Środa, 27.09.2023, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

„Sprawdźmy ile wytrzyma”. Wystawa Jana Kowala

10.06.2023, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Sprawdźmy ile wytrzyma”. Wystawa Jana Kowala
REKLAMA

”Sprawdźmy ile wytrzyma” to nie tylko tytuł wystawy Jana Kowala, to także tytuł jednego z wideo, symbolicznie oddającego klimat twórczości artysty. Wystawa przyjmie formę prezentacji filmów z zapisem dokamerowych performance’ów rejestrowanych w plenerach wokół wsi Piotrówka, rodzinnego miejsca artysty.

 

 

Zdawać by się mogło, że ujrzymy w jego pracach sielankowy krajobraz podmiejski. Nic bardziej mylnego. Wieś i przyroda w filmach Jana Kowala przyjmuje rolę niemego widza, dla którego artysta przygotował swój performance, a który wykonuje w miejscu generycznym, podkreślając jednocześnie szorstkość, drapieżność sytuacji i poczucie braku komfortu performera. Oglądając jego prace, można odnieść wrażenie, że Jan zupełnie nie pasuje do tego krajobrazu, znalazł się przez przypadek i niczym intruz ingeruje w jego przestrzeń, stając się niepasującym do niego elementem. Rzeczywistość wsi, jej fragmenty krajobrazu i artefakty są sceną, na której dochodzi do osobistej “walki” artysty, podczas której fizyczność staje się najistotniejsza. Owa wzbudzać może poczucie dyskomfortu, ale czy tak właśnie nie jest podczas siermiężnej codziennej pracy w gospodarstwie? Zadając pytanie w tytule wystawy, artysta określa wieloznaczną rolę widza z jednej strony zaciekawionego tym, co zaraz się wydarzy z drugiej przyjmującego rolę ciekawskiego jurora oczekującego dramatycznego końca przedstawienia.

 

 

Jan Kowal – ur. 1997 w Piotrówce. Student katowickiej ASP. Interesuje go eksperyment, w ramach którego podejmuje próby realizacji projektów intermedialnych. Zajmuje się też video, malarstwem oraz ceramiką. W swoich działaniach konfrontuje się z najbliższym otoczeniem wsi, z której pochodzi. Bada ją, poszukując nowych znaczeń i interesujących sposobów narracji. Lubi wracać na swoją wieś. Jego prace były prezentowane m.in w: Galeria Labirynt, BWA Zielona Góra, Galeria Szara, Zbrojownia Sztuki, Kolonia Artystów, Muzeum Narodowe–Pawilon Czapskiego, Rondo Sztuki, Galeria Próżnia, Scena Otwarta, Finalista konkursów: Młode wilki, Videonews, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

 

– Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim: 15 czerwca 2023 r., godz. 18:00
– Wystawa potrwa do 23 lipca 2023

– Kuratorzy: Emilia Orzechowska, Maciej Olewniczak
– Wystawa odbędzie się w Krużganku Galerii EL

 

 

Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1940569877625