Czwartek, 9.04.2020, Imieniny: Maria, Marceli, Dymitr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wyspa Spichrzów zapleczem Starego Miasta

04.04.2007, 20:57:10 Rozmiar tekstu: A A A
Wyspa Spichrzów zapleczem Starego Miasta


Blisko 52 mln złotych kosztować będzie rewitalizacja elbląskiej Wyspy Spichrzów. Dzięki temu ten osobliwy kawałek naszego miasta, zmieni swoje oblicze i stanie się prawdziwą turystyczną atrakcją Elbląga.


Projekt "Rewitalizacja centrum miasta - Wyspy Spichrzów w Elblągu" przewiduje wykonanie na tym terenie szeregu inwestycji. Przede wszystkim wykreowana zostanie zachodnia ściana nadwodnego prestiżowego wnętrza urbanistycznego, która obejmie staromiejski odcinek rzeki Elbląg wraz z jej nabrzeżami. Ponadto rewaloryzacji poddana zostanie fosa miejska, która ma służyć rekreacji i sportom wodnym. Na całej Wyspie odtworzony i wyeksponowany zostanie także historyczny układ ulic.

- Dwa lata temu rozpoczęliśmy proces czyszczenia i pogłębienie całości Fosy Miejskiej, a także budowę wzdłuż niej ciągu spacerowego. Teraz przewidujemy jej dokończenie – mówi Teresa Malentowicz, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Kolejnym planowanym zadaniem będzie zagospodarowanie dwóch przyczółków Wyspy, północnego i południowego, z dostosowaniem ich do funkcji przystani jachtowych i funkcji turystycznej obsługi sportów wodnych. - Na przyczółku południowym planujemy także zlokalizowanie części repliki osady Truso. Przyczółek północny to przede wszystkim obsługa sportów wodnych oraz nabrzeża i pomosty cumownicze – informuje pani naczelnik.

Cała Wyspa zostanie również uzbrojenia w infrastrukturę techniczną, a już istniejąca ulegnie modernizacji. Sporym zadaniem będzie realizacja pięciu drogowych obiektów inżynierskich. - Będą to dwa mosty przy ul. Warszawskiej, przepust w ul. Orlej, kładka w ciągu ul. Gdańskiej i kładka w ciągu ul. Tartacznej - wymienia Teresa Malentowicz.

Największym wyzwaniem dla miasta będzie jednak przeniesienie zabytkowego „czerwonego” budynku z ul. 12-go Lutego na Wyspę Spichrzów, tuż koło willi na ul. Warszawskiej, której remont właśnie dobiega końca. Przeniesienie budynku w inne miejsce umożliwi poszerzenie ulicy 12-go Lutego i poprowadzenie w jej ciągu nowej linii tramwajowej. - W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na dokumentację przeniesienia budynku z 12-go Lutego. Będzie to bardzo duży zakres dokumentacyjny, ponieważ trzeba będzie opracować technologie rozbiórki i ponownego wybudowania tego obiektu – mówi naczelnik miejskiego Wydziału Inwestycji.

- Konserwator postawił nam dosyć surowe wymagania w tym zakresie, łącznie z przeniesieniem, na tyle ile się da, tych elementów o znaczeniu historycznym, które znajdują się wewnątrz, czyli klatkami i balustradami schodowymi oraz elementami wystroju wnętrza. Co się uda zachować zostanie przeniesione, natomiast co ulegnie zniszczeniu w trakcie rozbiórki trzeba będzie zrekonstruować – przyznaje T. Malentowicz.

Jak poinformował prezydent Henryk Słonina, wszyscy zajmujący lokale w budynku przy 12-go Lutego mają już przyznane lokale zastępcze i do końca czerwca powinni się do nich przenieść. Sam budynek ma być rozebrany jeszcze w tym roku.

Ostatnim zadaniem, jeśli wystarczy na to pieniędzy, będzie umocnienie i modernizacja nabrzeży całej Wyspy Spichrzów od strony rzeki Elbląg.

Część z wymienionych inwestycji rozpocznie się już w przyszłym roku, a większość prac ma być zakończona do roku 2010. Aktualnie rozpoczął się proces dokumentacyjno-koncepcyjny.

Wniosek na cały projekt, który został zgłoszony w ramach Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, opiewa się na 52 mln zł. Jego dofinansowanie wyniesie 85%.

Fot. Milan/Teresa Malentowicz prezentuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzenego dla Wyspy Spichrzów

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elblązanin
  Piątek, 06.04

  wierze w rozkwit Elbląga i marzy mi sie zeby powrocił jego przedwojenny blask....oby to nie były słowa rzucane na wiatr..pozdro dla elblążan

 2. 2
  0
  ~ Arti
  Sobota, 07.04

  tak tyle, ze do tego czasu to już tu zostaną chyba tylko emeryci

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.