Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Muzycznie i kabaretowo w Elbląskiej Strefie Kibica

15.05.2012, 13:30:30 Rozmiar tekstu: A A A
Muzycznie i kabaretowo w Elbląskiej Strefie Kibica
Mietek Blues Band (źródło:www.mietekbluesband.pl)

Elbląska Strefa Kibica to nie tylko wspólne kibicowanie i oglądanie meczów. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Wśród nich poza niespodziankami muzycznymi będą występy kabaretów. Poniżej informacje o dwóch zespołach i kabarecie Widelec. Artystów w dniach od 8.06. do 01.07. zobaczymy w Elbląskiej Strefie Kibica.

Białostocki kabaret "Widelec" działa od czerwca 1997 roku. W tym czasie zrealizował 13 programów i wystąpił ponad 1400 razy na terenie całego kraju. Niemal z każdego festiwalu przywozi nagrody i wyróżnienia. Oto najważniejsze z nich:

GRAND PRIX:

Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003, Festiwal Piosenki Kabaretowej OSPA 2001 w Ostrołęce

ZŁOTA SZPILKA:

Biesiady Humoru i Satyry Lidzbark 2000, Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003, OSPA 1997 i 2001 w Ostrołęce, Gdańsk 1998, 2000 i 2002, Mulatka – Ełk 1999, Przewałka – Wałbrzych 2002

NAGRODA GŁÓWNA:

Biesiady Humoru i Satyry Lidzbark 2001

I NAGRODA: Paka 2008, Lidzbark 2000 i 2004, Mulatka – Ełk 2001, Gdańsk 2001

II NAGRODA: Lidzbark 2008, Mól Latka – Gołdap1999, Gdańsk1999

III NAGRODA: Kraków – Paka 1999, Mulatka – Ełk1999

Festiwal Sztuki Estradowej - Warszawa 2002 W listopadzie 2007, na 10-lecie istnienia, Widelec ustanowił Rekord Guinnessa występując na scenie przez 24 godziny.

O programie:

Repertuar Widelca jest bardzo szeroki. Kabaret  zajmuje się tematyką bliską ludziom, pomysły czerpiąc przede wszystkim z życia. Każdy Widz ma szansę odnaleźć w programie coś dla siebie zgodnie z motywem przewodnim: "Kabaret Widelec - Sztuka Bliżej Ludzi". Zawartość polityki w programie jest niewielka. Kabaret stawia na dynamikę, szybkie tempo programu oraz porywające piosenki. Priorytetem widelca jest rozbawienie widza bez uciekania się do wulgaryzmów i tanich, rubasznych chwytów. Kabaret Widelec otrzymał wiele wyróżnień za teksty zaś ich autor, Jacek Janowicz jest trzykrotnym finalistą Turnieju Łgarzy w Bogatyni (miejsca 2, 3 i 5), wielokrotnym laureatem nagród za teksty i muzykę, dyplomowanym dziennikarzem oraz literatem z nadania Ministerstwa Kultury (na podstawie dorobku literackiego). Na występ kabaretu Widelec zapraszamy 29.06. do Elbląskiej Strefy Kibica.

Skład Widelca:

Barbara Maj, Jacek Janowicz, Adam Neczyperowicz, Jarosław Jatek,

Obsługa techniczna: Viktoria Maria Brzezińska

„Mietek Blues Band"

Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim „Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona  zmieniona została na „Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej „Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski (wokal i harmonijka), Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas) – po powołaniu do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski – wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.

Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny  Mayall czy Cream.

Przez 36 lat działalności „Mietek Blues Band" wystąpił m.in. na festiwalach: w Jarocinie (w 1979 zespół otrzymał dwie nagrody), Folk Blues Meeting, Rawa Blues (w latach 1981, 1985, 1997 i 2000), Blues Top w Sopocie, Muzyczny Camping w Brodnicy, w 1981 roku wystąpili na pierwszym POP Session w Operze Leśnej w Sopocie, Złota Tarka, Jazz Jantar w Gdańsku, Jimmyway Blues Festival, Warta Rock Reggae. W  sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.

„Mietek Blues Band” w Elblągu wystąpi 26.06.

Obecny skład Mietek Blues Band to: Sebastian Czerkas voc., Tomek Przyborowicz bas, Piotr Góra drums, Artur Jurek Keyboard, Mietek Wróbel guitar.

Dubska

Jedna z niewielu polskich grup reggae, której utwory trafiły na prestiżową listę przebojów Trójki, m.in. utwór „Avokado”, który znalazł się również na sygnowana przez Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona składankę „30 Lecie Listy Przebojów Trójki”.

Dubska ma na koncie 4 płyty, setki koncertów w Polsce i koncerty zagraniczne: Rosja, Czechy, Niemcy, Grecja, Austria. Występowali wielokrotnie na największych polskich festiwalach, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Reggaeland, Reggae nad Wartą czy Przystanek Woodstock. Współpracowali również z Gerbertem Moralesem, guru rosyjskiego reggae, nagrywając z nim rosyjskojęzyczny album „Dubska Division”.

Ostatnia płyta „Loko-Loko” - wydana w 2010 roku uznaną była za jedną z najciekawszych polskich płyt reggae ostatnich lat. Na płycie obok reggae i ska, słychać też echa soulu, muzyki latynoskiej, akustycznej ballady, czy nawet old school'owe disco. Dubska to grupa, która swobodnie żonglując gatunkami wypracowała swój własny muzyczny język. Charakterystyczne są też teksty zespołu: bezpretensjonalne, uczuciowe, emocjonalne, o zbliżonej do bluesowej narracji ale doprawione szczyptą charakterystycznego humoru.

„Słuchając niektórych piosenek można poczuć, że ludzie ją wykonujący grają i śpiewają swoje życie. Powstaje wtedy muzyka wolna od kalkulacji, nie przefiltrowana, czysta energia, płynąca z serca, które zna historie smutne i dramatyczne, a także wesołe i beztroskie. Dlatego kocham roots reggae, a po za tym The Beatles, Dezertera, folk cyganów węgierskich, czarny soul z lat 60 tych i przedwojenne tanga argentyńskie” - mówi Dymitr „Dymol” Czabański – wokalista i gitarzysta grupy, a także autor większości tekstów.

Skład zespołu:

Dymitr Czabański – śpiew, gitara

Marcin Muszyński – śpiew, przeszkadzajki, puzon

Marcin Grzybowski – gitara

Jan Gembala – instrumenty klawiszowe

Artur Małecki – gitara basowa

Jarek Hejmann – perkusja

Michał Michota – trąbka

Filip Racinowski – saksofon

Krzysztof Błaszczak - puzon

Euro 2012 - zobacz wyniki, tabele i terminarz »

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ ~ strefa gdańsk międzynarodowa
  Wtorek, 15.05

  będę, będę....oczywiście, że będę ALE W GDAŃSKU na imprezie miedzynarodowej z Hiszpanami z Włochami, Niemcami i Polakami. To będzie strefa, a nie tam wasza szuwarowo bagienna. Was też tam zapraszam. Będzie miedzynarodowa wspaniała impreza......oł jeeeee

 2. 2
  +2
  ~ tralalalalala
  Wtorek, 15.05

  Sam jesteś szuwarowo bagienny. Jak będziesz się bawić skoro nie umiesz nic w obcym języku mówić, jedynie be be be.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2929530143738