Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Dworcowa fontanna już wybrana

08.07.2008, 14:51:44 Rozmiar tekstu: A A A
Dworcowa fontanna już wybrana

W przyszłym roku na Placu Dworcowym stanie fontanna w kształcie „Gotyckiej fali”. Będzie to nowoczesna fontanna nawiązująca do tradycji i tożsamości Elbląga.

Prezydentowi Elbląga w kwietniu tego roku przedstawione zostały dwie koncepcje fontanny, nazwane przez projektantów z gdyńskiego „ER_studio”, odpowiednio - "Gotycka Fala" i "Koga". Informowaliśmy o tym w artykule "Koga czy Gotycka Fala? – która fontanna stanie na placu?". Dziś już wiemy, że na przebudowanym Placu Dworcowym obok zegara słonecznego stanie „Gotycka fala”.

- Obecnie przygotowujemy się do zlecenia opracowania dokumentacji. Fontanna na Placu Dworcowym stanie prawdopodobnie w przyszłym roku – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik elbląskiego ratusza.

Idea "Gotyckiej Fali" zainspirowana została historią Elbląga oraz położeniem geograficznym miasta - na styku Żuław i Wysoczyzny nad rzeką. Nawiązuje do pierwszych pokoleń zamieszkujących te okolice od Gotów po ludzi gotyku. Nie omija czasów współczesnych gdy związek z wodą jest tak samo istotny jak dawniej.

Forma fontanny to płaskie kamienne płyty, po których spływa woda oraz fałda terenu wykonana z granitowej kostki. Na tak ukształtowanym styku wyrasta, strzelając w niebo, dynamiczna struktura inspirowana gotyckimi linearnymi strukturami architektonicznymi i energią wodnej fali. Połączenie stali nierdzewnej i kamienia w architektonicznym splocie linii i płaszczyzn oddaje ducha gotyckich ideałów i jednocześnie tworzy nowoczesna formę. Woda - wypływając ze szczeliny na wys. 4 m., spływa po płaszczyźnie stali i rozpływa się po płaszczyźnie kamienia. Oświetlenie światłowodowe podkreśla wertykalną formę i rozświetla wnętrze ażurowej części nad niecką. Pozostałe punktowe reflektory podświetlają spływającą wodę i ogólnie całość struktury.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elblążanka
  Środa, 09.07

  Nie obrażając projektantów, bo każdy ma inne spojrzenie artystyczne, ale moim zdaniem żaden z projektów nie jest trafiony i w żaden sposób nie kojarzy się z naszym miastem. Wkrótce zobaczymy na Placu Dworcowym wielkie żelastwo, jak za „x” czasów, a po kilku latach i braku konserwacji będzie tylko szpecić, a nie zdobić (choć w przypadku tego projektu i tak to drugie nie grozi).

 2. 2
  0
  ~ anonim
  Środa, 09.07

  KOGA ŁADNIEJSZA, A TO TO JAKIEŚ SZKARADZTWO, NI PRZYPIOŁ NI PRZYŁATAŁ.A TAK OGÓLNIE MÓWIAC TO NA CO TE FONTANNY I ZEGARY SŁONECZNE W TAKIM MIEJSCU, W CENTRUM TO ROZUMIEM.

 3. 3
  0
  ~ dla mnie bomba
  Środa, 09.07

  Po ile jest blacha nierdzewna

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.