Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Nowoczesny system wczesnej diagnostyki zawałów serca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu

23.10.2013, 10:00:49 Rozmiar tekstu: A A A
Nowoczesny system wczesnej diagnostyki zawałów serca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu
Fot. nadesłane

Szpital Wojewódzki w Elblągu wzbogacił się o nowoczesny system telemedyczny wczesnej diagnostyki zawałów serca. Zakupu dokonano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja, projekt pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemu wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną.”

W skład systemu wchodzą serwer telemedyczny ZOLL Rescue Net Medgate oraz defibrylatory ZOLL X Series zamontowane na pokładach karetek Działu Ratownictwa Medycznego. Diagnostyczne, 12-odprowadzeniowe badanie EKG wykonane przy pomocy defibrylatora jest przesyłane przez telefon komórkowy z karetki do serwera Rescue Net Medgate, Dyżurujący w Pracowni Hemodynamiki lekarz kardiolog ma możliwość, po zalogowaniu się do systemu, oceny zapisu EKG i podjęcia decyzji dotyczącej dalszego postępowania. W przypadku stwierdzenia rozwijającego się zawału serca pacjent jest kierowany bezpośrednio na zabieg udrożnienia zablokowanych naczyń wieńcowych (tzw. angioplastykę wieńcową).

System daje możliwość istotnego skrócenia czasu od chwili wystąpienia pierwszych objawów zawału serca do wdrożenia terapii reperfuzyjnej. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiej Rady Resuscytacji czas ten nie powinien przekraczać 90 minut.

Wdrożenie systemu telemedycznego w regionie podnosi skuteczność działań ratunkowych i zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z zawałem serca. Możliwość konsultacji kardiologicznej na odległość jest także istotnym elementem wspomagania Zespołów Ratownictwa Medycznego, tym bardziej, że w składzie zespołu coraz częściej nie ma lekarza.

Zakupione na wyposażenie karetek defibrylatory / monitory X Series to najnowszy produkt amerykańskiej firmy ZOLL Medical Corporation, specjalizującej się w opracowaniu i produkcji sprzętu ratującego życie (defibrylatory, urządzenia do mechanicznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aparaty do kontrolowanej hipotermii itp.). Opracowane przy współpracy ratowników medycznych, dedykowane są do pracy w szczególnie trudnych warunkach, m.in. w wojskowych służbach medycznych, w karetkach pogotowia, jak również w transporcie lotniczym. Przy niewielkiej wadze i gabarytach są standardowo wyposażone w unikalne rozwiązania wspomagające działania ratownicze, m.in. zaawansowane monitorowanie częstości i głębokości uciśnięć klatki piersiowej z informacją zwrotną dla ratownika, monitorowanie funkcji życiowych (12-odprowadzeń EKG, pomiary ciśnienia krwi, kapnometria, pulsoksymetria Masimo Rainbow), a także nowoczesne technologie transmisji danych (WiFi, modem USB, Bluetooth, teletranmisja przez telefon komórkowy).

System Rescue Net Medgate to nowoczesne rozwiązanie bazujące na lokalnym serwerze telemedycznym, zapewniającym obsługę transmisji danych z defibrylatorów ZOLL. Dostęp do danych uzyskuje się poprzez chronione hasłem i kluczem sprzętowym zalogowanie do serwera na dowolnym komputerze (PC, laptop, tablet). System daje możliwość przeglądania, retransmisji i archiwizacji danych, a także wprowadzania do rekordów pacjenta opisów i komentarzy, importowania zdjęć (RTG, USG) i wyników badań diagnostycznych. W podstawowym zastosowaniu system Medgate pozwoli na wdrożenie w regionie wczesnej diagnostyki zawałów serca, dając możliwość wspomagania ZRM poprzez specjalistyczne konsultacje kardiologiczne i wspomaganie decyzji terapeutycznych.

Warte również zauważenia jest to, że elbląskie karetki są pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie, które posiadają na pokładzie ambulansu najnowszy tego typu produkt na świecie – defibrylator ZOLL X Series. Jednocześnie Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest pierwszym w Polsce, który korzysta z systemu Rescue Net Medgate na lokalnym serwerze telemedycznym.

 

Michał Missan
Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ emeryt ze starego portfela
  Środa, 23.10

  Wszystko pięknie. Jest jeden feler, żeby zostać przyjętym przez kardiologa w Cardiomedzie czeka się półtora roku. No chyba, że pójdzie się prywatnie. Więc ja jako wcześniej urodzony nie mam szans na skorzystanie z tej cudownej aparatury.

 2. 2
  0
  ~ skandal
  Środa, 23.10

  KIEDY Elblążanie przestaną jeżdzić na olsztyn by sie leczyć.Jest szpital wojewódzki???? z nazwy tylko.SKANDAL w olsztynie buduje się szpital za szpitalem a w Elblągu nie potrafi się tak zrobić by było wszystko na miejscu.Jedyne spostrzeżenie to chyba wina dyrekcji PORA NA ZMIANY.JUŻ !!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0924439430237