Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

„Jak przed 20 laty witaliśmy papieża". Elbląg na dużym ekranie – 5 czerwca 2019

04.06.2019, 13:15:25 Rozmiar tekstu: A A A
„Jak przed 20 laty witaliśmy papieża". Elbląg na dużym ekranie – 5 czerwca 2019

20 lat temu, 6 czerwca 1999 blisko 300 tysięcy osób przybyło na lotnisko Aeroklubu Elbląskiego, by wysłuchać słów papieża Polaka, Jana Pawła II. Nabożeństwo transmitowała Telewizja Polska, relacjonowali je dziennikarze z całego świata.

Wszyscy zachwycali się prostotą, a jednocześnie niezwykle wymowną i pełną odniesień religijnych oprawą celebry. Na płaskiej płycie lotniska usypano kopiec, na którym ustawiono ołtarz i papieski tron. Autorem projektu był gdański architekt, prof. Szczepan Baum. Liczył on, że po wizycie papieża kopiec pozostanie i będzie materialnym świadectwem tego wiekopomnego wydarzenia. Stało się inaczej. Ale zarówno kamienny ołtarz, jak i tron, czy elementy konstrukcji podtrzymującej sklepienie oraz winda, którą papież wjeżdżał na kopiec, zostały zagospodarowane i służą do dziś mieszkańcom regionu oraz wiernym diecezji.

To, jak elblążanie przygotowywali się do spotkania z Janem Pawłem II, na jakie przeszkody napotykali budowniczowie kopca i jak przebiegało spotkanie z papieżem uczestnikom seansu przypomną audycje telewizyjne i reportaże sprzed 20 lat. Spotkanie poprowadzą Juliusz Marek i ks. Andrzej Kilanowski.

Na seans pt. „Jak przed 20 laty witaliśmy papieża" zapraszamy w środę, 5 czerwca o godz. 18:00 do Kina Światowid. Jest to ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie".

Organizatorem jego jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Wstęp wolny.

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.