Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg miastem czystego powietrza?

12.12.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Elbląg miastem czystego powietrza?
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Uczniowie pięciu elbląskich szkół podstawowych wykazali się wczoraj (11.12.) wiedzą z zakresu ekologii. W Bibliotece Elbląskiej odbyła się pierwsza Olimpiada pn. „Elbląg – miasto czystego powietrza”.


Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, Straż Miejska, Biblioteka Elbląska oraz Szkołą Podstawowa nr 19 podjęły wspólną inicjatywę. W ramach programu „Bezpieczny Elbląg” zorganizowany I Olimpiadę wiedzy ekologicznej.
 

Udział w  Olimpiadzie wzięli uczniowie SP 1 (Izabela Cielesz, Amelia Królik, Tomasz Bajur, opiekun – Małgorzata Światkowska), SP 6 (Witold Wajnert, Jan Romanowski, Małgorzata Lejmanowicz, opiekun – Ewa Maczuga), SP 9 (Kinga Czerepak, Alicja Krakowska, Aleksandra Roślik, opiekun – Małgorzata Zamojska), SP 12 (Jakub Wedeł, Agata Chuchra, Alecja Pyrzanowska, opiekun – Małgorzata Czyszek) i SP 18 (Gabriela Matusiewicz, Laura Wójciak, Kaja Lachowska, opiekun – Joanna Tykarska- Mazurkiewicz).

 
Olimpiada składała się z dwóch części – testu i prezentacji. - Pytania na teście dotyczyły zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, jakie choroby powodują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, o efekcie cieplarnianym, dziurze ozonowej – wymieniała  Katarzyna Koronowska, nauczycielka biologii i przyrody w Szkole Podstawowej nr 19 i autorka testu.

 

Uczniowie mieli za zadanie m.in. odczytać wyniki z wykresu przedstawiającego odczyty Stacji Pomiarowej WIOŚ w Elblągu. Na jego podstawie trzeba było rozwiązać zadania, np. podać, w jakim miesiącu było najmniejsze stężenie PM10, trzeba było obliczyć różnice między stężeniami w poszczególnych miesiącach

– wymieniała Katarzyna Koronowska.
 

Poziom wiedzy był wyrównany. - Dzieci były dobrze przygotowane – przyznała Katarzyna Koronowska. - Największą liczb punktów zdobyła SP 12.
 

Po teście uczniowie wzięli udział w spotkaniu ze strażnikiem miejskim. Jerzy Gudziński opowiedział o tym, jak w walce z zanieczyszczeniami powietrza pomaga straży miejskiej dron. Działanie droga zostało także pokazane w praktyce.
 

W drugiej części Olimpiady uczniowie zaprezentowali wcześniej przygotowane prezentacje, które dotyczyły wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka.

 

Temat ten jest bardzo aktualny. Bardzo dużo się o tym mówi i mamy nadzieję, że ten temat już nikomu nie jest obojętny

– dodała Katarzyna Koronowska.
 

Po zsumowaniu wyników okazało się, że pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze SP 12. Na podium znaleźli się także uczniowie ze SP 6 oraz SP 18.


Patronat nad Olimpiadą objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Warsztaty ekologiczne Biblioteka Elbląska ( zdjęć 72 )
Dodano: 2019-12-12 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 12.12

  Elbląg jest czystym miastem , a tego można tylko zawdzięczać władzom miasta , którzy czyszczą nasze portfele z kasy .

 2. 2
  +2
  ~ Orfeo
  Czwartek, 12.12

  Pani Daria debeściara !!!

 3. 3
  +1
  ~ Koll
  Czwartek, 12.12

  I co z tego wynika?Na teorii się zaczyna i kończy ta cała ekologia.Jak palili byle czym,tak palą a tak podjarani swoja pseudoekologią władze miasta(bo przeciez drona kupili)niczym się nie przejmują.Nie słyszałem o żadnych akcjach i ich wynikach z użyciem tego sprzętu.W dzień straż miejska się snuje po ulicach,a nikt normalny przecież nie pali śmieci w dzień,tylko z reguły wieczorami i nocą.Może pora zmienić strażnikom godziny pracy?Prezydenta nie ukradna raczej,ze musza siedziec w UM od 7 do 15

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2121169567108