Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ludzie i rzeczy. Pionierski Elbląg

13.06.2024, 11:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ludzie i rzeczy. Pionierski Elbląg

Po dwóch latach wystawa „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949" zostanie zamknięta. Zanim to jednak nastąpi, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" zaprasza jeszcze w piątek, 14 czerwca na zwiedzanie kuratorskie z dr. Tomaszem Glinieckim oraz na wykład „Ludzie i rzeczy. Co spakować do walizki? Doświadczenie elblążan z lat 1945-1949" dr Hanny Witkowskiej-Barvenavy. Wstęp wolny.

 


W piątek, 14 czerwca wystawę multimedialną, zlokalizowaną na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu będzie można oglądać od godz. 9.00 do 20.00 (bez konieczności wcześniejszej rezerwacji). To dzień otwarty, kiedy specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji będą opowiadać o wystawie, treściach merytorycznych, ale również technicznych. Będzie także można przez cały dzień korzystać z aplikacji VR „Powojenne atelier", w której to wcielamy się w pomocnika elbląskiego fotografa.

 

Popołudniu, na godzinę 17.00 zaplanowano zwiedzanie kuratorskie z autorem koncepcji wystawy dr. Tomaszem Glinieckim. Oprowadzi on gości po wystawie otwartej już niemal po raz ostatni – uroczyste zamknięcie wystawy planowane jest na następny dzień. W sobotę, 15 czerwca o godz. 9.00 odbędzie się spacer po Elblągu Tropem pionierów z przewodniczką – Małgorzatą Światkowską, a o godz. 10.00 ostatnie zwiedzanie wystawy i jej wyłączenie.

 

A jeszcze w piątek, 14 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wykład dr Hanny Witkowskiej- Barvenavy pt. „Ludzie i rzeczy. Co spakować do walizki? Doświadczenie elblążan z lat 1945-1949".

 

W czasie wykładu będzie można posłuchać odpowiedzi na m.in. takie pytania: Ludzie. Kto przyjeżdżał do Elbląga po 1945 r.? Jakie były główne przyczyny wyjazdu z Ukrainy, Białorusi, Litwy do Elbląga, Warmii i Mazur po 1944-1945 r.?  Rzeczy. Co wkładali uchodźcy do kufra i walizki kiedy wyjeżdżali z Ojczyzny, swoich domów na zawsze? Jakie rzeczy przywozili przybysze z różnych państw do Elbląga? Jakie rzeczy przybysze mogli znaleźć w domach poprzednich elblążan? Jak zmieniła się symbolika, znaczenie przywiezionych rzeczy z biegiem czasu? Jak powiązane są rzeczy i tożsamość?

 

Wystawa „Oswoić miasto" ma charakter multimedialny – do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, rzutniki, podłoga multimedialna czy makieta. Można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, oglądając i czytając przygotowane materiały lub za pomocą aplikacji. Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej, wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.

 

 

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3385169506073