-4 promili jedzie do Szpitala i ten kłopot spada na nich mówi Jarosław Bewicz, dyrektor Pogotowia Socjalnego w Elblągu. - Jeśli stan pacjenta nie zagraża życiu zostaje u nas. Staramy się go wykąpać i w miarę możliwości wymieniać ubrania. Kiedy taka osoba będzie trzeźwa, trafia do Domu Dla Bezdomnych, gdzie uzyska pomoc dodaje.

Osobom bezdomnym, kompleksową pomoc oferuje Dom Dla Bezdomnych. - Jeśli osoba jest trzeźwa i potrzebuje pomocy to taką jesteśmy w stanie zapewnić. Każdego dnia myjemy osoby bardzo zanieczyszczone mówi Artur Dąbrowski z Domu dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta. - Kiedy trafiają się osoby pijane ta praca jest bardzo utrudniona, a nawet niebezpieczna i właśnie z uwagi na bezpieczeństwo tych osób, nie powinniśmy tych zabiegów wykonywać, dopóki taka osoba nie będzie trzeźwa. Na ogół jest tak, że jeśli osoba ma powyżej promila alkoholu we krwi trafia do Izby Wytrzeźwień i stamtąd do nas dodaje.

Trzeźwi bezdomni mogą skorzystać z kompleksowej pomocy w Domu Dla Bezdomnych. Z pijanymi jest problem. Często takie osoby trafiają do szpitali, gdzie muszą zająć się nimi pielęgniarki. Pijani pacjenci bywają agresywni w stosunku do personelu szpitala, a także dla innych pacjentów, bywa, że odurzeni alkoholem do tego stopnia, że nie ma z nimi kontaktu.

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ wrazliwy na biedę
  Poniedziałek, 09.12

  kierujcie ich do wojewódzkiego szpitala oni tam leża miedzy żywopłotami koło parkingu niejednotrotnie zgłaszałaem ze leza tam bezdomni przysypani śniegiem interwencja policji po 20 telefonach przyjada po godzinie mam przykład i zdjecia z tamtego roku moge podesłać

 2. 2
  +20
  ~ e tam
  Poniedziałek, 09.12

  Zostawić i tyle- to ich wybór. Do noclegowni nie pójdą bo wolą chlać to niech chleją i śmierdzą na dworze.

 3. 3
  +12
  ~ samarytanin
  Poniedziałek, 09.12

  niech Gelert myje brudy i skutki rządów POpaprańców ludzie sie staczają,ubożeją wzrasta ogrom biedy przez rządy jej kolesi niech bierze przykład z św.Franciszka i zajmie się biednymi chorymi a nie narzeka że są biedni brudni!!!!!!!!!!!! opływa w dostatkach i jescze marudzi!!!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +21
  ~ piri[iri
  Poniedziałek, 09.12

  Wrażliwy na biede to jak jesteś taki wrażliwy to weź ich do siebie.Zima powinna być czasem selekcji naturalnej.To wszystko odbywa się na własna prośbę .Wybrali to sami.

 5. 5
  +22
  ~ eks-Elblążanka
  Poniedziałek, 09.12

  Wrażliwy na biedę - skoroś taki wrażliwy, to sam bierz tych śmierdzieli do domu. Moim zdaniem szpital to miejsce dla chorych, a nie śmierdzących alkoholików.

 6. 6
  +23
  ~ sonia
  Poniedziałek, 09.12

  Ale jak człowiek normalny musi czekac na miejsce w szpitalu to jest okey,a dla nich miejce .opieka,lekarz na zawołanie , przeciez wiadomo ze nawet składek tez nie płacą .Jaka to sprawiedliwosc społeczna niech tak samo na wszystko czekają i to ze tacy sa to jest ICH WYBÓR i NIECH PONOSZA KONSEKWENCJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak kazdy z nas ,dlaczego nad alkoholikami jest parasol ochronny panstwa.

 7. 7
  +11
  ~ janek
  Poniedziałek, 09.12

  Nie widzimy zadnego problemu ,ci co sie tak nad tymi alkoholikami tak uzalaja ,niech sie nimi zaopiekuja ,dadza wikt i opierunek .

 8. 8
  +11
  ~ soltys
  Poniedziałek, 09.12

  Nie szkoda pieniędzy na chwasty.

 9. 9
  +15
  ~ warto było by sprawdzić
  Poniedziałek, 09.12

  Ciekawe ile p.Gelert (na mieście mówi się że hohoho) wydała na reklamę szpitala ,która nikomu nie jest potrzebna a szpitalowi w tej formie którą pani zaproponował wiadomo kto w ogóle nie jest potrzebna .Wydane pieniądze bezpowrotnie. No nie przepraszam pieniądze za reklamę były potrzebne tej firmie która ją robiła a jakże!!!!!!!!!

 10. 10
  +11
  ~ pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 09.12

  Wiem, w życiu różnie może się ułożyć ale nigdy nie zaakceptuję tego , żeby od człowieka śmierdziało , odzież była brudna i jeszcze do tego czasami u co niektórych agresja sie włącza Albo wyłudzanie kasy na pseudo jedzenie , skoro otrzymuje je w noclegowniach i nie tylko a tak naprawdę chce się znowu nachlać. U mnie na osiedlu księża wydają obiady dla takich osób , po czym te osoby , idą do biedronki i kupują piwo. Czy to o to chodzi w pomaganiu ?? W uczeniu ludzi , że im się należy , że zawsze Ktoś , gdzieś, coś da ??? Bezpański pies, też tak dostaje ale on nie ma wyjścia , bo jest zwierzęciem . Wieć jak pomagamy to róbmy to mądrze aby inny człowiek skorzystał z pomocy ale też usamodzielnił się i znalazł swoją własną drogę w życiu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1842701435089