Sobota, 6.06.2020, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Taniec, szachy, brydż i teatr

18.05.2007, 19:39:33 Rozmiar tekstu: A A A
Taniec, szachy, brydż i teatr


Ambitny i ciekawy projekt stworzenia dwóch autorskich klas, w tym jednej teatralnej, zamierza wprowadzić od nowego roku szkolnego II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Prawdziwym novum będzie zwłaszcza klasa humanistyczna-teatralna, skierowana do odważnych i utalentowanych, tegorocznych absolwentów gimnazjów interesujących się kulturą, teatrem, filmem i sztuką.


Drugą autorską klasą, będzie klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna, nad którą specjalną opiekę naukową sprawować będzie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.

Planowana klasa autorska o profilu teatralnym, ma być specyficzną grupą licealistów z więzią emocjonalną opartą na tożsamości zainteresowań. Główną motywacją do nauki i aktywności ma tu być zadeklarowane zainteresowanie teatrem. Dlatego też klasa tworzona jest w ścisłej współpracy z elbląskim Teatrem Dramatycznym. Nie znaczy to jednak, że program klasy autorskiej przygotuje kandydatów na studia aktorskie. - Teatr ma ułatwić wchodzenie w życie poprzez odblokowanie psychiki, ułatwienie nawiązywania kontaktów, jaki poprzez radzenie sobie z nieśmiałością oraz tremą – mówi Marek Nowosad, jeden z autorów koncepcji klasy.

Klasa ma w zakresie rozszerzonym, kompleksowo przygotować do egzaminu maturalnego z takich przedmiotów jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie oraz jednym wybranym języku obcym (angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, francuski). Cykl zajęć przewiduje także zajęcia fakultatywne, którymi będą, prowadzone przez specjalistów z działu edukacji teatralnej elbląskiego teatru, warsztaty teatralne. Ma to pomóc w podjęciu studiów na takich kierunkach jak m.in. kulturoznawstwo, politologia, socjologia, psychologia, historia, filologia polska, stosunki międzynarodowe, administracja, pedagogika oraz kierunkach artystycznych związanych z teatrem lub filmem.

- Zauważyłem, że młodzi elblążanie są często przytłoczeni kompleksem prowincji. Nie potrafią się dobrze sprzedać, są nieśmiali. Poprzez aktorstwo chcielibyśmy to zmienić, ucząc ich m.in. wystąpień publicznych i skutecznego zaprezentowania się – wyjaśnia Mirosław Siedler, dyrektor Teatru Dramatycznego. Efektem warsztatów i pracy z młodzieżą, ma być wystawienie pod koniec drugiej klasy spektaklu. – Gdy kilka razy wystąpiliby publicznie na scenie teatru, na pewno byłby to dla nich prawdziwy sprawdzian nabytych umiejętności – twierdzi dyrektor elbląskiego teatru.

Ci, którzy okażą się prawdziwymi aktorskimi „rodzynkami” mają w przyszłości szansę zdobyć etat w zespole artystycznym Teatru Dramatycznego. Gwarantuje to porozumienie podpisane między II LO i elbląskim Teatrem, które przewiduje pierwszeństwo zatrudnienia dla absolwentów klasy, którzy ukończą kierunkowe studia i karierę zawodową rozpoczną w Elblągu.

Kolejnym autorskim projektem II ogólniaka jest klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna. Będzie ona objęta opieką naukową PWSZ w Elblągu, co oznacza, że pracownicy wyższej uczelni będą prowadzić zajęcia z informatyki i matematyki, a także będą organizowali dodatkowe zajęcia z fizyki w formie warsztatów naukowych. Ponadto najlepsi uczniowie mają zostać objęci indywidualną opieką pracowników PWSZ. W dalszej perspektywie II Liceum chce, aby Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu objęła taką opieką również całą szkołę.

Klasa, realizując w rozszerzeniu takie przedmioty jak matematyka, fizyka, informatyka oraz wybrany język obcy, ma przygotować uczniów do podjęcia studiów na wybranych kierunkach technicznych, politechnicznych oraz innych uniwersyteckich. Prawdziwym jej wyróżnikiem na tle innych klas, jest wprowadzenie obowiązkowej nauki gry w szachy (w pierwszej klasie) i brydża (w drugiej) oraz kursu nauki tańca (w trzeciej). Uczniowie tej klasy będą mieli okazję startować w turniejach szachowych i brydżowych. Z myślą o nich organizowane mają być także wyjazdy do teatru muzycznego, wycieczki krajoznawcze oraz letnie i zimowe obozy językowe. – Nauka gry w szachy i brydża pomoże uczniom w logicznym myśleniu. Być może uda nam się też, w miarę możliwości, wprowadzić naukę śpiewu – informuje Tamara Pluta, przyszła opiekunka klasy.

Aby dostać się do jednej z tych klas, trzeba będzie uzyskać odpowiednio wysoką ilość punktów na teście gimnazjalnym, a jeśli chodzi o klasę teatralną dodatkowo przejść rozmowę wstępną.

- W sumie w nowym roku szkolnym 2007/2008 planujemy otworzyć pięć klas – dwie autorskie i trzy o określonym profilu. Będzie więc klasa typowo humanistyczna, klasa biologiczno-chemiczna i klasa matematyczno-geograficzna – zdradza Andrzej Korpacki, dyrektor II LO w Elblągu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ KaJojInK@@
  Czwartek, 31.12

  śfjetnie:*********

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.