Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Po wakacjach na ulicach Elbląga ruszy wielkie liczenie samochodów. To pierwszy od 7 lat pomiar ruchu drogowego

14.07.2015, 07:00:16 Rozmiar tekstu: A A A
Po wakacjach na ulicach Elbląga ruszy wielkie liczenie samochodów. To pierwszy od 7 lat pomiar ruchu drogowego
Fot. Adrian Sajko

Na przełomie września i października na 42 najważniejszych elbląskich skrzyżowaniach, odbędzie się okresowy pomiar ruchu drogowego. Badanie natężenia ruchu prowadzone będzie systemem ręcznym przez blisko 300 osób lub za pomocą kamer wideo. Łączny czas pomiaru wynosić będzie prawie 800 godzin. Opracowane na jego podstawie wyniki, pozwolą poznać rzeczywiste całodobowe obciążenie ruchem danej drogi oraz dadzą podstawę do wprowadzenia ewentualnych zmian w działaniu sygnalizacji świetlnych. Miasto szuka właśnie firmy, która zajmie się wykonaniem badania.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, do obowiązków zarządcy drogi należy dokonywanie okresowych pomiarów ruchu. Dla przykładu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonuje takie pomiary na drogach krajowych co pięć lat.

W Elblągu poprzednie pomiary wykonywane były w latach 2003 i 2008. Kolejne badanie miało odbyć się w 2013 roku, jednak z uwagi na przebudowę głównych arterii komunikacyjnych w mieście - dróg wojewódzkich nr 503 i 504, takie pomiary zostały przesunięte na rok bieżący

– tłumaczy Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Podstawowym celem pomiaru jest określenie wielkości ruchu na wytypowanych skrzyżowaniach dróg publicznych.

Otrzymane wyniki pomiarów są cenną informacją dla zarządcy drogi o tym, które ulice są bardziej lub mniej obciążone ruchem drogowym, jak zmieniły się główne trasy komunikacyjne miasta, a także które kierunki stały dla miasta priorytetowe. Należy przy tym pamiętać, że istotny wpływ na wielkość ruchu drogowego danej drogi, ma sposób zagospodarowania przyległego do niej terenu

– zaznacza Joanna Urbaniak.

W tym roku odbędzie się pierwszy od 7 lat pomiar ruchu na najbardziej newralgicznych elbląskich skrzyżowaniach. Badaniem objęte zostaną 42 skrzyżowania (141 wlotów), w tym 5 przejazdów kolejowych zlokalizowanych na terenie Elbląga (na ulicach: Lotniczej, Malborskiej, Nizinnej, Portowej, Elektrycznej). Podstawowymi obliczanymi parametrami, będą średni dobowy ruch w roku oraz rodzajowa struktura ruchu na wybranych skrzyżowaniach (kategoria pojazdów).

Wykonawca pomiaru będzie miał do wyboru dwa okresy, w których nastąpić ma badanie – od 15 do 30 września lub od 1 do 15 października. Pomiary odbywać się będą we wtorki, środy i czwartki. W zależności od lokalizacji, pomiary prowadzone będą przez 24 godziny lub 12 godzin (między 6.00 a 18.00) w ciągu doby. Łączny czas pomiaru określono na 792 godziny.

Miasto wymaga, aby wykonawca tego zadania dysponował minimum 3 osobami, które będą pełnić funkcje kierowników zespołów pomiarowych. Do ich obowiązków należeć będzie także opracowanie dokumentacji wyników pomiaru. Ponadto firma, która wygra miejski przetarg będzie musiała dysponować minimum 297 osobami, które będą pełnić w terenie funkcje pomiarowych.  Wykonawca będzie miał również alternatywną możliwość zastąpienia pracy osób liczących pojazdy. W przetargu dopuszczono bowiem zastosowanie nagrań za pomocą kamer w wybranych punktach pomiarowych.

Jakie dokładnie korzyści przyniesie Miastu pomiar ruchu na miejskich skrzyżowaniach?

Wybrany przez zarządcę drogi rodzaj pomiaru - na wszystkich pasach wlotów wybranych skrzyżowań a nie w przekroju drogi na odcinku międzywęzłowym, pozwala nie tylko uzyskać informację o rzeczywistym całodobowym obciążeniu ruchem danej drogi, ale jest także podstawą do ewentualnej analizy i weryfikacji pracy programów wybranych sygnalizacji świetlnych

– informuje rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Przetarg na wykonanie pomiarów wraz z opracowaniem dokumentacji ich wyników, ma zostać rozstrzygnięty 22 lipca. Z kolei realizację tego zadania przewidziano do końca października 2015 r.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 ) fot. materiały przetargowe


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ biker
  Wtorek, 14.07

  Nie zapomnijcie o pomiarze ruchu rowerowego!!!

 2. 2
  +1
  ~ uczestnik ruchu
  Wtorek, 14.07

  Może w końcu światła będą funkcjonować normalnie.

 3. 3
  +1
  ~ jacek
  Wtorek, 14.07

  to się zdziwią. natężenie ruchu zamiast jak w normalnych rozwijających się miastach rosnąć, w Elblągu zmalało. hihi

 4. 4
  +3
  ~ a o
  Wtorek, 14.07

  Dlaczego nie ma ul.Browarnej i ul.Robotniczej uwzględnionej .Zróbcie pomiary przy dojeżdzie na te rondo z ul.Nową.Szczególnie gdy jadą do pracy lub z pracy jest taki korek że można chodzić między pojazdami swobodnie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.