Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

"Z miłości do Ojczyzny". Ruszyła sztafeta pamięci

26.02.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Z miłości do Ojczyzny". Ruszyła sztafeta pamięci

„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burze” - to jeden z cytatów księgi Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Ten wyjątkowy projekt zrealizowało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania AK. Sztafeta księgi ruszyła ubiegłorocznej jesieni, podczas święta Wojska Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Księga przekazana przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej trafiła do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im.  kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” i pozostanie w murach jednostki przez najbliższe pół roku.

 

 

To unikatowy zbiór, swoisty testament żołnierzy AK, który odwołuje się do spraw i  wartości nieprzemijających. „Przesłanie dla pokoleń” jest przekazywane do wszystkich brygad OT na terenie całego kraju. Terytorialsi mogą prezentować je podczas spotkań z młodzieżą i lokalna społecznością, aby przesłanie żołnierzy AK żyło w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.

 

-Nasi wielcy poprzednicy wskazali nam obywatelski testament, pokazali, na czym polega miłość i wierność Ojczyźnie. Księga zawiera opowieści o polskiej tradycji, o  wartościach, o pięknej, ale trudnej historii naszego kraju, którą musimy przekazać kolejnym pokoleniom - powiedział podczas uroczystości dowódca brygady, pułkownik Jarosław Kowalski.

 

Bohaterowie zachęcają nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny. Księga stanowi znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia żołnierzy AK. Zapisane są w niej poruszające wspomnienia bohaterów, będące jednocześnie ich testamentem.

 

-Nigdy nie zapomnijcie o takich wartościach jak miłość do Ojczyzny, szacunek do starszych osób, solidarność i wolność. Nigdy więcej wojny- tak brzmi przesłanie do kolejnych pokoleń urodzonego w 1923 roku porucznika Zbigniewa Kaczmarka ps. „Dan”, żołnierza 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnego słynnego „Szczerbca”.

 

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej od początku funkcjonowania współpracuje ze środowiskami kombatanckimi i dokumentuje dzieje żołnierzy Armii Krajowej. Na terenie Warmii i Mazur terytorialsi opiekują się blisko 50 bohaterami walki o  niepodległość, zapewniając im wsparcie zarówno w codziennych sprawach, jaki w szczególnych sytuacjach życiowych.

 

Zachęcamy do lektury księgi „Przesłanie dla pokoleń”, na stronie internetowej przeslanieak.wp.mil.pl

 

 

Monika Jabłońska-Buder
Zespół prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ dddd
  Poniedziałek, 26.02

  O Boże...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4568588733673