Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Zapraszamy 11.04 na wernisaż Alicji Karskiej i Aleksandry Went

08.04.2024, 11:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zapraszamy 11.04 na wernisaż Alicji Karskiej i Aleksandry Went

Twórczość Alicji Karskiej i Aleksandry Went określić można jako „kronikę upadku”. Artystki poprzez swoją praktykę artystyczną prowadzą intymny dziennik, rodzaj zapisu dotyczącego problemów współczesnego świata, używając do tego zadania szczątek, skrawków i odpadów niepotrzebnej już nikomu materii, z której budują swoje dzieła i metaforyczne narracje o kondycji współczesnego człowieka. Mają za zadanie pomóc nam w zrozumieniu otaczającej rzeczywistości.

 

 

Nigdy nie robią tego wprost, a raczej z ogromną subtelnością i wyczuciem, dotykają najbardziej prymarnych spraw egzystencjonalnych i istoty „tu i teraz” oraz naszej odpowiedzialności za to, co zostawimy po sobie dla innych pokoleń. Artystki w swoich pracach eksplorują zakamarki rzeczywistości, ze szczelin szuflad, strychów, archiwów oraz zaułków miast wyciągają na światło dzienne przedmioty, sytuacje zużyte, porzucone, zdawać by się mogło nic nieznaczące i nikomu niepotrzebne. Poprzez filmy, fotografie, obiekty, udaje się artystkom na moment przywrócić „istotę rzeczy” – ich dawną świetność, uczynić ponownie widzialnymi i znaczącymi, wydobyć na wierzch ukrytą poetykę dokumentowanych motywów. W ich pracach to, co wycofane z obiegu przeistacza się w opowieść o heroizmie trudu pracy ludzkich rąk, swoistym cyklu życia i śmierci myśli, idei, marzeń oraz pragnień ucieleśnionych w przedmiotach.

 

Poszczególne realizacje powstają niemal z niczego. Tematem mogą stać się ruiny wiaduktów kolejowych, modernistyczne witacze polskich miast, zużyte taśmy samoprzylepne, kiedyś wykorzystane do sklejania/ratowania książek. Dokumentowanie sprawia, iż to, co porzucone na moment odzyskuje dawny blask, niewynikający jednak z zewnętrznego piękna przedmiotu, ale myśli, która doprowadziła do jego powstania lub wysiłku włożonego w jego zachowanie. Oglądając realizacje Karskiej i Went wyraźnie widoczna jest czułość wobec dokumentowanych obiektów oraz odpowiedzialność za tworzone narracje o porzuconej i wyrzuconej, na margines rzeczywistości, materii. Twórczynie, pozornie błahe, niezauważalne sytuacje, przekształcają w opowieść o historii, człowieku, relacjach i społeczeństwie, która wydobywana jest spod warstwy kurzu i zapomnienia, pokrywającego przedmioty.

 

 

Tytuł wystawy wprowadza nas w specyfikę twórczości artystek, nie wiadomo bowiem czy odnosi się do światła, czy jego braku, zła czy dobra, piękna czy brzydoty. Podobnie w przedmiotach i sytuacjach dokumentowanych w pracach duetu, nie wiemy, czy mamy do czynienia ze wstydem, czy chwałą, potencjałem czy upadkiem. Dzięki materii sztuki i zawartej w niej komentarzach, w sposób subtelny, sięgają po esencję człowieczeństwa, prowokując do zadawania odwiecznego pytania o kondycję gatunku ludzkiego i drzemiącego w nim potencjału oraz o determinację do jego przetrwania.

 

Wystawa „Złocień” jest pomyślana jako innowacyjny, dwurozdziałowy projekt – „dwu-akt”, który zostanie „odegrany” podczas dwóch ekspozycji, w przestrzeniach dwóch instytucji, w dystansie czasowym, w dwóch miastach – Elblągu i Gdańsku. Na obydwu prezentacjach w większości zaprezentowane zostaną nowe prace, które będą się wzajemnie uzupełniać, będąc jednocześnie w nieustającym dialogu ze sobą, tworząc pomiędzy czasoprzestrzeniami i znaczeniami mosty interpretacyjne. Dodatkowo do każdej z Galerii powstanie specjalnie dla niej dedykowana praca site specific – w przypadku Galerii EL, będzie to praca dźwiękowa pt.: „…”, która wybrzmi w nawie głównej naszego kościoła, a w gdańskiej Łaźni zostanie zaprezentowany prapremierowo film pt.: „Salwa”.

 


Wernisaż wystawy w Galerii EL: 11.04.2024 r., 18:00
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska (CSW Łaźnia), Emilia Orzechowska (Galeria EL)


11.04 – 20.06.2024 // Galeria EL w Elblągu
08.11.2024 – 12.01.2025 // CSW ŁAŹNIA 1 w Gdańsku

 

O artystkach:


Aleksandra Went i Alicja Karska pracują wspólnie od 2002 roku, tworzą filmy wideo, instalacje, interwencje w przestrzeni miejskiej. Obie studiowały w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1998-2003. Karska obroniła dyplom w pracowni prof. Zdzisława Pidka, Went – w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Laureatki wielu nagród między innymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendiów: Akademia Schloss Solitude w Stuttgarcie, The Futura Centre For Contemporary Art w Pradze. Swoje prace pokazywały na wystawach indywidualnych w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie oraz wielu wystawach zbiorowych między innymi w Tel Avivie, Chicago, Bremen , Brukseli, Metz, Stuttgarcie, Pradze, Kiel i Berlinie.

 

 


Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5083668231964