Sobota, 6.06.2020, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Matura za tydzień

27.04.2007, 11:13:03 Rozmiar tekstu: A A A


Ponad 1900 uczniów najstarszych klas szkół średnich w Elblągu skończyło dziś rok szkolny. Już za tydzień przystąpią do najważniejszego egzaminu w ich życiu – matury.


Na początek uczniowe szkół ponadgimnazjalnych będą zdawać pisemny egzamin z języka polskiego. Po tym będą ich czekać jeszcze dwa egzaminy - jeden z wybranego języka obcego, drugi z wybranego przedmiotu np. matematyki, chemii, fizyki i astronomii, informatyki czy historii.


Od tego roku  maturzyści będą zdawać egzamin tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie - podstawowym lub rozszerzonym. W latach ubiegłych wszyscy musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, dopiero potem chętni mogli przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.


Egzaminy pisemne potrwają od 4 do 23 maja, natomiast ustne rozpoczną się 7 maja i odbywać się będą według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. - Na egzaminie ustnym z języka obcego najwięcej, bo aż 1384 (tj. 85 proc.) absolwentów będzie zdawać język angielski; język niemiecki wybrało 214 młodych ludzi - mówi Anna Korzeniowska, naczelnik wydziału edukacji UM w Elblągu. - Dwudziestu maturzystów będzie zdawało język rosyjski i jedenastu włoski, hiszpański i francuski.


W części pisemnej największym powodzeniem z listy przedmiotów do wyboru cieszą się: geografia – 24 proc., wiedza o społeczeństwie – 23 proc.,  biologia - 19 proc. i matematyka – 18 proc. zdających. Młodzi ludzie mogą zdawać też przedmioty dodatkowe. - W tym roku zdecydowało się na to 589 maturzystów: 518 osób będzie zdawało jeden przedmiot, 69 - dwa przedmioty i 2 osoby – 3 przedmioty dodatkowo, są to absolwenci I i II Liceum Ogólnokształcącego.


Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji Romana Giertycha tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który może otrzymać świadectwo dojrzałości nawet wtedy, gdy nie zda jednego egzaminu. Od przyszłego roku szkolnego w miejsce tzw. amnestii maturalnej będzie wprowadzony egzamin poprawkowy. Obok nowych matur nadal przeprowadzane są "stare matury".


Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według reguł sprzed lat mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową. Jak przekazano nam w wydziale edukacji tegoroczni maturzyści, którzy 8 i 9 mają pisać "stare matury", to głównie absolwenci szkół dla dorosłych.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.