Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Najpierw zburzą, by zbudować od podstaw. Rusza inwestycja na wiadukcie w pobliżu Warszawskiej

07.08.2015, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Najpierw zburzą, by zbudować od podstaw. Rusza inwestycja na wiadukcie w pobliżu Warszawskiej
Na czas rozbiórki i budowy wiaduktu, ruch pojazdów skierowany zostanie na objazd prowadzący wzdłuż starego odcinka DK22 (Fot. Adrian Sajko)

To już pewne. Konsorcjum firm: Vistal Gdynia i Most z Sopotu zajmie się rozbiórką, a następnie budową nowego wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 22 przy wyjeździe z Elbląga na Malbork. 4 sierpnia w siedzibie olsztyńskiego oddziału GDDKiA doszło do podpisania wartej 19,5 mln zł umowy z wykonawcą tej inwestycji. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, wyburzanie starego, znajdującego się w złym stanie wiaduktu, rozpocznie się dopiero jesienią. W pierwszej kolejności, w sierpniu konsorcjum trójmiejskich firm przystąpi do budowy objazdu.

Przypomnijmy, że znajdujący się tuż przy granicy naszego miasta wiadukt nad linią PKP, od dłuższego czasu jest uszkodzony. W najgorszym stanie są dwa słupy filarów umieszczone pod dylatacjami. W jednym z nich uszkodzenie spowodowało obniżenie nośności słupa. Aby zapobiec dalszej degradacji, oczep nad słupem został tymczasowo podparty. Także żelbetowa płyta pomostu ma za małą grubość. Niestety w równie złym stanie są pozostałe elementy obiektu. GDDKiA uznała więc, że najbardziej racjonalnym wyjściem, będzie rozbiórka starego i budowa nowego wiaduktu nad linią kolejową.

Przetarg na wykonawcę robót budowlanych ruszył w drugiej połowie maja br. Oprócz rozbiórki istniejącego wiaduktu i budowy nowego o zespolonej, stalowożelbetowej konstrukcji przęseł, zakres robót obejmować będzie m.in. przebudowę dojazdów do wiaduktu, budowę kanalizacji deszczowej z przebudową urządzeń melioracyjnych oraz budowę objazdu. Nowy wiadukt o nośności klasy A, będzie miał taki sam przebieg jak stary, lecz zostanie poszerzony o jednostronny chodnik dla pieszych i rowerzystów.

7 lipca w siedzibie olsztyńskiego oddziału GDDKiA nastąpiło otwarcie ofert, które wpłynęły na przetarg. Spośród 14 zainteresowanych wykonawstwem tej inwestycji firm i konsorcjów, najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm: Vistal Gdynia S.A. i Most Sp. z o.o. z Sopotu. Obie trójmiejskie firmy zaoferowały, że zrealizują to zadanie za 19,5 mln zł i udzielą 10-letniej gwarancji na swoje roboty. Do podpisania umowy z wykonawcą doszło  4 sierpnia w siedzibie oddziału GDDKiA w Olsztynie.

Wcześniej, bo 28 lipca GDDKiA zawarła umowę na sprawowanie kompleksowego nadzoru inwestorskiego nad tą inwestycją. Wśród pięciu ofert jakie wpłynęły, za najkorzystniejszą uznano tę złożoną przez firmę Hafke – Biuro Inżynierskie z Warszawy. Jej wartość to 192 tys. 802 zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała pierwotnie, że pierwsze prace budowlane przy rozbiórce i budowie wiaduktu, rozpoczną się już w sierpniu. Po rozmowach z władzami Elbląga, zdecydowano jednak, że wyburzanie obiektu ruszy dopiero jesienią.

11 sierpnia nastąpi przekazanie wykonawcy placu budowy. Od tego momentu przez okres najbliższych około dwóch miesięcy, konsorcjum budować będzie objazd, który prowadził będzie po śladzie dawnego przebiegu drogi krajowej nr 22 obok istniejącego wiaduktu. Dopiero po jego wytyczeniu, możliwe będzie rozpoczęcie robót rozbiórkowych

– przekazał nam Jarosław Kaczor, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji GDDKiA oddział w Olsztynie.

Na czas robót budowlanych, ruch pojazdów do 15 ton zostanie skierowany na nieistniejący przejazd kolejowy, w pobliżu skrzyżowania z drogą powiatową w stronę Raczek Elbląskich (ciężarówki będą kierowane ul. Nowodworską na Nowy Dwór Gdański i drogą nr 55 na Malbork). W związku z tym wykonawca w pierwszej kolejności wyremontuje nawierzchnię w ciągu objazdu tymczasowego, wybuduje tymczasowe oświetlenie wraz budową zasilań SSP dla przejazdu kolejowego kat. B, wykona tymczasowe torowisko przejazdu kolejowego kat. B oraz zamontuje urządzenia tymczasowej organizacji ruchu na objazdach.

Zakończenie wszystkich robót i oddanie nowego wiaduktu do ruchu, ma nastąpić do końca listopada 2016 r.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ erka
  Piątek, 07.08

  a ja się pytam ile ten wiadukt ma lat????

 2. 2
  +1
  ~ k654
  Piątek, 07.08

  koło 40 lat stoi :)

 3. 3
  +4
  ~ ona
  Piątek, 07.08

  Ten wiadukt ma prawie 40 lat . mogli by zrobic tam scierzke rowerowa chociaz do karczowisk

 4. 4
  +1
  ~ Polak
  Piątek, 07.08

  40 lat jak na wiadukt to nie aż tak wiele -albo był robiony od podstaw wyjątkowo niechlujnie i dlatego teraz chcą go burzyć albo niezły przekręt sie tu szykuje (kolejny?) -ostatnio w naszym zadłużonym PO uszy mieście władza lubi burzyć (nie remontować) wiadukty/mosty i stawiać w ich miejsce nowe (które już są remontowane). Tym bardziej sprawa śmierdzi, że tam jużkolej praktycznie nie jeździ, więc wiadukt przestał spełniać swoje zastosowanie - skoro niby nie nadaje się do remontu, to niech zburzą ale nie ma sensu stawiać w naszym zadłuzonym budżecie nowego w obecnej chwili - samochody spokojnie przejadą sobie przez tory (zrobić tylko dobrze przejazd), a o pociągi nie ma się co martwić, bo jeździ tamtędy kilka w roku (towarowych)!!! więc wystarczą zwykłe światła ostrzegawcze jak przy Wójciku

 5. 5
  +11
  ~ Polak
  Piątek, 07.08

  dodam, ze tym bardziej jest to idiotyczne, że w poprzednim roku na tym wiadukcie kładli całkowicie nowy asfalt (mimo, że nie było szczególnych dziur) - to nie wiedzieli wtedy, że wiadukt niby jest w tak złym stanie, że bedzie wyburzany? ik ładli nowy asfalt, nawet nie łatali - ktoś tu z władzy nieźle powinien beknąć w ***lu za niegospodarność (choć pewnie z punktu widzenia danego typa to był niezły biznes z naszych poadatków)

 6. 6
  +3
  ~ okoń
  Sobota, 08.08

  Wiadukt ma 30 lat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0479469299316