Niedziela, 19.05.2019, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Osiedle zupełnie jak nowe (fotoreportaż)

30.01.2008, 23:52:21 Rozmiar tekstu: A A A
Osiedle zupełnie jak nowe (fotoreportaż)

W 7 lat Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zrzeszeni” planuje kompleksowo zmodernizować 17 budynków mieszkalnych na osiedlu „Za Politechniką”. Termomodernizacja pierwszych dwóch rozpoczęła się w ubiegłym roku. W sumie cała inwestycja pochłonie około 15 mln zł.

Latem 2007 r. ruszyły prace przy dociepleniu i odnowie elewacji budynku przy ul. Grottgera 73 i Kossaka 1. Parę miesięcy później podobne prace prowadzono w bloku przy Kossaka 3. Na obu roboty dobiegły już niemal końca. Trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zrzeszeni” mają niezwykle ambitne plany inwestycyjne. W ciągu 7 lat chcą odnowić wszystkie 17 osiedlowych budynków. Wszystkie zostaną docieplone i zyskają elewację w nowych kolorach. - Ponadto wymienione zostaną płyty balkonowe, okna i drzwi na klatkach schodowych oraz zadaszone balkony na ostatnich kondygnacjach – informuje Adam Basiukiewicz, prezes SM „Zrzeszeni”.

Spółdzielnia do wspomnianych inwestycji przygotowała się już wcześniej. W ostatnich latach wyremontowano wszystkie klatki schodowe, docieplono szczyty oraz wymieniono w piwnicach stare drewniane okna na plastikowe.

W tym roku, prawdopodobnie w wakacje, ruszą remonty kolejnych dwóch budynków – przy Kossaka 5 i Chełmońskiego 10. Kolejność modernizacji zasobu mieszkaniowego ustalono na podstawie terminu oddania do użytku powstałych budynków. Rozpoczęto od dwóch najstarszych, budowanych w latach 1986/87. Ostatni blok, jaki zostanie zmodernizowany – przy ul. Wyczółkowskiego 9 – został oddany do użytku w październiku 1998 r.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem SM „Zrzeszeni”, co roku chce remontować po dwa budynki, zgodnie z przyjętą kolejnością: Chełmońskiego 10 i Kossaka 5 (2008 rok), Chełmońskiego 12 - Kossaka 7 i Chełmońskiego 7 - Wyczółkowskiego 1 (2009 r.), Chełmońskiego 9 - Kossaka 9 i Chełmońskiego 2 (2010 r.), Wyczółkowskiego 2 i Chełmońskiego 4 (2011 r.), Chełmońskiego 6-8 i Wyczółkowskiego 4 (2012 r.), Wyczółkowskiego 3-5 i Wyczółkowskiego 6 (2013 r.), Wyczółkowskiego 11, Wyczółkowskiego 13 oraz Wyczółkowskiego 9 (2014 r.).

Docieplenie wszystkich 17 osiedlowych budynków kosztować będzie Spółdzielnię około 15 mln zł. Pieniądze pochodzą z zaciągniętego kredytu z premią termomodernizacyjną. Część kosztów ponoszą także mieszkańcy osiedla, którzy opłacają składki na fundusz remontowy.

Remont zasobu mieszkalnego to nie jedyne zadanie, jakie ma w planach Spółdzielnia. W 2007 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku mieszkalnego z 36 mieszkaniami przy ul. Wyczółkowskiego. Budynek oddany zostanie do użytku do końca czerwca tego roku.

- W nowym budynku znajdą się mieszkania o powierzchni od 36 do 70 metrów kwadratowych. Na najwyższych piętrach, tj. trzecim i czwartym powstają mieszkania dwukondygnacyjne. Wszystkie zostały już sprzedane. Zainteresowanie mieszkaniami jest spore – przyznaje Adam Basiukiewicz.

Na zarządzanym przez Spółdzielnię terenie znajduje się miejsce jeszcze na 3 budynki. Budowa kolejnego, w którym znajdzie się 48 mieszkań, niedawno się rozpoczęła i planowo ma się zakończyć do stycznia 2009 r. Ostatnie dwa (w sumie 84 mieszkania) wybudowane zostaną do połowy 2010 r.

- Więcej budynków już nie zmieścimy na osiedlu. Będziemy szukać innych terenów pod kolejne bloki – zapowiada prezes SM „Zrzeszeni”.

W ostatnich latach wizerunek osiedla znacznie się poprawia. Remontowane są chodniki i kładziony polbruk, pojawia się więcej zieleni. A to nie koniec. Jak przyznaje prezes Spółdzielni dalej prowadzone będą podobne inwestycje, także te zwiększające bezpieczeństwo na osiedlu.

- W tym roku zainstalujemy monitoring na osiedlu. Na budynku przy ul. Chełmońskiego 6-8 założymy 8 kamer w miejscach, gdzie najczęściej zbiera się młodzież – zapowiada prezes Basiukiewicz. - Tam właśnie dochodzi do największych dewastacji.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Termomodernizacja budynków przy ul. Grottgera i Kossaka ( zdjęć 16 )
Dodano: 2008-01-31 | Fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ prezes
  Czwartek, 31.01

  A dlaczego nikt nie napisał że Spółdzielnia jest najdroższa ze wszystkich istniejących w Elblągu ? Czynsz bez mediów za 52 m mieszkanie to 480 zł. W tym jest tylko zużycie wody.

 2. 2
  0
  ~ Tytus
  Czwartek, 31.01

  Chlopaku urwales sie z choinki przyjdz mieszkac na Kamionke w spoldzielni Nad Jarem to zobaczysz dopiero jakie sa czynsze.

 3. 3
  0
  ~ lokator
  Czwartek, 31.01

  prezes a napisałes za ile osób płacisz te 480zł.Bo ja za 63m2 za jedną osobe płacę 412zł Chyba coś nie tak

 4. 4
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 31.01

  I pomyslec ze ja tam mieszkam :D

 5. 5
  0
  ~ LiM
  Czwartek, 31.01

  Ciekawe kiedy na Zawadzie wezmą sie do roboty wszystkie spóldzilenie zaczynają coś robić tylko nie "Zakrzewo" już nawet nad jarem zaczeli ocieplac budynki w całości

 6. 6
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 31.01

  Zawada idzie do wyburzenia, a w jej miejscu powstana wielkie apartamentowce.

 7. 7
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 31.01

  Do Prezesa.Co dostajesz oddzielne rachunki za CO i gaz.Sam nie wiesz za co płacisz.A może media to dla ciebie TV.radio lub gazeta.Ja bym się podpisał nie prezes a matoł

 8. 8
  0
  ~ wrobel
  Czwartek, 31.01

  Z kamerami to dobry pomysł, bo pełno bydła tam przesiaduje.

 9. 9
  0
  ~ anonim
  Piątek, 01.02

  Won z bydłem przesiadujacym pod blokami z osiedla. Do poprawczaka ich!

 10. 10
  0
  ~ Kasia
  Czwartek, 19.08

  Czy my jako mieszkańcy mamy możliwość podglągu poprzez kamery na place zabaw w celu podejrzenia co robią nasze dzieci , czy są bezpieczne .Bo wiem ze niektóre osiedla tak mają że mieszkaniec włączy sobie kanał pojadmy ze 120 lub internet i widzi czy dziecko jest bezpieczne . Pozdrawiam Kasia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.