Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wernisaż Przemysława Garczyńskiego w dialogu z kolekcją Galerii EL

20.05.2024, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wernisaż Przemysława Garczyńskiego w dialogu z kolekcją Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Przemysława Garczyńskiego „Cechy wspólne, cechy wyjątkowe”

 

 

Wernisaż wystawy: 23 maja 2024 r., godz.: 18:00


Wystawa potrwa do: 7 lipca 2024 r.


Kurator: Maciej Bychowski

 

 

„Cechy wspólne, cechy wyjątkowe” to pierwsza z cyklu wystaw prezentujących twórczość młodych artystów w dialogu z pracami z Kolekcji MMA (Museum Modern Art Hünfeld) oraz pozostałymi zbiorami Centrum Sztuki Galeria EL.

 

W 2011 roku Gerard Blum Kwiatkowski, założyciel i pierwszy szef Galerii EL, przekazał jej dużą część swojej kolekcji. Składa się z ponad 200 prac artystów tworzących w nurcie sztuki geometrycznej. W kolekcji MMA znajdują się prace takich artystów jak Wanda Gołkowska, Kajetan Sosnowski, Ryszard Winiarski, Edward Krasiński, Matti Kujasalo czy Rupprecht Geiger.

 

Przemysław Garczyński jest pierwszym artystą zaproszonym do udziału w cyklu wystaw „Cechy wspólne, cechy wyjątkowe”. W swojej twórczości czerpie on z doświadczeń sztuki konkretnej, na której opiera się kolekcja MMA. Wykorzystując podstawowe figury geometryczne, starannie konstruuje klasyczne pejzaże o uproszczonej formie. Poprzez harmonijne układy Garczyński interpretuje otaczający go świat, przekładając go na język symboli. W niemal każdym obrazie widzimy horyzontalny podział na dwie płaszczyzny – ziemię i niebo – wypełnione formami układów architektonicznych. Kolor w twórczości Garczyńskiego jest kolejnym ważnym elementem kreowanej przez niego rzeczywistości. Za pomocą silnych kontrastów tworzy on wibrującą rzeczywistość o wyraźnych psychodelicznych cechach.

 

Wystawa prezentowana jest na dwóch piętrach empory, zbudowanej w 2011 roku i zaprojektowanej specjalnie do ekspozycji kolekcji MMA. Jej industrialny charakter o monumentalnej stalowej konstrukcji stanowi oprawę dla dialogu silnie zgeometryzowanych kompozycji Garczyńskiego i obrazów z elbląskiej kolekcji.

 

Przemysław Garczyński – urodzony w 1988 w Lublinie. Ukończył grafikę na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie zatrudniony na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa jako asystent. Zajmuję się malarstwem, malarstwem ściennym i grafiką artystyczną. Prace artysty znajdują się w m.in. kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie a jeden z rysunków artysty znajduje się na księżycu Moon Drawing Project / Moon Arts Ark 2016).

 

 

 

Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.09996509552