Sobota, 9.12.2023, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Na patrolu ze Strażą Miejską (fotoreportaż)

19.04.2008, 14:55:02 Rozmiar tekstu: A A A
Na patrolu ze Strażą Miejską (fotoreportaż)

Rozpoczynamy cykl reportaży o pracy elbląskiej Straży Miejskiej. W naszych artykułach relacjonować będziemy interwencje strażników podczas patroli, w których będziemy uczestniczyć. Dziś część pierwsza – reportaż z patrolu w piątek, 19 kwietnia. W przyszłym tygodniu opublikujemy wywiad z komendantem Straży Miejskiej w Elblągu Janem Korzeniowskim.

Słowem wstępu warto pokrótce przedstawić, czym tak naprawdę zajmuje się Straż Miejska w naszym mieście. Oprócz dobrze znanych patroli, dbania o bezpieczeństwo, czystość i porządek, kontroli ruchu drogowego, strażnicy zajmują się także ochroną obiektów komunalnych (w tym elbląskiego ratusza), ochroną porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, doprowadzaniem osób nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, konwojowaniem dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy oraz obsługą monitoringu miejskiego. Te ostatnie zadanie zostało przydzielone Straży Miejskiej od niedawna. Strażnicy prowadzą dyżury przy miejskich kamerach od poniedziałku do piątku. Oczywiście jest to tylko ogólny zakres obowiązków Straży Miejskiej w Elblągu. Jak to wygląda na co dzień postaramy się zaprezentować w naszych relacjach. Poniżej pierwsza z nich.

Piątkowy patrol ze Strażą Miejską rozpoczęliśmy w godzinach porannych, kiedy miasto obudziło się już do życia i interwencje zgłaszane do Straży Miejskiej stawały się coraz częstsze. Ich rozwiązywaniem zajmowali się podczas tej zmiany Marcin Nowokrzewski i Sławomir Wojtasz. Na pierwsze zgłoszenie nie trzeba było długo czekać.

8.30 – Według zgłoszenia, na ulicy Portowej ktoś nielegalnie wypalał śmieci. Udajemy się na miejsce w celu sprawdzenia zgłoszonej interwencji. Na miejscu jesteśmy krótką chwilę po otrzymaniu zgłoszenia, jednak nie widać już ani dymu, ani miejsc po wypalaniu. W tym momencie warto przypomnieć, że wypalać można tylko organiczne odpadki od października do maja, co tyczy się działkowiczów. Jednak należy zachować rozsądek przy tego rodzaju pozbywaniu się odpadów.

8.45 – Przejeżdżając przez ulicę Browarną, jeden ze strażników zauważa nadmiernie przepełniony śmietnik. W tym przypadku sprawę zgłoszono do dyżurnego, który powiadomił odpowiednie osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w tym miejscu. W tej samej chwili przez radio dociera informacja o nielegalnie rozklejonych plakatach na przystankach komunikacji miejskiej.

8.50 – Udajemy się na jeden z takich przystanków autobusowych przy ul. Pocztowej. Jak się okazuje owe plakaty dotyczyły meczu piłkarskiego Olimpii Elbląg ze Stomilem Olsztyn, okrzykniętego wydarzeniem roku. Plakaty pojawiły się w całym mieście, jednak są one rozlepiane bez zgody miasta. Strażnik robi dokumentacje w postaci zdjęcia i zabiera plakat w celu namierzenia osoby odpowiedzialnej za te nadużycie.

9.00 - Pojawiamy się na ulicy Ostrołęckiej tuż przy sklepie spożywczym. Problem dotyczy licznie zgromadzonych osób pijących, jednak kiedy pojawiamy się na miejscu, nie ma już nikogo. - W tym miejscu interweniujemy bardzo często. Zdarza się, że nawet dwa razy dziennie – powiedział Marcin Nowokrzewski.

9.01 - Minutę po pojawieniu się na ulicy Ostrołęckiej, dyżurny przekazał informacje o bałaganie panującym na ulicy Okrężnej. Nim jednak udamy się tam, odwozimy dokumenty do Urzędu Miejskiego, które pozostały po przeprowadzonym wcześniej konwoju. Po drodze na skrzyżowaniu ulicy Rycerskiej z Sopocką patrolujący zauważają dużą dziurę w jezdni. Informacja od razu przekazana została do dyżurnego, który powiadomił Zarząd Dróg o tym problemie.

9.19 - Pojawiamy się na ulicy Okrężnej, gdzie zastajemy dzikie składowiska śmieci przy drodze. Naliczyliśmy ich tam około dwudziestu. Najdziwniejsze jest, że wszystkie były przy drodze, tak jakby wyrzucający dali możliwość zauważenia ich funkcjonariuszom i przekazania informacji do odpowiednich służb o wysprzątaniu tego miejsca. Nie zdziwilibyśmy się, jeżeli sprawcami tego śmietniska okazaliby się sami działkowicze.

