Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Sąd Najwyższy wypowie się ws. elbląskiego przetargu na budowę torowiska. Jakie będzie jego orzeczenie?

11.05.2017, 19:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sąd Najwyższy wypowie się ws. elbląskiego przetargu na budowę torowiska. Jakie będzie jego orzeczenie?
fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Nadal nie ma sądowego orzeczenia w sprawie odwołania, jakie złożyła jedna z krakowskich firm od wyniku przetargu na budowę torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego. Dziś mieliśmy poznać decyzję Sądu Okręgowego w Gdańsku, jednak na orzeczenie trzeba będzie jeszcze poczekać. Gdański sąd, by rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowił zwrócić się z w tej sprawie z zapytaniem do Sądu Najwyższego. Tymczasem inwestycja z dnia na dzień posuwa się do przodu.

Budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego rozpoczęła się z miesięcznym opóźnieniem - 6 kwietnia. Na polecenie Miasta wybrany pod koniec zeszłego roku wykonawca firma ZUE S.A. z Krakowa, wstrzymał się z pracami. Powodem była skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, którą złożyła inna krakowska firma TOR-KRAK (wcześniej jej odwołanie od wyniku przetargu zostało odrzucone przez KIO). Urząd Zamówień Publicznych skierował więc sprawę do Sądu Okręgowego w Elblągu. Ten przekazał ją do rozpatrzenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Gdański sąd wyznaczył termin rozprawy na 27 kwietnia. Tego dnia gdański sąd wysłuchał obu stron i odroczył swoje orzeczenie do 11 maja.

Dziś (11 maja) Sąd Okręgowy w Gdańsku także nie wydał decyzji. Okazuje się, że sprawa jest na tyle zawikłana, że gdańscy sędziowie postanowili skonsultować ją z Sądem Najwyższym. Jak wyjaśnia Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku, sędziowie zastanawiają się, czy krakowskiej firmie TOR-KRAK w ogóle przysługiwało odwołanie się od wyniku przetargu. Odwołującym jest bowiem przedsiębiorca, którego oferta nie została odrzucona, ani wykluczona z postępowania. By rozwiać wszelkie wątpliwości, gdańska Temida postanowiła zadać pytanie w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

- Sąd Okręgowy zdecydował o wystąpieniu do Sądu Najwyższego z zapytaniem prawnym dotyczącym dopuszczenia możliwości złożenia odwołania w niniejszej sprawie. Przetarg, które bada sąd ma wartość poniżej tzw. progów unijnych, to znaczy sum, powyżej których należy ogłoszenie o przetargu zamieszczać w Urzędzie Publikacji Unii Europejskiej. W tej kategorii spraw odwołanie przysługuje jedynie od niektórych czynności zamawiającego, które są wyraźnie wyliczone w ustawie. W niniejszej sprawie Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie, a sprawa znalazła się w sądzie na skutek skargi Prezesa Zamówień Publicznych, który nie zgodził się ze stanowiskiem izby. Odwołanie zarzucało zamawiającemu, że nie odrzucił oferty, która wygrała przetarg. Przepisy mówią o tym, może można złożyć odwołanie tylko od odrzucenia własnej oferty odwołującego. Firma składająca odwołanie twierdziła że odwołuje się od innej czynności - "wyboru najlepszej oferty". Sąd Okręgowy poprosił Sąd Najwyższy w pytaniu prawnym o sprecyzowanie tego pojęcia - poinformował nas sędzia Rafał Terlecki, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Odpowiedź z Sądu Najwszego zapewne powinna nadejść w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Przypomnijmy, że budowa torowiska i trakcji w ulicach 12 Lutego i Grota Roweckiego została dofinansowana w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wysokość dofinansowania wynosi 9,4 mln zł. Łącznie całe zadanie pochłonie 13,5 mln zł (w tym 10,3 to prace drogowe). Termin zakończenia wszystkich prac to 30 września 2017 r.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Elblazanin
  Czwartek, 11.05

  Budujące wszystko a komu nie w smak niech się od. Tak trzymać budować wszystko.

 2. 2
  +12
  pampi - ZAWADA
  Czwartek, 11.05

  Czasami ...rozumiem politykę Ziobry w stosunku do sadów . Bo ta sytuacja , jest klasycznym przykładem nieudolności a interes publiczny jest w du .... *

 3. 3
  +3
  ~ wist
  Czwartek, 11.05

  No to ktoś będzie miał przechlapane i to nie będzie firma z Krakowa, a więc kto?

 4. 4
  --5
  ~ Do rozumiejacego ziobro
  Czwartek, 11.05

  Dlaczego tylko czasami? Za wymiar niesprawiedliwosci, w koncu sie zabrał.

 5. 5
  --1
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 11.05

  a miało być bez problemowo i wszystko miało się skończyć na niższym pułapie a tu proszę Sąd Najwyższy?! Panie Prezydencie pora zmienić doradców może pora?!

 6. 6
  --3
  ~ Jamaleg
  Piątek, 12.05

  Dlaczego przy szkole muzycznej w miejscu gdzie będzie łączenie ,, starych " torów tzn tych które leżą a nowych nie zastosowano podsypki cementowej widziałem że odcinek z 2-3 m zasypane kamieniami a wcześniej na ziemi polozno szmatę . czy to taki standard budowy czy zwykle oszustwo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.