Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Po remontach 503 i 504, dzięki GPS-om komunikacja miejska będzie punktualna w 99 proc.

27.08.2012, 09:47:43 Rozmiar tekstu: A A A
Po remontach 503 i 504, dzięki GPS-om komunikacja miejska będzie punktualna w 99 proc.

Mało kto wie, że jesienią 2010 r., we wszystkich autobusach i tramwajach miejskich umieszczono GPS. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do informacji, jakie one przekazują, dostęp może mieć każdy. Zdalne kierowanie ruchem, czy tzw. pozycjonowanie pojazdów, było początkiem wielkich zmian, jakie zaczynał wdrażać Zarząd Komunikacji Miejskiej.
 
Obecnie w Elblągu funkcjonuje 90 GPS-ów, dzięki którym, na bieżąco, widać jak na dłoni, gdzie znajduje się dany pojazd, jakie ma opóźnienie (bądź przyspieszenie) oraz w którym kierunku się przemieszcza. - Mniej więcej co 20 sekund GPS wysyła sygnał, a satelita go odbiera – wyjaśnia Zbigniew Orzech, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskie w Elblągu.

- Każdy GPS ma swój numer. Dzięki telefonii komórkowej sygnał jest przekazywany do Centrum Sportowo-Biznesowego, gdzie znajduje się główny nadajnik, a później rozchodzi się on przez sieć do COK-u przy ul. Hetmańskiej.

Dzięki GPS-om każdy elblążanin ma możliwość sprawdzenia, gdzie w danej chwili znajduje się pojazd, który go interesuje. Wystarczy, że wejdzie na stronę, wpisze numer autobusu lub tramwaju, który chciałby zobaczyć i gotowe. Na jego monitorze ukaże się ikonka przedstawiająca dany pojazd oraz informacja czy jedzie on zgodnie z rozkładem.

Dyspozytor ZKM, który obserwuje naraz wszystkie pojazdy, służy także pomocą w przypadku, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Stojąc na przystanku możemy sprawdzić czy nasz pojazd dotrze o czasie. Dzwoniąc do dyspozytorni ZKM (tel. 55 235 26 73) w godzinach między 6:00 – 21:00 (w soboty 7:00-15:00) lub dyspozytorni odpowiednich przewodników (ALP 55 239 67 12 lub kom. 606 648 021,PKA 605 959 570, PKS 55 239 62 03, TE 55 239 69 08), uzyskamy informacje o obecnym położeniu pojazdu, na który czekamy. Możemy dowiedzieć się także, czy ma on opóźnienie, czy np. wcześniej opuścił przystanek, a może doznał awarii i trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość lub wybrać inny sposób dotarcia do celu.

– System może być wykorzystywany z pozycji pasażera, z pozycji przewoźnika, czyli spółki, która dzięki temu w sposób sprawiedliwy rozlicza swoich kierowców i ZKM, który organizuje komunikację i rozlicza przewoźników – wymienia Zbigniew Orzech. – Nasza komunikacja, pomijając awarie i obiektywne przeszkody drogowe, jest jedną z najbardziej punktualnych.

Z chwilą pojawienia się GPS-ów, jak zapewnia Zbigniew Orzech, elbląska komunikacja miejska stała się punktualna w 99 procentach. - Dzięki temu, że to funkcjonuje, możemy pokazać, że mamy naprawdę punktualną komunikację – zapewnia dyrektor ZKM. - Każdego miesiąca rozliczamy się z przewoźnikami, którzy płacą określone kary za spóźnienia. Dzięki temu systemowi mamy bardzo obiektywny miernik. W komputerze zostaje ślad jak jeździły autobusy i tramwaje.  Oczywiście obiektywne zakłócenia ruchu takie jak: wypadek drogowy, remont drogi itp. czasowo wykluczają utrzymanie tak wysokiego wskaźnika punktualności.

