Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wykryć i zatrzymać. Żołnierze WOT ćwiczyli ze Strażą Graniczną

28.02.2023, 08:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wykryć i zatrzymać. Żołnierze WOT ćwiczyli ze Strażą Graniczną
Fot. WOT

Grupa uzbrojonych osób nielegalnie przekroczyła granicę. Nie są znane ich zamiary, zwłaszcza że przemieszczają się skrycie. Do akcji wkraczają wojskowe patrole, których celem jest odnalezienie i zatrzymanie podejrzanych. Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń, jakie żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie przeprowadzili wspólnie ze Strażą Graniczną.

 

Niemal od początku swojego istnienia braniewski batalion, wchodzący w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, współpracuje ze Strażą Graniczną. Oficjalne porozumienie o współpracy zostało podpisane pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej a 4W-MBOT w marcu 2019 roku. Od tamtej pory obie formacje rozszerzają tę współpracę. Żołnierze WOT z 43blp wspierają strażników granicznych w patrolowaniu polsko-białoruskiej granicy. Braniewska jednostka jest również jednym z dziesięciu batalionów w Polsce, które wejdą w skład Komponentu Obrony Pogranicza. To wręcz wymusza na żołnierzach tak zdobywanie nowej wiedzy z zakresu działań na granicy i w strefie nadgranicznej, jak również prowadzenia ćwiczeń na wypadek możliwych interwencji.

 

Zatrzymać, wylegitymować, przeszukać
Ostanie ćwiczenia zostały przeprowadzone pomiędzy miejscowościami Zagaje-Piele-Grabowiec, a więc tuż przy polsko-rosyjskiej granicy. To rejon odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach.


Jednak przed ruszeniem w teren terytorialsi zostali wyposażeni w wiedzę teoretyczną. Przedstawiciel SG z PSG w Grzechotkach zapoznał ich z prawnymi aspektami współdziałania obu formacji. Tu należy wspomnieć, że w określonych prawem  przypadkach jeżeli użycie sił SG okaże się niewystarczające, do pomocy strażnikom granicznym mogą zostać użyte Siły Zbrojne RP. Żołnierze mają wówczas takie same uprawnienia jak funkcjonariusze SG. To m.in. zatrzymywanie osób, które znajdują się w pobliżu granicy, sprawdzanie ich dokumentów i bagażów, kontrola pojazdów, a także doprowadzenie zatrzymanych do placówki SG.

 

Z bronią w ręku
Żołnierze muszą także zainterweniować w przypadku osób, które są uzbrojone i mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. I takie założenia przyjęto podczas ćwiczeń.


Według scenariusza w rejon, na którym operują żołnierze WOT, przedostała się uzbrojona grupa dywersyjno-rozpoznawcza (GDR). Informacja o tym trafia do dowodzących działaniami, którzy kierują w teren grupę szybkiego działania. Zadaniem tych patroli jest odnalezienie i unieszkodliwienie intruzów. Ćwiczący nie wiedzą, którędy GDR się porusza. Dodatkowo dywersanci są zamaskowani, przemieszczają się skrycie, wykorzystując nadchodzącą noc i wszystkie dostępne środki. Niezbędne jest więc użycie noktowizji, w którą wyposażony został każdy żołnierz. Przydatna jest też znajomość terenu, dlatego przed wyruszeniem konieczne było zapoznanie się z mapą.


Ćwiczenia zakończyły się zatrzymaniem członków GDR, zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego – czyli kajdanek i przekazaniem tych osób funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy – w realnych działaniach – prowadzą dalsze czynności w takich sprawach.

 

Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 ) Fot. WOT


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Rambo11
  Wtorek, 28.02

  Witam - proszę nie obrażać żołnierzy, to tak jak by porównał Mercedesa do Daci - to i to samochód a dzielą ich lata świetlne.

 2. 2
  --1
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 28.02

  W stolicy Mołdawii Kiszyniowie kolejny już dzień trwają ogromne protesty przeciwko wciąganiu tego kraju do ukraińskiej ruchawki przez bandyckie NATO i faszystowską juntę kijowską. Chodzi o planowane i przygotowywane od tygodni zajęcie przez siły banderowskie (we współpracy z faszystami z NATO) tzw. Naddniestrza, czyli enklawy zamieszkanej przez ludność rosyjskojęzyczną, czemu sprzeciwiają się zarówno mieszkańcy tego regionu, jak również większość obywateli samej Mołdawii, od której republika Naddniestrza oderwała się w 1990 roku ogłaszając niepodległość. Natalia Gumenyuk, rzeczniczka Sił Zbrojnych Ukrainy „Południe”, powiedziała, że ​​wojska ukraińskie istotnie skoncentrowały siły wzdłuż całej granicy z Naddniestrzem. Nad granicę z Mołdawią przemieszcza również swoje wojska Rumunia (...)

 3. 3
  +1
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 28.02

  (...) oraz stacjonujący tam okupanci z USA. Jedyną szansą na przetrwanie dla zbrodniczej junty z Kijowa jest dziś rozlanie konfliktu i wciągniecie innych państw - Polski, Mołdawii i Rumunii - do swojej bandyckiej, przegranej, faszystowskiej sprawy. Oto do czego doprowadziło wspieranie przez nadwiślańskich durniów sprzedajnych i atlantyckich kolaborantów tych banderowskich zbrodniarzy i regularnych faszystów. #trueStory #KrewNaRękach; ☠️⚡️

 4. 4
  --1
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 28.02

  Wszystkie składy wojskowe w PMR są zaminowane, co oznacza, że jeśli w Naddniestrzu rozpocznie się operacja wojskowa, czeka nas katastrofa ekologiczna. O tym powiedział były szef Generalnego Inspektoratu Ministerstwa Obrony Mołdawii, Iurie Brichag. „Kiedyś było ponad 40 tysięcy ton amunicji, teraz jest ich około 20. W latach 2000-2004 część z nich wywieziono do Federacji Rosyjskiej, a część zniszczono. Broń Boże, żeby doszło do eksplozji tej amunicji, spowoduje to nieodwracalne szkody środowiskowe, zarówno w Mołdawii, jak i w regionie Odessy” – powiedział. [ link: https://twitter.com/i/status/1630266035948355584 ] #antyfaszyzm #WojnaWojnie #FoodNotBombs #FlowerPower; 🌹🖤🚩

 5. 5
  +1
  ~ Pop
  Wtorek, 28.02

  Powinno być "Wykryć i wyeliminować"

 6. 6
  --1
  ~ Kotlinski
  Wtorek, 28.02

  Ty się za normalną robotę weź, a nie głupoty ci w głowie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2081480026245