Wtorek, 26.05.2020, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Premiera u Sewruka. "Bardzo na czasie, niestety"

15.09.2019, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Premiera u Sewruka. "Bardzo na czasie, niestety"
Fot. Ryszard Biel
Elbląski teatr im. Aleksandra Sewruka przyzwyczaił już swoją publiczność do spektakularnych otwarć sezonu artystycznego, dlatego nie dziwi fakt, że w sobotę, 14 września, na jego deskach wystawiono spektakl wyjątkowy. „Czarownice z Salem” to, oparty na faktach, dramat autorstwa Arthura Millera.
 
Inspiracją dla powstania sztuki była seria makabrycznych zdarzeń, które w 1692 roku, doprowadziły do stracenia czternastu kobiet, pięciu mężczyzn i dwóch psów. A wszystko to miało miejsce w amerykańskim stanie Massachusetts, w osadzie Salem. Za posądzeniami o czary kryła się zwyczajna ludzka zazdrość i wrogość do ludzi różniących się od innych.
 
Właśnie ta ludzka małostkowość stała się kanwą powieści Arthura Millera, który w ten sposób chciał napiętnować „polowanie na czarownice”, czyli rozpętaną w USA, przez senatora McCarthy’ego, nagonkę na komunistów.
W „Czarownicach z Salem” zabobon, zazdrość, strach, chciwość i wzajemna nieufności, doprowadzają do kuriozalnych wyroków opartych na pomówieniach. Psychoza strachu przed karą trzyma w ryzach mieszkańców i daje przedstawicielom władzy i duchowieństwa zabezpieczenie przed utratą wpływów.
Kolejne premiery elbląskiego Teatru pokazują, że nie stara się on tylko zabawiać gawiedzi, ale również poruszyć serca i umysły widzów. Co chce nam powiedzieć tym razem? Na co zwrócić uwagę?
 
- Wbiło mnie w fotel – mówi pani Bogumiła. – I z tego co zaobserwowałam, nie tylko mnie. To straszne jak aktualne jest przesłanie tej sztuki. Słyszałam, jak starsza pani siedząca nieopodal zareagowała na to co działo się na scenie i powiedziała do koleżanki „bardzo na czasie niestety”.
 
- Historia pokazuje, że taki styl rządzenia wciąż kogoś korci – dodaje pan Janusz. – Plotka wciąż ma moc niszczenia ludzi, przy bezkarności plotkarzy. Wciąż łatwiej jest wypuścić fake news’a niż się z niego oczyścić.
 
- Spektakl mega – podsumowuje pani Katarzyna. – Znakomita scenografia i kostiumy. Ascetyczne, a jednocześnie takie wymowne. Do tego muzyka perfekcyjnie dobrana do treści i emocji, jakie przelewały się przez scenę. No i na koniec reakcja publiczności, gdy aktorzy wychodzili do ukłonów – długa, głucha cisza. Dopiero po niej oklaski, ale takie jakby bezsilne. Dało się odczuć, że spektakl wstrząsnął widzami.
 
Już w niedzielę odbędzie się kolejna odsłona „Czarownic z Salem” w reżyserii Jana Buchwalda, ze scenografią Wojciecha Stefaniaka i kostiumami Grety Subatavičiūtė oraz muzyką Jerzego Satanowskiego.
 

Joanna Dawidowska

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Czarownice z Salem-próba generalna ( zdjęć 126 )
Dodano: 2019-09-15 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ elblążanka
  Poniedziałek, 16.09

  Premiera na wysokim poziomie. Wielkie gratulacje dla całego zespołu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.