Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

14.04.2012, 13:53:39 Rozmiar tekstu: A A A
14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

Od szesnastu lat pielęgnowany jest Dzień Ludzi Bezdomnych. To ważne święto zainicjował Marek Kotański, współzałożyciel stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot. Ten problem społeczny zauważalny jest w całym kraju. W naszym mieście żyje ponad 300 osób bezdomnych.

 

Jak podaje Wikipedia, pierwsza edycja Dnia Ludzi Bezdomnych odbyła się 14 kwietnia 1996 roku. Jej pomysłodawcą był Krzysztof Cybruch, jeden z działaczy Monaru, bliski współpracownik Marka Kotańskiego. I choć od wspomnianej edycji minęło już szesnaście lat, to wiele osób nigdy o tej inicjatywie nie słyszało. A szkoda. Z pewnością przypomina ona o problemie, którego skalę – co ważne – trudno ustalić. Dwa lata temu w Gdańsku wydano publikację zespołu badawczego działającego w ramach projektu „Gminny standard wychodzenia z bezdomności”. W raporcie przygotowanym pod red. Macieja Dębskiego pojawiają się różne dane dotyczące ilości osób bezdomnych w Polsce. Są one sprzeczne, trudno więc o podanie jednej „obiektywnej” liczby. Jak udało nam się jednak ustalić w lutym (kiedy informowaliśmy o pomocy, jaka udzielana jest takim osobom przez miasto), w Elblągu żyje 300-350 osób bezdomnych. 
 
Warto dodać, że o problemie bezdomności w naszym mieście pisaliśmy już kilkakrotnie. Rozmawialiśmy z pracownikami elbląskich noclegowni, m.in. Domu dla bezdomnych znajdującym się przy ul. Nowodworskiej 49, Pogotowia Socjalnego przy ul. Królewieckiej 102. Pisaliśmy też o specjalnej infolinii, na którą od listopada do końca marca mogli dzwonić bezdomni… 
 
- Kontrole w miejscach, gdzie mogą znajdować się osoby bezdomne, na bieżąco prowadzi Straż Miejska wspólnie z MOPS-em – powiedział nam w lutym Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W ubiegłym roku na terenie Elbląga Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych nie zanotował przypadków śmiertelnych osób bezdomnych, których powodem byłoby wychłodzenie. 
 
Zapraszamy do lektury wspomnianej publikacji, którą można znaleźć na stronie internetowej Monaru: http://www.monar.org/content/zdjecia/Diagnoza_Zespol_Badawczy.pdf
AR

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ?
  Sobota, 14.04

  Dzień bezdomnych czy dzień meneli?

 2. 2
  +2
  ~ zenuś
  Sobota, 14.04

  Dziś ich święto a prezydent z p. sz. z dep. społecznego za wszelką cene chcą rozwalić dom dla bezdomnych

 3. 3
  +4
  ~ ELBLĄG MIASTO EMERYTÓW I BEZDOMNYCH
  Sobota, 14.04

  Dziękujemy , panie Nowaczyk i Lewandowski. W wyniku waszych działań wszyscy Elblążanie wkrótce staną się bezdomnymi. mam nadzieję, ze mieszkańcy miasta sie Wam postawią i obydwu wasNowaczyka i Lewandowskiego wsadzimy do pudła PO RUBINIE :)

 4. 4
  --3
  ~ menel z toshibą
  Sobota, 14.04

  Też jestem zdania,że istnienie bezdomnych,wszelkiej maści meneli,alkoholików,narkomanów,złodziejaszków i kiboli to tylko i wyłącznie wina Nowaczyka,Lewandowskiego,Tuska,Komorowskiego,PO,PSL,Palikota,SLD i takich tam innych.Przecież nie ma tych biednych bezdomnych,meneli,niedouków i innych nigdzie na świeice!!!!Oni są tylko w Elblągu.Hańba ci prezydencie miasta!!!!

 5. 5
  0
  ~ sukcesy 20-lecia
  Sobota, 14.04

  bezdomność, bezrobocie, pauperyzacja i nędza, niedożywione dzieci, likwidacja polskiego przemysłu i gospodarki, zaangażowanie w agresywne wojny, upadek ruchu związkowego, faworyzowanie prawne miejscowych i obcych złodziei, zaprzedanie obcym interesom to są bezsporne zdobycze tzw "wolnej" i "demokratycznej Polski". Murzyni w Afryce mają podobne problemy może nawet nieco większe ale nijak mnie to nie pociesza.

 6. 6
  +1
  ~ ;D
  Niedziela, 15.04

  "bezrobotni" z czasów "komuny" otrzymują dziś odszkodowania jako represjonowani - chociaż były to typowe nieroby, czyż to nie jest szczyt chamstwa.

 7. 7
  +1
  ~ ft
  Poniedziałek, 16.04

  a gdzie taki9e ławeczki są?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95971393585205