9.26 - Wyjeżdżając z ulicy Okrężnej zauważamy jeszcze jedno wysypisko śmieci, które funkcjonariusze również dokumentują za pomocą zdjęć. Pech chciał, że w tym miejscu swoje potrzeby załatwiał pewien mężczyzna. Takie sytuacje są wykroczeniem więc skończyło się to dla niego mandatem. W międzyczasie w radiu słychać było informacje z monitoringu, że przy ulicy Bałuckiego stoi od 10 minut samochód na zakazie zatrzymywania. Widać, że upartość kierowców nie zna granic, zwłaszcza że wiedzą o zainstalowanej tam kamerze.

9.37 - Podczas ostatniej dokumentacji śmieci na ulicy Okrężnej, dyżurny przekazał informacje o trzech bezdomnych spożywających alkohol na ulicy Bednarskiej. Informacja potwierdziła się i na miejscu zastaliśmy trzech mężczyzn, których sprawa przekazana zostanie do sądu grodzkiego, a jeden z nich od razu dostał mandat. Mężczyźni oddalili się z ulicy Bednarskiej, a my udajemy się na dworzec PKP, gdzie przebywać mają kolejne osoby spożywające alkohol.

9.56 - Po skontrolowaniu dworca PKP dostajemy informacje o kolejnych nielegalnych plakatach na ulicy Żeromskiego. Jadąc w tym kierunku, funkcjonariusz zgłosił kolejne miejsce do uprzątnięcia na ulicy Lotniczej. Warto w tym momencie poddać krytyce PKP, które samo powinno zadbać o bezpieczeństwo podróżujących oraz porządek na ich dworcach. Podobno od tego jest Straż Ochrony Kolei, tymczasem widać jej działania mają mierne efekty, skoro interweniować musi Straż Miejska. To tylko strata czasu dla funkcjonariuszy, którzy powinni w tym czasie zajmować się miastem, a nie kontrolą prywatnych terenów.

10.06 - Pojawiamy się na ulicy Żeromskiego. Plakaty zakrywają słupy. W tym przypadku również skutkuje dokumentacja w postaci zdjęcia i zerwaniu plakatów celem namierzenia osób odpowiedzialnych za nielegalne reklamy. Zaraz potem udajemy się w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, gdzie bezdomni weszli do cudzego lokalu mieszkalnego.

10.08 - Jesteśmy już na miejscu. Mieszkańcy informują nas, że bezdomni uciekli z budynku w stronę dworca. Funkcjonariusze zaczęli biec w tym kierunku. Na szczęście sprawcy nie oddalili się wystarczająco daleko i po chwili byli już prowadzeni do radiowozu. Były to jednak dopiero dwie osoby. Pozostałe dwie zostały szybko namierzone w pobliżu stacji benzynowej, gdzie także zostały zatrzymane.

Jak okazało się, wszyscy zatrzymani byli pod wpływem alkoholu, więc zostali przewiezieni do Izby Wytrzeźwień. Niestety ze względu na brak miejsc dwie osoby musiały zostać przewiezione do aresztu. Mężczyznom postawione będą zarzuty dopiero, kiedy wytrzeźwieją.

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Patrol ze Strażą Miejską - 19 kwietnia 2008r. ( zdjęć 13 )
Dodano: 2008-04-19 | Fot. Mateusz Milanowski
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ OE.pl
  Sobota, 19.04

  Nie mają co robić, tylko Olimpijczyków za plakaty ścigają... Właśnie tym się zajmuje straż miejska... Niech się pochwalą dlaczego jednak nie ma patroli rowerowych :D

 2. 2
  0
  ~ anonim
  Niedziela, 20.04

  udajcie sie do ogrodu Tęcza na ul. Okreżnej tam jest piękny wąwóz i bardzo zaśmiecony ponieważ nie można się doprosić od zarządu śmietników od dwóch lat do tego ktoś wycioł kilka buków i je tak zostawił.proszę sprawdzcie to a będziecie mieli wielkie poważanie u działkowców.Dziękuję.

 3. 3
  0
  ~ zawada
  Niedziela, 20.04

  a ta bmka to może sobie tak stać paranoja idą obok niech nie mówią ze nie widzieli śmieszna ta nasza straż miejska

 4. 4
  +1
  ~ Dejwo
  Poniedziałek, 21.04

  http://www.olimpia.elblag.pl/ Aktualnosci,468,Komu_przeszkadzaja_plakaty?.htm

 5. 5
  +1
  ~ piotrowski
  Środa, 04.03

  Banda nierobów i decydentów za moje podadki!!!!!!!!!!

 6. 6
  0
  ~ gfhj
  Piątek, 20.03

  to nie bmk'a ślepcu tylko audi a3 ;]

 7. 7
  +1
  ~ psycholog
  Piątek, 28.09

  Jak do tej pory byłem za utrzymaniem straży miejskiej, ale dziś jest to dnia 28.09 2012 r jestem za likwidacją straży miejskiej . Jest nie dobrze zarządzana ,brak wiedzy i inteligencji jak również słowa nie dotrzymują w przyjmowaniu zgłoszeń .Osoba ,która przyjmuje zgłoszenie powinna się przedstawić , a nie tylko straż miejska słucham, posłuchał i na tym koniec,a do akcji nikogo nie wysłano. tak wygląda praca straży miejskiej. rozwiązać jeszcze przed opadami śniegu ,tak żeby mogli się zatrudnić do odśnieżania , bo do innej pracy trzeba mieć kwalifikacje i zdolność wrodzoną .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1713650226593