Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Ruszyła kampania informacyjno -profilaktyczna „Jednośladem bezpiecznie do celu"

18.04.2019, 15:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszyła kampania informacyjno -profilaktyczna „Jednośladem bezpiecznie do celu"
fot. Patryk Mamczyński
REKLAMA

Dziś (18 kwietnia) w Elblągu ruszyła kampania informacyjno -profilaktyczna „Jednośladem bezpiecznie do celu". W ramach akcji elbląscy policjanci promują bezpieczne zachowania użytkowników jednośladów, kulturę jazdy oraz empatię.

Przy przejściu dla pieszych przy ul. Nowowiejskiej odbyło się spotkanie prasowe z udziałem policyjnego patrolu rowerowego. W spotkaniu wzięli udział również kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu, kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i kom. Tomasz Krawcewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu, którzy przedstawili informacje dotyczące akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu"

Każdy z nas pamięta swój pierwszy rower, naukę jazdy jednośladem. Umiejętność ta zostaje do końca życia. Wszyscy bez wątpienia uważamy, że jazda jednośladem sprawia frajdę. Chociażby z tego powodu, iż daje poczucie wolności, radości, jest również doskonałym sposobem, aby uniknąć korków, jak i formą aktywnego relaksu, dlatego zależy nam na bezpieczeństwie. Jesteśmy dziś tu po to, aby zainaugurować akcję informacyjno -profilaktyczna "Jednośladem bezpiecznie do celu”, po to, by przypomnieć, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a niegroźnie wyglądające zdarzenia z udziałem rowerzystów mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje

– rozpoczęła inaugurację kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela. 

Akcja ma na celu promowanie bezpiecznego zachowania użytkowników jednośladów, w tym rowerzystów, kulturę jazdy wedle zasady fair play oraz empatię. W ramach akcji policjanci będą starać się uświadomić uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie niesie za sobą brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu, odzieży ochronnej czy elementów odblaskowych.

Tylko w ubiegłym roku na Warmii i Mazurach doszło do 171 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w wyniku których zginęło 8 osób, a 171 zostało rannych. Zależy nam, aby tych wypadków było mniej, dlatego też chcielibyśmy, aby uczestnicy ruchu drogowego stosowali się do zasady fair play, czyli respektowania zasad ruchu drogowego, aby traktowali siebie z życzliwością i szacunkiem. Co ograniczy liczbę zdarzeń drogowych i wpłynie an poczucie bezpieczeństwa

- dodała kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela.

-Jazda rowerem to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki ciążące zarówno na rowerzystach, jak i wszystkich uczestnikach ruchu drogowego- wskazuje kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Kiedy wyruszamy w drogę rowerem, powinniśmy zadbać o kompletne wyposażenie swojego pojazdu.

Każdy rowerzysta obowiązkowo powinien mieć światła z przodu białe bądź migające i z tyłu czerwone. Rower musi być wyposażony w dzwonek oraz przynajmniej jeden sprawny hamulec. Przepisy nie precyzują ubrania rowerzysty, ale każdy dba o swoje bezpieczeństwo i coraz więcej widzimy świadomych rowerzystów w kaskach z elementami odblaskowymi, jest to bardzo istotny element, abyśmy poruszali się bezpiecznie

- dodał kom. Tomasz Krawcewicz

Policjanci poinformowali jak bezpiecznie poruszać się po elbląskich ulicach.

 Korzystamy ze ścieżek dla rowerów, a jeśli droga nie jest wyposażona w taką ścieżkę, obowiązkowo powinniśmy poruszać się po jezdni. Jeżeli nie ma możliwości bezpiecznego poruszania się po jezdni, to możemy korzystać z chodnika, ale tylko w sytuacjach, kiedy ruch pojazdów na tych drogach dopuszczony jest powyżej 50 km/h. Na chodnikach rowerzyści powinni zachować szczególne środki ostrożności, ustępować pierwszeństwa pieszym

Kom. Tomasz Krawcewicz wytłumaczył również, w jaki sposób rowerzyści powinni zachować się na pasach -na przejściu dla pieszych rower należy przeprowadzić, a jeśli jest przejazd rowerowy to poruszać się nim ostrożnie, nie może być to wtargnięcie bezpośrednio przed jadący pojazd.

Aktualnie zaczyna się sezon na jednoślady w tym rowery, stąd też ta akcja. Ważną rzeczą, jaką podkreślamy, jest to, że prawo nie wymaga od nas używania elementów odblaskowych na terenie zabudowanym ani też tego byśmy jeździli kasku. Jednakże to jest nasze bezpieczeństwo, jeżeli będę miał kamizelkę, będę jeździł w kasku, to ja będę bezpieczny. Mieliśmy przykład śmiertelnego wypadku, gdzie mężczyzna miał kamizelkę odblaskową spakowaną w plecaku. Widoczność przedkłada się na nasze bezpieczeństwo

- mówił kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Policjanci z patrolu rowerowego pokonujący dziennie w czasie służby nawet 100 km, dzięki swojej mobilności mogą krążyć między alejami, dotrzeć niemal wszędzie, a przede wszystkim szybko. Dzięki policyjnym patrolom rowerowym każdy mieszkaniec będzie mógł czuć się bezpiecznie.

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) fot. Patryk Mamczyński


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Straż miejska
  Czwartek, 18.04

  Pół godziny na odprawę, kolejne pół na rozliczenie. Policjantowi należy się też przerwa. To już pozostało 6, 5 godziny. Są jeszcze interwencje, a i patrolując jedzie się wolniej, by móc właściwie obserwować. Czasem trzeba też odpocząć. Reasumując, nie da się w czasie służby przejechać policjantowi 100 km. Pisane są tu głupoty.

 2. 2
  +4
  ~ rowerzystka
  Piątek, 19.04

  Ale Panowie policjanci też są mało widoczni. Czarne rowery, ciemne ubrania i kask - przydałyby się widoczne kamizelki. Co do jazdy ulicą, gdy nie ma ścieżki rowerowej, to wolę nie ryzykować. Kierowcy siedzący w metalowych puszkach uważają się chyba za czołgistów podczas wojny. Jeżdżę amatorsko i głównie na zakupy (nie mogę dźwigać, więc dla mnie to super rozwiązanie). Wybieram chodnik zachowując kulturę jazdy - dla mnie pieszy to priorytet - czego wszystkim uczestnikom ulic i chodników życzę.

 3. 3
  --1
  ~ rw
  Piątek, 19.04

  Wystarczy, że staną niedaleko swojej komendy przy Tysiąclecia. Rowerzyści nagminnie jeżdżą po chodniku, a nie po ścieżce rowerowej. Może czas zacząć edukować nierozgarniętych rowerzystów.

 4. 4
  +2
  ~ piesza
  Piątek, 19.04

  Jako piesza i cyklistka mam dosyć chamskich, nie respektujących przepisów drogowych rowerzystów. Jeżdżą chodnikami mając obok lub po drugiej stronie ulicy ścieżkę rowerową. Po zwróceniu im uwagi wielce się oburzają i reagują agresją. Mam życzenie aby w końcu policja zaczęła karać przypadki takich nadużyć i łamania prawa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2451539039612