Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Trzy występy Formacji Chatelet w elbląskim Teatrze

12.03.2009, 13:20:38 Rozmiar tekstu: A A A
Trzy występy Formacji Chatelet w elbląskim Teatrze
Formacja Chatelet

20 marca Elbląg odwiedzi znana i lubiana grupa kabaretowa Formacja Chatelet. Elbląska publiczność będzie miała okazję podziwiać aktorów z Chatelet na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka aż trzykrotnie. Na scenie będą działy się rzeczy dziwne. Niekonwencjonalne pomysły i niekontrolowane przez nikogo zachowania mieszać się będą z nowymi formami ekspresji. Twórcy zadbali o to,  by spektakl był równie zabawny i zaskakujący dla publiczności, jak i dla nich samych.

Niektórzy określają ich mianem Teatru – Kabaretu Form Niebywałych, ale oni o sobie wolą mówić po prostu Formacja Chatelet. To czwórka młodych ludzi, którzy jak sami mawiają „nałogowo zajmują się rozśmieszaniem ludzi”. Głównie na scenie, ale i często poza sceną również. W różnych konfiguracjach personalnych istnieją od ponad dwunastu lat i wciąż wywołują salwy śmiechu publiczności. Ich występów nie da się opisać – czwórkę aktorów z Chatelet trzeba po prostu zobaczyć na żywo.

Obecnie działają w składzie: Adam Grzanka, Adam Małczyk, Michał Pałubski oraz Askaniusz Petynka. Pierwszy męski czworokąt w Polsce. Niepoprawni optymiści i wieczni buntownicy - ciągle wierzą, że poprzez kabaret zmienią świat i odkryją u ludzi nowe kontynenty świadomości. Formacja tym różni się od innych kabaretów, że w ich przedstawieniach bierze udział również widownia - nie tylko ogląda spektakl, ale także występuje obok aktorów na scenie.

W ich programach absurd goni absurd. Gag za gagiem, skecz za skeczem, porywają widownię w świat humoru wolnego od wszelkich granic. Bez politycznych dowcipów, bez zaangażowanych piosenek, bez złośliwych uwag o naszej doraźnej rzeczywistości, bez tych wszystkich kabaretowych chwytów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a jednak do łez potrafią ubawić publiczność.

– Tekst, który rozśmiesza widownię do łez, „nie broni” się w druku. Jesteśmy przede wszystkim grupą sceniczną i w czasie naszych występów ogromne znaczenie ma kontakt z publicznością – mówi Askaniusz Petynka.

Tak o nich mówi Jan Poprawa – „Najczęściej opisuje się Chatelet przez porównanie z teatrem Schaeffera, zwłaszcza popularnym „Kwartetem”. Chatelet praktycznie ogranicza    się do gadania, nie używa piosenki, nie sili się na scenografię – rozgrywa kwartet swój absurdalny czterogłos, bawi pół-improwizowanymi sytuacjami. Teksty ma bardzo inteligentne, efekt zaś osiąga zdumiewający”.

Formacja Chatelet wystąpi w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu już w piątek, 20 marca o godz. 9:00, 11:00 i 19:00. Bilety w cenie 25 zł można już nabywać w elbląskim Teatrze.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Krytykwa
  Sobota, 07.03

  Formacja powinna sie nazywac "Zero pojecia o kabarecie". Moim skromnym zdaniem lepszej zabawy niz oni, dostarcza lopata oparta o plot. Sa nedzni i niesmieszni!! A zatem niech jada gdzie indziej.

 2. 2
  0
  ~ tomik
  Poniedziałek, 09.03

  Widziałem ich w różnych miastach, z bardzo różnym programem, są REWELACYJNI, szczególne mistrzostwo za scenki bez słów, tylko ciało, rekwizyt i muzyka - nikt lepiejby tego nie zagrał!!! Ich programy są dla inteligentnego widza, ktory od kabaretu oczekuje czegos więcej, niz tylko głupiego rechotu na kolejny skecz!!! Polecam Formację, naprawdę warto zobaczyć.

 3. 3
  0
  ~ mmuull
  Sobota, 21.03

  Krytykwa, stań obok tej lopaty będzie kabaret

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.