Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Barokowy przepych, złote słoneczniki i pachnące heliotropy. Wiosną Elbląg rozkwitnie

28.01.2014, 10:20:04 Rozmiar tekstu: A A A
Barokowy przepych, złote słoneczniki i pachnące heliotropy. Wiosną Elbląg rozkwitnie
Mgr inż. architekt krajobrazu Iwona Morawska, główna dekoratorka w firmie Zarząd Zieleni Miejskiej pokazuje kwiatowy projekt herbu Miasta Elbląg (fot. AS)

Te najpiękniejsze, najbardziej kolorowe oraz atrakcyjne elementy terenów zieleni eksponowane są na dużych powierzchniach, tym samym stanowiąc wizytówkę naszego miasta. Mowa o kwietnikach dywanowych, donicach i wieżach, które rokrocznie zdobią Elbląg. Nie każdy jednak wie, że co sezon zmienia się ich motyw przewodni. I chociaż za oknem na razie biało i mroźno, my już wiemy, jakie kompozycje kwiatowe w Elblągu będą cieszyły nasze oczy wraz z wybuchem wiosny. A będzie na co popatrzeć, bowiem w tym roku obsady kwiatowe luźno nawiązywać będą m.in do jubileuszu 777-lecie naszego miasta.

Bogata historia Elbląga, którą przez cały, 2014 rok, będziemy hucznie świętować, wiązać się ma także z przepychem, który wraz z nadejściem wiosny, w pełnej krasie rozkwitnie na dywanach kwiatowych, wieżach i donicach w naszym mieście - W tym roku motywem przewodnim, który pojawi się na obsadach kwiatowych w Elblągu będą "Barokowe ornamenty kwiatowe" - mówi mgr inż. architekt krajobrazu Iwona Morawska, która jest główną dekoratorką w firmie Zarząd Zieleni Miejskiej i od lat projektuje wszystkie dywany kwiatowe w naszym mieście oraz zajmuje się ich realizacją - Zawsze podobały mi się te motywy; prywatnie fascynuje mnie epoka baroku, która charakteryzuje się przepychem i niezwykłym zdobnictwem; pomyślałam więc czemu by nie wprowadzić tych motywów na nasze miejskie kwietniki?

Jak zauważa pani inżynier projekt na kartce to tylko wstęp do głównych działań - Przeniesienie go na grunt wymaga jednak większej pracy. Nie zawsze jest tak, że teren jest równy i czasami autor musi swoją wizję nieco zmodyfikować. Motyw zdobniczy, jaki występuje w epoce baroku przyjął kształt liścia akantu - tłumaczy inż. Morawska. - Jeśli zaś chodzi o jego zaszeregowanie, jest to motyw muszlowy, inaczej nazywany małżowinowo-chrząstkowym dlatego, że układa się w kształt małżowiny usznej; czasami motyw ten przypomina także fale morskie. Takie też zostaną ułożone w kwiatami malowane obrazy w Elblągu.

Jak co roku przy ul. Hetmańskiej pojawi się dywan kwiatowy układający się w kształt herbu naszego miasta - W tym roku herb dostanie tematyczną, barokową otoczkę - mówi inż. Morawska. - Ta ostatnia co roku jest inna; jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, aby się powtórzyła. Kwiatowy herb Elbląga ma pewną przewagę nad innymi kwietnikami w mieście, jest bowiem położony na lekkiej skarpie, w związku czym jego rysunek jest bardziej widoczny i dla przejeżdżających i dla przechodniów.

Będą nowości

Kwietniki pojawią się także na ul. 1 Maja, wzdłuż torów tramwajowych, a także przy dawnej "Modzie Polskiej", na ul. Czerwonego Krzyża. Kompozycje kwiatowe będą także cieszyły nasze oczy w Parku Kajki. W tym roku  ZZM ma zamiar posadzić w rossarium także silnie pachnące, błękitne heliotropy - W tym roku obsadzimy również kwietnik przy Placu Jagiellończyka, który będzie nawiązywał do jubileuszu 777-lecia Elbląga - opowiada inż. Morawska.

Jaki motyw zobaczymy w tym miejscu? Oczywiście liczbę nawiązującą do rocznicy, którą będzie świętować nasze miasto. Z kwiatów zostanie też ułożony kształt Katedry św. Mikołaja z charakterystyczną, strzelistą wieżą kościoła. Zaś zupełną nowością będzie obsadzenie w tym roku pasa w ul. Grunwaldzkiej słonecznikami - W tym miejscu rosły jeszcze niedawno pięciorniki, ale rośliny zniszczyła sól przemysłowa, którą w okresie zimowym były sypane ulice - tłumaczy pani inżynier. - Mamy nadzieję, że wiosenne deszcze na tyle dobrze wypłukają glebę, że słoneczniki, które są wytrzymałe, bez problemu przyjmą się w tym miejscu.
W mieście pojawią się również tzw. wieże kwiatowe: surfinie, pelargonie, bakopy i rośliny ozdobne z liści: komarzyca w odcieniach zieleni i bordo, będą luźno nawiązywały do motywów przewodnich kwietników i ich barokowego przepychu.

Zaś do obsad wykorzystane zostaną: begonie - czerwone, stale kwitnące, charakteryzujące się drobnym kwiatem i begonie bulwiaste, o dużym, bogatym kielichu, czy złote, cytrynowe, pomarańczowe i brązowe aksamitki - Również żeniszki meksykańskie w odcieniach niebieskiego; niektóre z nich wpadają nawet w kolor delikatnego różu, a także rośliny ozdobne z liści: mrozy, bordowa rezyna i brązowa santolina - wymienia pani inżynier.

Obsady rozpoczną się po ustąpieniu pierwszych, majowych mrozów; zazwyczaj sadzenie rozpoczyna się po tzw. „zimnej Zośce”. Około dwa tygodnie od posadzenia rośliny powinny zaaklimatyzować się w nowym środowisku, czyli na kwietniku, chociaż wszystko zależy jak zawsze od pogody. Będą cieszyć nasze oczy nawet do pierwszych przymrozków - Na same dywany kwiatowe, w tym roku zostanie użytych ponad 143 tys. sztuk kwiatów. To więcej niż w zeszłym roku kiedy nie obsadzaliśmy np. kwietnika przy Placu Jagiellończyka - dodaje pani inżynier.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%87.5 %12.5
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ architekt krajobrazu
  Wtorek, 28.01

  Nie tak daleko bo w Sopocie, chroni się nasadzenia przydrożne przed solą poprzez ustawienie osłon z tworzywa. W Elblągu nie można? Słoneczniki tez już od paru lat są sadzone w polskich miastach. Elbląg jak zwykle spóźniony. :)

 2. 2
  +7
  ~ via
  Wtorek, 28.01

  dostarczenie informacji o pożytecznych "wynalazkach" jak najbardziej, ale po co od razu marudzić "Elbląg jak zwykle spóźniony"? :) Zawsze architekcie możesz zadzwonić do tej Pani i podpowiedzieć. Dzięki takim gestom Elbląg zawsze byłby na czasie :) To nie tylko urzędy ale i my kształtujemy rzeczywistość..a przynajmniej możemy się starać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9838378429413