Poniedziałek, 3.06.2024, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Karol Ślęczek w Elblągu

24.04.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

W czwartek do Elbląga przyjeżdża jeden z najważniejszych nauczycieli buddyjskich w Polsce: Karol Ślęczek. O 18.00 w sali zielonej w Światowidzie rozpocznie się otwarte spotkanie, podczas którego będzie można poznać bliżej i podyskutować o tej dalekowschodniej filozofii. Zanim jednak Karol Ślęczek przyjedzie do Elbląga, rozmawiamy z Adrianem Żebrowskim z elbląskiej sangi.

-Buddyści w Polsce na pewno wiedzą kim jest Karol Ślęczek. Ale przybliżmy Go tym wszystkim, którzy interesują się buddyzmen jako takim i chcieliby wiedzieć z kim się spotkają.

-Generalnie, przyjeżdża do nas jeden z dziesięciu nauczycieli darmy (nauk buddyjskich) w Polsce. Jest on przedstawicielem jednej z 3 linii buddyzmu tybetańskiego, którą i my reprezentujemy: Karma Kagyu, bardzo prężenie rozwijąjąca się w Europie i w obu Amerykach. To człowiek, który po prostu "ludzkim głosem" przedstawi buddyzm i jego główne założenia.

-Elbląska sanga jest niezwykle przejęta tą wizytą. Oznacza to, że jest to postać bardzo szczególna?

-Bardzo! To człowiek, który zaczął w Polsce propagować buddyzm po spotkaniu z naszym głównym nauczycielem: lamą Olem Nydalem. Dzięki jego staraniom, w Polsce istnieje około 30 ośrodków buddyjskich, jest też parę miejsc odosobnień. A przyjeżdża do nas, żeby każdy chętny mógł się zorientować czym jest buddyzm w świeckim świecie, bo nie polega to na tym, że ubieramy szaty i jesteśmy mnichami. Chodzi o to, żeby zorientować się jak można zastosować buddyjskie nauki w codziennym życiu.

-Czego będzie można się dowiedzieć na spotkaniu? Czy nie boicie się, że ktoś zarzuci wam "sekciarstwo"? Czy może chodzi o to, że każdy może przyjść, nie musi się zmieniać i "nawracać", po prostu posłuchać?

-No oczywiście. To jest spotkanie otwarte dla każdego. Chodzi tylko o przedstawienie samego buddyzmu. Nie trzeba być buddystą, żeby przyjść. Nikt nikogo nie nakłania do przechodzenia na buddyzm. A "sekciarstwo" kompletnie odpada. Jesteśmy legalnie działającym, zarejestrowanym związkiem wyznaniowym w Polsce. Buddyzm jako taki ma 2500-letnią tradycję, więc nie jest to jakieś chwilowe "widzimisię".

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2353367805481