Czwartek, 13.08.2020, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Anna Swoińska odpowiada słowem, które zapada czytelnikowi w pamięć

06.04.2018, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Anna Swoińska odpowiada słowem, które zapada czytelnikowi w pamięć
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj, 5 kwietnia, na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka  odbyła się Elbląska Scena Literacka - spotkanie z Anną Swoińską, autorką książkowego debiutu pt. „Listy do Tosi”.
 

Anna pochodzi z Bydgoszczy, ale kilka lat temu pokochała Elbląg i jest częstym gościem tutejszych wydarzeń. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się dość późno, ale wejście na literacką scenę przyniosło Ani sporo sukcesów. Tych mniejszych i większych. Niejednokrotnie była nagradzana na Turniejach Jednego Wiersza i konkursach poetyckich. To musiało skończyć się książką

- opisuje literatkę Kamila Łyłka-Kosińska, kierownik literacki elbląskiego teatru.


Skromna poetka z Kujaw, przyjaciółka literatury, Anna Swoińska odpowiada słowem, które zapada czytelnikowi w pamięć. Na spotkaniu autorka przyznała się, że od zawsze lubiła pisać listy. Pomysł na epistolograficzny charakter prozy wziął się... z jej życia.

 

Byłam babcią-opiekunką dla mojego wnuka. Zaczął przyjeżdżać do mnie "na wychowanie" w wieku 6 miesięcy i jak miał 2,5 roku, poszedł do przedszkola. W międzyczasie urodziła się Tosia. Tosia, której tata w wieku 40 lat został pierwszy raz ojcem i zamiast się cieszyć, przeżywał same lęki. Często wydawało mu się, że na pewno jest złym tatą, miał setki problemów i na pocieszenie zaczęłam pisać do niego te listy. I tak się zaczęło...

- odpowiedziała Anna Swoińska.

Książka zawiera utwory w formie listów 3-letniego Jacka kierowanych do Tosi, która jest jeszcze niemowlęciem. - Jak się patrzy na dziecko, to czasami na wszystko patrzy się pierwszy raz - dodaje kobieta.

Annie Swoińskiej zdarza się także popełnić liryczne teksty. - Siadam do komputera i piszę. Czasem nawet puenta przychodzi - dzieli się artystka. - Zaczęłam bardzo późno pisać. Nie myślałam nigdy, że potrafię. Miałam kolegę poetę, któremu pewnego dnia powiedziałam: „Słuchaj, jak siedziałam na balkonie, paliłam papierosa i ten dym tak ulatywał... a tu jedzie pociąg! Jaki ty byś wiersz o tym napisał... ”. A on powiedział: „Sama sobie napisz”. Napisałam.


Poetce treść wiersza często ukazuje się w najzwyklejszych rzeczach. Jak to się dzieje? - Nie wiem. Czasem po prostu inaczej odwrócę głowę i automatycznie drzewo inaczej wygląda, np. jak dziewczyna z rozpuszczonymi włosami. Ot, takie skojarzenia. W momencie kiedy wydaje mi się, że warto to zapisać, to zapisuję to- skomentowała tajemniczo Anna Swoińska.

Spotkanie prowadziła Bogumiła Salmonowicz.

Wydarzenie zorganizowane został Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz Stowarzyszenie Alternatywni.

 

 

Justyna Grzsiowska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Elbląska Scena Literacka ( zdjęć 32 )
Dodano: 2018-04-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ `tot
  Sobota, 07.04

  Świetna książka, bardzo przystępna dla nie-poetów. Polecam. :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.