Piątek, 12.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

WORD nabył od Miasta sporą nieruchomość na Skrzydlatej. Co na niej powstanie?

20.12.2016, 10:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
WORD nabył od Miasta sporą nieruchomość na Skrzydlatej. Co na niej powstanie?
Ośrodek Doskonalenia miałby powstać na działce przylegającej do terenu WORD (fot. archiwum redakcji)

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu przejmie od Miasta w użytkowanie wieczyste ponad trzyhektarową działkę przy ul. Skrzydlatej. Na zakupionym za 1,1 mln zł terenie, WORD zamierza wybudować Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy z asfaltowo – betonowym torem, płytą poślizgową i placem manewrowym. Inwestycja ma ruszyć z chwilą wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. „młodego kierowcy”, co planowane jest w połowie 2018 r.

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy miałby powstać na sąsiadującej z WORD i ogrodami działkowymi oraz należącej do Miasta działce przy ul. Skrzydlatej. Na powierzchni 3,1 ha znaleźć miałby się asfaltowo – betonowy tor, na którym kierowcy mogliby doskonalić swoje umiejętności jazdy samochodem. Elbląski obiekt miałby składać się m.in. z płyty poślizgowej, placu manewrowego oraz wzniesienia. 

Chcemy wybudować tu duży profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, na którym będą mogły być podnoszone kwalifikacje w kategorii B i w innych kategoriach oraz umiejętności kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Chcemy także by znalazły się na nim atrakcje dla mieszkańców np. możliwość jazdy na gokartach. Koszt realizacji toru może wynosić między 5 a 6 mln zł

- mówi Marek Fabiański, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.

W związku z planowaną inwestycją, WORD zwrócił się do Prezydenta Elbląga z wnioskiem o przekazanie terenu przy ul. Skrzydlatej. Miasto przeszkód nie widziało. Zgodę na taką transakcję wyrazili również elbląscy radni. W następstwie tego, w poniedziałek (19 grudnia) w ratuszu odbył się przetarg ograniczony na oddanie działki w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat. W licytacji mogły wziąć udział tylko podmioty, które są właścicielami terenów sąsiadujących z licytowaną działką. Jedyną stroną zainteresowaną nabyciem nieruchomości był elbląski WORD, który za 1 mln 111 tys. zł nabył prawa do użytkowania wieczystego gruntu. 

Podległa marszałkowi województwa jednostka, przed zawarciem aktu notarialnego będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz ratusza 25% wylicytowanej stawki. Oznacza to, że Miasto w 2017 r. zarobi z tego tytułu ok. 280 tys. zł. W następnych latach, WORD będzie wnosił roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego działki w wysokości 3% wylicytowanej w przetargu ceny. W akcie notarialnym znajdzie się również zapis dotyczący terminu zabudowy nieruchomości. Zgodnie z nim obiekt miałby powstać najdalej do końca 2019 r. Kiedy wobec tego rozpocznie się realizacja planowanej przez WORD inwestycji? 

Po nabyciu działki będziemy powoli przygotowywać się do naszej inwestycji. Chcemy ją zrealizować w systemie "projektuj i zbuduj". Warunkiem rozpoczęcia budowy jest wejście w życie ustawy dotyczącej tzw. „młodego kierowcy”. Jeżeli jednak ustawa nie dojdzie do skutku, to mam plan B dla tego terenu, ale o nim nie chciałbym na razie mówić. Na pewno jednak ta ziemia nie będzie leżała odłogiem

- zapewnia Marek Fabiański, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.

Zgodnie z projektem ustawy Prawo o Kierujących Pojazdami, której wejście w życie przesunięto o kolejne miesiące (przepisy miały zacząć obowiązywać od początku 2016 roku, obecnie mówi się, że wejdą w życie od czerwca 2018 r.), każda osoba, która po nowym roku zdobyłaby prawo jazdy kat. B, obowiązkowo musiałaby przejść dodatkowy kurs doszkalający. Ten miałby odbywać się między 4 a 8 miesiącem po nabyciu „prawka”. Kurs ma się składać z dwóch godzin szkolenia teoretycznego, prowadzonego w siedzibie WORD i jednej godziny praktycznej jazdy w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 20.12

  Czyli ilość "L" jadących w kolumnie jeden za drugim tylko wzrośnie?! Eh kompromitacji końca nie widać....

 2. 2
  +1
  ~ Szkoda słów
  Wtorek, 20.12

  W naprawę samochodów by zainwestowali albo kupili nowe takie które wgl nadają się do zdawania egzaminu a nie w jakieś pole z krzakami... wychodzi na to , że oblanych egzaminów będzie jeszcze więcej bo ktoś musi zapłacić za budowę tego ośrodka..

 3. 3
  +1
  ~ oooooo
  Wtorek, 20.12

  Do Kata na idiotów , A ty nie uczyłeś się kołku

 4. 4
  --3
  ~ KZ
  Wtorek, 20.12

  Powinni uczyć jazdę na dwóch kołach i po kielichu , Taki tor to jest potrzebny dla zawodowych RAJDOWCÓW a , nie dla kierowcy amatora , gdzie po zdaniu egzaminu przez 10 lat nie będzie widział zimy, idzie ocieplenie zimy będą tylko w kalendarzu . Czy nie lepiej wybudować przychodnie lekarską i leczyć idiotów , którzy mają taki pomysły .Polska potrzebuje ludzi mądrych A głupich mamy, widać na ulicach jak chcą żeby komuna wróciła .zeby mogli kraść i uszukiwać naród patriotyczny ,czyli POLSKI

 5. 5
  +6
  ~ Zniesmaczony
  Wtorek, 20.12

  Przeszło trzy hektary w mieście na 40 lat za opłatą 33.000 rocznie (nie całe 3 tysiące miesięcznie) z nie realną inwestycją. Plan B to poddzierżawienie przez WORD 3 ha terenu w mieście sieci handlowej. ,,Na pewno jednak ta ziemia nie będzie leżała odłogiem". Dobre. Taki deal to tylko PSL. Przetarg ograniczony dla przyjaciół ,, królika" Nic tylko sprywatyzować WORD i żyćjak Pan z poddzierżawiania miejskiej działki. Tylko zadłużonego Elbląga żal. Kto zarządza w naszym mieście finansami miasta, że pozwala na taką hucpę. Gdyby miał te 3 hektary prywatnie też poszedł by na taki układ? Moim zdaniem bezczelna transakcja!!!

 6. 6
  +1
  ~ qwas
  Wtorek, 20.12

  A kiedy rozbierzecie te prowizoryczne baraki

 7. 7
  +2
  ~ Marian
  Wtorek, 20.12

  Coś w tym jest, tylko niektórzy nie zgadzali się na sprzedaż działki dla EUHE, nawet była petycja chyba jakiś społeczników, a tu Mamy jakby ciąg dalszy.No ciekawe 3 ha za taka cenę?.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1186289787292