Sobota, 27.11.2021, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kino Światowid uroczyście świętowało 55 lat istnienia - zobacz zdjęcia

27.09.2017, 22:10:38 Rozmiar tekstu: A A A
Kino Światowid uroczyście świętowało 55 lat istnienia - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel

19 września 1962 r. w elbląskim kinie Światowid odbyła się pierwsza projekcja filmu. - Był to „Karmazynowy Pirat”  – przypomniał zgromadzonym  Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid, podczas zorganizowanego dzisiaj Jubileuszu 55-lecia istnienia kina. - Dokładnie 55 lat później otrzymaliśmy nagrodę „Najlepszego kina w Polsce”, którą przyznała Kapituła Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagroda ta została wręczona podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zdobycie tytuły Najlepszego kina w Polsce było idealnym zwieńczeniem 55 lat pracy elbląskiego kina Światowid.

Od 55 lat zapraszamy widzów do przeżywania różnych emocji dzięki obrazom ukazywanym na dużym ekranie. Chcę podkreślić, że kino Światowid zawsze kładło duży nacisk na zainteresowanie widzów polskim filmem

– mówił Antoni Czyżyk.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest instytucją kultury Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Jak zapewniał Jan Bobek, Przewodniczący Sejmiku Woj. War- Maz., Światowid jeszcze nigdy nie zawiódł zaufania.

Jubileusz 55 lat sam w  sobie czyni tą uroczystość wielką, ale  biorąc pod uwagę, że kino uzyskało tak prestiżową nagrodę czyni ją wyjątkową i dostojną

– mówił Jan Bobek.

Życzenia oraz upominki z okazji 55-lecia przygotował także Marszałek Woj. Warm.-Maz. Gustaw Marek Brzezin. - Z okazji 55-lecia istnienia kina Światowid wiele sukcesów, dalszego pomyślnego rozwoju instytucji, powodzenia w realizacji planów na przyszłość oraz wielkiej pomyślności w promowaniu kultury na Warmii i Mazurach – wymieniał Marszałek w liście, który odczytał podczas uroczystości Jan Bobek.

Dziękując za okazane wsparcie dyrektor CSE Światowid przyznał statuetki „Zasłużonych dla kina Światowid”. Trafiły one do: Marszałka - Gustawa Marka Brzezina, Prezydenta Elbląga - Witolda Wróblewskiego (odebrał ją wiceprezydent Jacek Boruszka), gospodarza cyklu „Elbląg na dużym ekranie” - Juliusza Marka, byłej kierowniczki kina Światowid i prowadzącej przez lata Dyskusyjny Klub Filmowy - Grażyny Słomki, byłego kierownika kina – Pawła Szulca oraz obecnej kierowniczki kina – Natalii Piotrowskiej.

- Statuetki zostały wykonane w naszej pracowni ceramicznej i pracowni witrażu. Zostały specjalnie przygotowane przez panią Ewę Bednarską-Siwilewicz  - zdradził Antoni Czyżyk.

Nie zapomniano także o innych byłych kierownikach. Ze sceny podziękowano za lata pracy p. Adamowi Zielonce, Tadeuszowi Jabłońskiemu, Marcinowi Borchardtowi i Bożenie Sielewicz. - Pamiętamy także o tych, których już nie ma, nieżyjących już kierownikach naszego kina – mówiła prowadząca uroczystość Joanna Niewiadomska. - Pamiętamy o p. Eugeniuszu  Zarębskim i Jerzym Błeszyńskim.

Wyróżnieni zostali także pracownicy kina, którzy obecnie dbają o jego rozwój. Na scenę zaproszeni zostali: Dorota Pietrusińska, Jolanta  Jungnikiel, Barbara  Jungnikiel, Aleksandra Bielska, Karolina Śluz, Marta Wróblewska, Władek Woźniewski, Krzysztof Czernicki, Patryk Kusowski. Podziękowania wręczył im dyrektor Antoni Czyżyk.

Wisienką na jubileuszowym torcie była projekcja niezwykłego filmu. - Obejrzymy film, który został zrealizowany na duży ekran i obejrzymy go tak, jak go oglądano, czyli z prawdziwej szpuli 35 mm – zdradził przed projekcją Piotr Marek.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tej uroczystości.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / 55 lat kina Światowid ( zdjęć 24 )
Dodano: 2017-09-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ teze
  Czwartek, 28.09

  w nazwisku Marcina Borchardta jest błąd-literówka, którą warto poprawić

 2. 2
  0
  ~ long
  Czwartek, 28.09

  Gratulacje.Piękna cyfra 55. A Pan Antoni to znakomity kandydat na prezydenta naszego miasta.

 3. 3
  +2
  ~ Szok
  Czwartek, 28.09

  Kandydat na prezydenta, chyba kogoś p,,,,,,,,, Lo. A j. B. Tonawrt wysliwicsie nie potrafił dokonywać anie na urzędy. Czego tu szukają olsztyniaki którzy tylko niszczą Elbląg bo przez 55 lat ich nie było. A Warmia i Mazury to pomyłka Elbląg to Żuławy i Powiśle. Nieuki.

 4. 4
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 28.09

  Gratulacje ! Choć kilku osobom ręki bym nie podał! O rany znalazł się i Pawełek którego pozdrawiam serdecznie! Jeśli chodzi o Dyrektora Czyżyka wielki szacun!

 5. 5
  +1
  ~ Kinomaniaczka
  Czwartek, 28.09

  Pozdrawiam przesympatycznych panów bileterów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9663679599762