Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Rigor Mortis Piotra Chrzana na Małej Scenie przy stoliku

12.01.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rigor Mortis Piotra Chrzana na Małej Scenie przy stoliku

Razem z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zapraszamy wszystkich miłośników spotkań  przy stoliku!

 

W środku mroźnej nocy do wiejskiego domu zostaje wezwany lekarz. Przyjmuje go starsza kobieta, której mąż nagle „źle się poczuł". Staruszka zachowuje się dziwnie - uparcie próbuje odciągnąć lekarza od męża, chociaż sama wezwała go w pilnej sprawie. Okazuje się, że mężczyzna nie żyje już od kilku godzin, tylko kobieta nie potrafi tego przyjąć do wiadomości, utrzymując, że mąż śpi.

Chce, aby lekarz zajął się „chorym"; wierzy, że Pan Doktor jest w stanie przywracać z martwych, prosi, błaga, proponuje pieniądze i „pół świniaka", a wobec bezsilności medyka gotowa jest dać na mszę za cudowne uzdrowienie. Z uporem maniaka twierdzi, że mąż żyje, próbuje nawet poić go herbatą ze spirytusem i karmić krupnikiem. Lekarz zaczyna w końcu rozumieć, że to kobieta jest jego „pacjentką" - jej trzeba pomóc. Osłuchuje zmarłego, mierzy mu ciśnienie, a nawet wypisuje receptę. Zastosowana terapia wyraźnie zaczyna przynosić skutek: kobieta układa na piersi zmarłego różaniec, szepcze modlitwę. Jest gotowa zaakceptować to, co się stało.

 

Sztuka Piotra Chrzana o niemożności pogodzenia się człowieka ze śmiercią bliskiej osoby i ludzkim porozumieniu w nieszczęściu. Barwny, rodzajowy obraz społeczności wiejskiej oraz prowincjonalnej, naiwnej mentalności i moralności.

 

Piotr Chrzan ur. 1972. Mieszka w Warszawie. Studiował polonistykę, ukończył filozofię, uczestniczył w kursie reżyserii filmowej w Szkole Wajdy. Pracował w Departamencie Filmu Ministerstwa Kultury oraz w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej recenzując scenariusze, a od kilku lat sam pisze dla teatru i filmu, (m.in. do filmu fabularnego Nie ten człowiek, który na kilku festiwalach filmowych w USA zdobyły nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego).

 

Za scenariusz filmu fabularnego Ptak-Klepak otrzymał III nagrodę w Konkursie Scenariuszowym Script Pro 2011.


Jest reżyserem i scenarzystą filmu Klezmer, za który zdobył Grand Prix „Kamera Żydowska" i nagrodę za najlepszy scenariusz na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Reżyseruje też w teatrze i oczywiście pisze sztuki.

 

Tekst przeczytają Maria Makowska-Franceson i Artur Hauke.

Serdecznie zapraszamy 14 stycznia o 18:30 na Małej Scenie Teatru.

 

Informacja nadesłana

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.