Sobota, 9.12.2023, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Dlaczego długie siedzenie jest szkodliwe

27.04.2023, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego długie siedzenie jest szkodliwe

Jeśli długo siedzisz, masz większe szanse na wcześniejszą śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Nie pomaga to, czy ćwiczysz codziennie, czy nie. Oczywiście nie jest to wymówka, żeby pominąć siłownię. Jeśli to zrobisz, Twój czas może być jeszcze krótszy.

 


Demencja jest bardziej prawdopodobna


Jeśli za dużo siedzisz, Twój mózg może wyglądać jak mózg osoby z demencją. Siedzący tryb życia zwiększa też ryzyko chorób serca, cukrzycy, udaru, nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu, które odgrywają rolę w tym schorzeniu. Ruch w ciągu dnia może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia tych wszystkich problemów zdrowotnych nawet bardziej niż ćwiczenia.

 


Twoje szanse na cukrzycę wzrastają


Tak, jesteś na nią bardziej narażony, jeśli siedzisz przez cały dzień. I to nie tylko dlatego, że spalasz mniej kalorii. Wydaje się, że to właśnie siedzenie ma na to wpływ. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale lekarze uważają, że siedzenie może zmieniać sposób, w jaki Twoje ciało reaguje na insulinę - hormon, który pomaga mu spalać cukier i węglowodany dla uzyskania energii.

 


Możesz nabawić się zakrzepicy żył głębokich


To zakrzep, który tworzy się w nodze, często z powodu zbyt długiego siedzenia. Może być poważna, jeśli zakrzep pęknie i znajdzie się w płucach. Możesz zauważyć obrzęk i ból, ale niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów. Dlatego dobrze jest przerywać długie sesje siedzenia.

 


Przybędziesz na wadze


Oglądasz dużo telewizji? Godzinami surfujesz po Internecie? Masz większe szanse na nadwagę lub otyłość. Jeśli codziennie ćwiczysz, to dobrze, ale nie będzie to miało większego znaczenia dla dodatkowych kilogramów, które przybierzesz w wyniku zbyt długiego czasu spędzanego przy ekranie.

 


To niszczy twoje plecy


Pozycja siedząca bardzo obciąża mięśnie pleców, szyi i kręgosłupa. Jest jeszcze gorzej, jeśli się garbisz. Szukaj ergonomicznego krzesła - oznacza to, że będzie miało odpowiednią wysokość i będzie podpierało Twoje plecy w odpowiednich miejscach. Ale pamiętaj: Niezależnie od tego, jak bardzo jest Ci wygodnie, Twoje plecy i tak nie polubią długiego siedzenia.

 


Prowadzi do żylaków


Zbyt długie siedzenie może powodować gromadzenie się krwi w nogach. Powoduje to dodatkowe obciążenie żył. Mogą one puchnąć, skręcać się lub wybrzuszać - co lekarze nazywają żylakami. Możesz też zobaczyć pajączki, czyli pęczki popękanych naczyń krwionośnych w pobliżu. Zazwyczaj nie są one poważne, ale mogą boleć.

 


Zwiększa się ryzyko zachorowania na raka


Możesz być bardziej narażony na raka okrężnicy, endometrium lub płuc. Im więcej siedzisz, tym większe prawdopodobieństwo. Starsze kobiety mają większe szanse na raka piersi. Nie zmienia się to, jeśli jesteś superaktywny. Ważne jest to, ile siedzisz. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem kulinarnym http://jedzmy-zdrowo.pl


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.093775033950806