Szczególnie w czasie, gdy rozkopane jest całe miasto i przeprawić się przez nie do łatwych nie należy, dostęp do tego typu informacji jest bezcenny. W końcu stanie na przystanku i czekanie na pojazd, który np. się zepsuł i nie dojedzie, to nic miłego. A wystarczy jeden telefon do dyspozytorni, by dowiedzieć się na czym się stoi.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Genius
  Poniedziałek, 27.08

  "Mniej więcej co 20 sekund GPS wysyła sygnał, a satelita go odbiera – wyjaśnia Zbigniew Orzech" - coś dziwnie wyjaśnia. Żeby satelita odebrała sygnał z GPSu zainstalowanego w autobusie to musiałby on mieć na dachu antenę o średnicy przynajmniej jednego metra.

 2. 2
  +1
  ~ Taki jakis tam
  Poniedziałek, 27.08

  ~GENIUS, nie myl GPS z CB radiem, widziales kiedys GPS systemu antykradziezowego z jakakolwiek antena zewnetrzna?

 3. 3
  +1
  ~ anonim
  Poniedziałek, 27.08

  Ja w swoim telefonie mam GPS a jakoś nie mam metrowej anteny :-)

 4. 4
  +2
  ~ pasażer pyta
  Poniedziałek, 27.08

  Ciekawe KIEDY powstanie w Elblągu JEDNA firma komunikacyjna tramwajowa -autobusowa czyli ZKM.Na dodatek remonty ulic i 503,504 też, potrwają oj potrwają i co nadal połowa miasta Elbląg bez tramwai.KIEDY budowa torów przez ul.12 Lutego i dalej w stronę Ratusza.Kiedy tramwaje dotrą na Zatorze,tam ma być wybudowana galeria tzw Siódemka.TO CHCEMY WIEDZIEĆ JUŻ PANIE PREZESIE.

 5. 5
  --1
  ~ lipa
  Poniedziałek, 27.08

  Co to za bzdury wchodzę na stronę zkm i wpisuję numer autobusu i nie działa.PEWNIE TYLKO W GABINECIE ORZECHA MOŻNA SPRAWDZAĆ GDZIE SIĘ ZNAJDUJE POJAZD

 6. 6
  +3
  ~ < barbara>
  Poniedziałek, 27.08

  Punktualność , to wszystko ważne. Tylko kiedy w końcu zostaną wycofane, wymienione te wszystkie stare , brudne autobusy, za to się trzeba brać. a jeżeli jest to ze względów finansowych utrudnione, to chyba jest woda i odpowiednie środki by rano wsiadać do czystego autobusu,czystych można zliczyć na palcach jednej reki.a Ponadto jeszcze Panowie Kierowcy palący papierosy na przystankach końcowych wewnątrz autobusu.Zgroza. Dużo jest jeszcze do zrobienia.

 7. 7
  0
  ~ fanfatal
  Poniedziałek, 27.08

  śmierdziobusy komunikacja satelity hahahaha super bardziej przyziemną kwestuje standard rozklekotanych śmierdzących autobusów trzeba zmienić a nie kierowca wypowiada się ze ma hamulce zamontowane na sznurkach hahaha i wozi ludzi

 8. 8
  0
  ~ kgr
  Piątek, 31.08

  Dyrektor (który wdrażał system do komunikacji miejskiej) nawet nie wie jak ten system działa i opowiada bzdety. Najpierw mówi, że GPS wysyła sygnał a dalej, że dzieki telefonii komórkowej wie gdzie dany pojazd się znajduje. Czyli tzw masło maślane. A wygląda to tak (najprostrze wytłumaczenie): 1. GPS pobiera dane z satelity (ustalanie pozycji) 2. komputer porównuje ze swoją bazą danych (tak jak nawigacja samochodowa) 3. następnie za pomocą gsm wysyła do centrum informację gdzie dany pojazd się znajduje. A my dzięki netowi możemy to zobaczyć. Tak w skrócie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3627488613129