Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii STRAŻ MIEJSKA

W okresie zimowym pamiętaj o odśnieżaniu

07.01.2019, 09:25:46 Rozmiar tekstu: A A A
W okresie zimowym pamiętaj o odśnieżaniu

Straż Miejska przypomina o obowiązkach właścicieli, administratorów, zarządców nieruchomości związanych z zimowym utrzymaniem dróg na terenie miasta Elbląg.


Obowiązek taki nakłada Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.

 

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, stanowiących część drogi publicznej oraz z części nieruchomości służących do użytku publicznego należy wykonać w sposób nie zakłócający ruchu pieszego. Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnię. Należy je pryzmować przy krawędzi chodnika, w celu uprzątnięcia przez zarządcę drogi.

 

W porze zimowej, podczas opadów śniegu i często występującego oblodzenia dość łatwo o tragedię na drodze. Osoba nie wypełniająca obowiązku odśnieżenia i usunięcia lodu z chodnika ponosi również odpowiedzialność za wypadki zaistniałe na jego obszarze.
Ten, kto uchyla się od wykonywania ustawowych obowiązków musi liczyć się z konsekwencjami karno – administracyjnymi.

 

 

Karolina Wiercińska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ maj-jatenko
  Poniedziałek, 07.01

  Ustawa nie mówi nic na temat tego, że mamy to robić za darmo. Poproszę władze miasta o adres na jaki mam wysyłać faktury za odśnieżanie miejskich gruntów.

 2. 2
  +4
  ~ Zastanawiające...
  Poniedziałek, 07.01

  Czemu Straż Miejska przypomina miezkańcom o oidśnieżani, a Wróblewskiemu mandatu nie dowali za nieodśnieżone i nie posypane chodniki, ulice.

 3. 3
  --3
  ~ Bulajnowicz Melchior
  Poniedziałek, 07.01

  Szanowny internauto o ksywie maj jatenko - ustawa wyraźnie narzuca ci obowiązek odśnieżania na własny koszt. Wynika to zarówno z orzeczeń sądu (tzw glosa) jak i prawa własności gruntu, na którym znajduje się posesja, jak również z prawnie przyjętych zasad odpowiedzialności osób i podmiotów za utrzymanie czystości i porządku w miejscu zamieszkania. Z tych samych względów każdy administrator (spółdzielnia, wspólnota itp.) czyni to we własnym zakresie, a kosztami może obciążać mieszkańców (w ramach czynszu), członków tych ogniw, gdyż w ich imieniu wykonuje te zadania. Także Zenek nie marudź i wstawaj do roboty, bo czas na odśnieżanie. A tak w ogóle to radzę wszystkim właścicielom nieruchomości, aby dokładnie zapoznali się z aktami własności, a szczególnie z planami ich położenia, skąd wynikają określone obowiązki postępowania.

 4. 4
  0
  ~ A urzedy
  Poniedziałek, 07.01

  Pokazujcie jak byle jak lub wcale nie odświeżone są chodniki : urzedy,biura i instytucje. Ciągle tylko prywatne domy a zbk,a spółdzielcze. Nietykalni

 5. 5
  +2
  ~ maj-jatenko
  Poniedziałek, 07.01

  Panie Melchior. Przeczytałem Uchwałę Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. i ustawę i nigdzie nie ma zapisu, że mam sprzątać śnieg na własny koszt. Nie wierzysz? Przeczytaj. Jest zapis tylko zobowiązujący mnie do tego. Dlatego podaj pan numer biurka na jaki mam słać faktury, bo jak sam napisałeś, wstaję rano i za ***zielam do pracy i pracuję na twoją pensję i nie mam czasu na darmowe wysługiwanie się.

 6. 6
  +2
  ~ do~ Bulajnowicz Melchior
  Poniedziałek, 07.01

  W ten sposób jak Pan pisze to można podjąć uchwałę ,że własciciel posesji -będzie musiał łatać dziury w jezdni czy chodniku i wymieniać żarówki w lampach i nawet płacić za prąd. A za grunt na którym stoi mój dom płacę podatek. Można też podjąć uchwałę ,że do obowiązku właściciela należy konserwacja kanalizacji sieci elektrycznej itd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.