Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KONKURSY

Oratnitza i Hańba - dwie folkowe perełki w Mjazzdze - wygraj bilety

05.12.2017, 15:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Oratnitza i Hańba - dwie folkowe perełki w Mjazzdze - wygraj bilety

Ich muzyka potrafi rozruszać niemal każdego fana dobrej muzyki, a koncerty - co sprawdzone, zaliczane są do tych najlepiej wspominanych. Bułgarska Oratnitza swoje transowe bałkańskie rytmy zagra w klubie Mjazzga w czwartek 7 grudnia, a polska grupa Hańba z punkowo folkową energią w tym samym miejscu koncertować będzie w sobotę 9 grudnia.

ORATNITZA

Ten zespół wyrusza na europejską trasę koncertową w poszerzonym składzie. W Polsce zagrają tylko trzy koncerty, na północy tylko jeden - w elbląskiej Mjazzdze. Po koncercie można się spodziewać dalszej zabawy w bałkańskich rytmach.

Oratnitza to grupa założona w 2009 roku, która od początku miała na celu przywrócenie do życia tradycyjne pieśni bułgarskie, aby stały się one przystępne dla młodszych pokoleń, a inspirujące teksty i dźwięki nie przeminęły. Czwórka muzyków tworzy nową jakość, splatając ze sobą bułgarską tradycję śpiewu prawosławnych zakonników, ludowych utworów, jak i hiphopu, dubstepu oraz dźwięków digeridoo – drewnianej trąby australijskich aborygenów.

Wśród instrumentów, z których korzystają muzycy, znajduje się również cajón – skrzynia perkusyjna, wywodząca się z Afryki, tupan – bardzo popularny na Bałkanach bęben, dudy, flet poprzeczny oraz kaval – rodzaj fletu używanego w Bułgarii, Serbii, Macedonii i innych państwach tego obszaru.

Nazwa zespołu odnosi się do rytuału oczyszczenia w ogniu przed dniem Ostatków. Oratnitza ma za sobą już wiele koncertów, była także wielokrotnie nagradzana.

Koncerty Oratnitzy najczęściej odbywają się w niewielkich, alternatywnych klubach, które podczas występów pękają w szwach. Zespół przyciąga rzesze fanów, doskonale bawiących się w rytm muzyki. Dźwięki digeridoo w połączeniu z prawosławnym śpiewem wprowadzają w ekstatycznotransowy stan, a ponad publicznością zdaje się unosić magiczny duch tradycji bułgarskiej. Młodzież chwyta się za ręce i tańczy horo, wyśpiewuje wraz z zespołem dawne pieśni w nowej interpretacji, tworzy wspólnotę na bazie folkloru, który ma jednoczącą moc.

Oratnitza, kontynuując rodzimą tradycję Bułgarii oraz interpretując ją na własny sposób, przyciąga coraz to nowych zwolenników nie tylko wśród młodzieży. Potencjał zespołów folkowych na terenach Bałkan jest ogromny i wciąż wzrasta. Artyści coraz częściej stają w szranki ze znanymi zachodnimi grupami na międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Hristiyan Georgiev – kaval, vocal, keys
Ivan Gospodinov – lead vocal
Georgi Marinov – didgeridoo, gaida
Petar Yordanov – cajon, tupan
Asya Pincheva - vocal
Diyana Vassileva- vocal

Mjazzga, 07-12-2017 godz. 20:15, bilety 30 przed i 35 w dniu koncertu

HAŃBA

Po świetnie przyjętym ubiegłorocznym debiucie i niemal nieustającej trasie koncertowej Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” powraca z kolejnym albumem długogrającym pt. „Będą bić!” (Antena Krzyku/Karoryfer Lecolds).

Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70., lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Jak zawsze pomagają im w tym międzywojenni poeci (Tuwim, Broniewski czy Jurandot) oraz podwórkowe instrumentarium (banjo, akordeon, bęben, tuba, klarnet).

Tylko w 2016 i 2017 (a raczej, jak sami by powiedzieli, 1936 i 1937) roku Hańba! zagrała na:
Primavera Festival (2017), Opener Festival (2017), SXSW (2017), Colours of Ostrava (2017), Pohoda Festival (2016) czy poznańskim Spring Break (2017). Ponadto koncertowała w USA, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.

Nadchodzący album (premiera 25 sierpnia) promuje film muzyczny „Hoży i świeży” (sł. Julian Tuwim) autorstwa Jagny Firek (Moving Movies):

Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Tadeusz Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew

Mjazzga, 09-12-2017 godz. 20:15, bilety po 30 przed i 35 w dniu koncertu

Więcej na www.mjazzga.pl
Następne koncerty:
14-12 Sounds Like The End Of The World/Aiden (post rock)
16-12 Paulina Przybysz (neo soul)
19-12 Orange Trane (jazz)

Konkurs:

Jeśli chcesz wygrać podwójne zaproszenie wyślij nam swoje zgłoszenie na adres konkurs@info.elblag.pl podając swoje imię, nazwisko, nr telefonu, a w tytule wpisując „Oratnitza i Hańba”. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 grudnia, do godziny 12:00. Zwycięzca zostanie o tym powiadomiony drogą telefoniczną lub e-mailową 7 grudnia, po godz. 12.00. O zwycięstwie w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń.

 


Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.6361401081085