Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Za nami Noc Bibliotek. "Znajdźmy wspólny język"

07.10.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Noc Bibliotek. "Znajdźmy wspólny język"
Fot. Ryszard Biel

1758 bibliotek przystąpiło do V edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się w sobotę, 5 paździenika, pod hasłem "Znajdźmy wspólny język". Wśród nich nie mogło zabraknąć Biblioteki Elbląskiej.
 

„Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji” - czytamy na stronie organizatora, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorami są Fundacja Cała Polska czyta dzieciom i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
 
Na zaproszenie do udziału w akcji odpowiedziała również Biblioteka Elbląska, która w trzech placówkach zorganizowała nocne spotkania z czytelnikami. Program był bardzo bogaty. Biblioteka Młodego Czytelnika „Bulaj” przy ul. Zamkowej otworzyła swoje podwoje dla najmłodszych miłośników książki. Było wspólne czytanie bajek, tworzenie gry planszowej i próby stworzenia komiksu. W "Bulaju" spotkaliśmy najmłodszych, którzy wraz z rodzicami przejęci słuchali bajki o Kubusiu Puchatku.

- Bycie w bibliotece jest bardzo warościowe, o każdej porze dnia i nocy, zawsze - mówi pani Joanna, mama 4-letniego Tadusza, który najbardziej lubi książeczki o kosmosie.

I to właśnie dzięcięca oferta stanowiła motyw przewodni elbląskiej Nocy Bibliotek. Nie zapomniano jednak zupełnie o starszych czytelnikach.
 
- Większość tej akcji skierowana jest do dzieci – mówi Renata Milewska, kierownik Biblioteki Naukowej i Literackiej w budynku głównym.- My, towarzysząc Bibliotece na Zamkowej, też mamy dziś otwarte w tych samych godzinach. Akcja „Znajdźmy wspólny język” jest pokazaniem, że biblioteka jest miejscem otwartym, gdzie mogą przyjść dorośli i dzieci, że można się tutaj zabawić, porozmawiać, że jest to przestrzeń do komunikowania się między sobą.  

- Dla dorosłych przygotowaliśmy stare dokumenty życia społecznego, stare zdjęcia biblioteki. Będzie można zobaczyć jak kiedyś wyglądała i porównać jak wygląda teraz. Ponadto zobaczyć można wystawę prac Tomka Sikory pt. „Jesteśmy” – wymienia Renata Milewska. – Autor chciał pokazać kontakty międzyludzkie, podobieństwo ludzi bez podziałów na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie.
 
Termin tegorocznej edycji nie wydawał się najszczęśliwszy. Dotychczas noce bibliotek odbywały się w czerwcu. Październikowe wydanie zapowiadało się frekwencyjnie skromnie. Stopniowo zaczęli jednak pojawiać się kolejni zainteresowani wydarzeniem elblążanie wypełniając biblioteczną salę kinową, gdzie mogli obejrzeć dokumentalny film przyrodniczy o życiu w głębinach oceanów.

- Przeczytałam program i zaciekawił mnie – mówi pani Laura, która do Biblioteki przy ul. Św. Ducha przyszła z mężem, 11 – letnim synem i 8-letnią córką. -  Pomyślałam, że będzie miło zobaczyć. Musiałam rodzinę trochę namawiać, ale dzieci się ucieszyły, że nie będą musiały iść wcześnie spać. Dzieci bibliotekę znają, przychodzimy tu na różne zajęcia, pożyczamy książki.

- Byłam tu na filmie – wtrąca 8-letnia Lena.

- Jestem pierwszy raz na Nocy Bibliotek. Żona mnie namówiła – stwierdza pan Tomasz. – Byłem tu dawno, ale tylko na dole. W sali kinowej jeszcze nie byłem. Żona częściej bywa.

W Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej, o nazwie „Kostka”, zlokalizowanej przy ul. Wybickiego (na terenie Szkoły Podstawowej nr 9), gwar słychać było z daleka. Licznie przybyli tam fani planszówek. Łącznie ponad 40 osób.

- Pierwsze planszówkowe spotkanie zorganizowaliśmy z paniami z biblioteki pięć lat temu – mówi Mariusz Gągalski ze Stowarzyszenia VAMOS. - W ramach Stowarzyszenia stworzyliśmy Klub pn. Planszówkowy Zawrót Głowy i robimy tu często spotkania, podczas których gramy. Również podczas Nocy Bibliotek robimy maratony nocnych gier.


- My zaplanowaliśmy na Noc Bibliotek planszówkowe granie – dodaje Małgorzata Gwóźdź z Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej. – Dla najmłodszych są np. gry z postaciami z bajek. My tu w "Kostce" skupiamy się na prostych, rodzinnych grach. Tych gier jest naprawdę dużo. A planszówki łączą pokolenia, od małych dzieci do dorosłych. We współpracy z Planszówkowym Zawrotem Głowy organizujemy turnieje. Na które zapraszamy.

- 9 października o 18:00 w Filii nr 5 spotykają się fani gry w Rummikub - wtrąca Mariusz Gągalski.- A 19-20 października, w Bibliotece na Św. Ducha mamy dwudniową imprezę planszówkową El Festiwal Planszówkowy Zawrót Głowy, na który również zapraszamy.

 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / V Noc Bibliotek ( zdjęć 74 )
Dodano: 2019-10-07 | fot. joda
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ I co
  Poniedziałek, 07.10

  Znowu zero informacji że będzie taka impreza a wystarczyło dzień wcześniej dac artykuł, informujący.

 2. 2
  +2
  ~ MacPit
  Poniedziałek, 07.10

  W Kostce było prawie 80 osób, nie 40!

 3. 3
  --2
  ~ Achselpfurz
  Poniedziałek, 07.10

  Biblioteka? Książki z papieru? Fuj, kurz i grzyby! A nie łaska na smartfona się przesiąść? I to ma być XXI wiek!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.