Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Galeria EL - ostatnia wystawa w tym roku!

04.12.2023, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria EL - ostatnia wystawa w tym roku!

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Mary Piaseckiej pn.: Salka. Wernisaż odbędzie się 7 grudnia 2023 r., godz. 18:00. „Salka” to potoczne określenie na miejsce, w którym odbywają się próby zespołów muzycznych, zazwyczaj związanych z nurtem muzyki rockowej. Bardzo często wnętrza takich pomieszczeń są okładane tkaninami, obijane dywanami, czy wykładane plakatami, co poza walorami akustycznymi, ma współtworzyć niepowtarzalną atmosferę i unikalny nastrój samych “salek”.

 

 

 

Ograniczenia i zakazy społeczne podczas epidemii COVID-19 spowodowały, że niektóre elbląskie “salki” stały się również miejscami, w których odbywało się “tajne” życie towarzyskie i kulturalne. To “na salkach” można było spotkać się z większą grupą znajomych, posłuchać „nielegalnego” koncertu, zorganizować  urodziny, świętować Nowy Rok czy nawet wyprawić wesele. Z biegiem czasu pojęcie „salka” przestało oznaczać tylko fizyczne miejsce, stało się deklaracją stylu życia i pasją do muzyki.

 

Wystawa jest fotograficznym zapisem życia Salki z ostatniego roku. Fotografie wykonane analogowym aparatem oraz wywołane w tradycyjnej technice ciemniowej przedstawiają muzyków i muzykantów podczas prób zespołów, pierwsze postpandemiczne koncerty czy zwykłe życie towarzyskie skupione wokół wspólnej przestrzeni. Fotografie bardzo dobrze pokazują, że współczesna charakterystyka grupy społecznej, jaką są muzycy, niewiele różni się od tej funkcjonującej nawet pół wieku temu. Jak mówi sama artystka o projekcie: „Jest to swego rodzaju most międzypokoleniowy, dzięki któremu młodzież zobaczy, a starsi przywołają wspomnienia – jakie fotografia i muzyka były kiedyś”. Na wystawie będziemy mieli okazję zobaczyć część tego nieco ukrytego świata, nie tylko dzięki zdjęciom Mary Piaseckiej, ale również dzięki przeniesieniu jednej z Salek do wnętrza Galerii EL.

 

 

 

Na wystawie zobaczymy fotografie, tkaniny i dywany, instrumenty, ale również posłuchamy dźwięków, bo Salka jest miejscem, w którym głównie chodzi jednak o muzykę. Podczas trwania wystawy na Salce będą odbywały się koncerty (szczegóły później).

 

Zapraszamy Was do zagłębienia się w ten niezwykły świat i podziwiania jego różnorodnych aspektów. Odkryjmy razem to, co Salka ma do zaoferowania – sztukę, pasję i przyjaźń.

 

Mary Piasecka – (ur. 1999, mieszka i pracuje w Elblągu) Plastyk, specjalizacja: fotografia artystyczna. Na przestrzeni lat 2006-2015 uczęszczała do pracowni artystycznej Pana Zygmunta Prończyka w Młynarach. W latach 2015-2019 uczyła się w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Entuzjastka tradycyjnych i szlachetnych technik fotografii, zabiegów iluzjonistycznych oraz postrzegawczo – poznawczych w kontekście fotografii.

 

Wernisaż wystawy – 7 grudnia 2023 r.


W programie:

 

18:00 otwarcie wystawy


19:00 koncert zespołu Elbong


20:00 jam session

 

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2023


Kurator: Wiktor Piskorz


Miejsce wystawy: krużganek Galerii EL

 

Wystawę zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg

 

 


Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elbląg
u

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94707584381104