Piątek, 26.04.2019, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jedyna w historii bitwa morska na Zalewie Wiślanym - Dziś o 16.00 inscenizacja bitwy w Kątach Rybackich

15.09.2018, 10:51:37 Rozmiar tekstu: A A A
Jedyna w historii bitwa morska na Zalewie Wiślanym - Dziś o 16.00 inscenizacja bitwy w Kątach Rybackich

15 września zapraszamy do Kątów Rybackich na niezwykłe wydarzenie - inscenizację jedynej w historii bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym. Bitwa pomiędzy Krzyżakami a wojskami króla polskiego Władysława Jagiellończyka odbyła się w roku 1463, a więc obchodzimy jej 555 lecie. Jej wynik zadecydował o losach Pomorza Gdańskiego, Żuław i Warmii. Po przegranej Krzyżacy utracili inicjatywę na morzu, utracili połączenie z Rzeszą Niemiecką i kontrolę nad Warmią. Ostatecznie nastąpiło zakończenie wojny trzynastoletniej.
 

Inscenizacja przypomni nam te czasy. Zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie i przeniesienie się w odległe czasy średniowiecznej Europy. Do wypożyczenia będą średniowieczne stroje, do degustacji ciekawe dania z tej epoki.
 
 
Zaproście również znajomych i swoich gości do ciekawego spędzenia sobotniego popołudnia.
 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ klik
  Piątek, 14.09

  Ciekawe czy pan radny Traks wraz ze swoim kolegą radnym zaszczycą to wydarzenie? To jest tak jak się nie współpracuje z gminami położonymi nad Zalewem Wiślanym. Ale kto w naszym Elblągu ma się tym zająć? Nie ma osób kompetentnych i z ... chęciami?

 2. 2
  +4
  ~ elbinger
  Piątek, 14.09

  W tej bitwie nie brały udziału "wojska króla polskiego Władysława Jagiellończyka ". Po pierwsze dlatego, że polskie państwo jeszcze wtedy floty wojennej nie miało - z Krzyżakami walczyły floty, wystawione przez miasta: Gdańsk i Elbląg. a po drugie dlatego, że ówczesny król nazywał się Kazimierz Jagiellończyk.

 3. 3
  +4
  ~ komtur
  Piątek, 14.09

  Co to za amator projektował ten plakat? Ani krzyż, ani nasz bielik nie pochodzą z tego okresu.

 4. 4
  +6
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 14.09

  No nie tak do końca bo rok po bitwie ekipa elbląska i braniewska najechała port dziś Kaliningrad i spaliła domostwa oraz okręty krzyżackie....

 5. 5
  +3
  ~ Jaszczuurr
  Piątek, 14.09

  Prorok Igor- W 1464 roku flota elbląska jako formacja Związku Pruskiego, bo to ten twór walczył z Krzyżakami na Zalewie, pod wodzą Czecha Jana Skalskiego blokowała ujście Pregoły co jednocześnie stanowiło blokadę Królewca, ale miasta nie zdobyto. W organizowanych wypadach spalono nadbrzeżne budynki i pobliskie wsie. Szkoda, że bitwa na Zalewie jest mało znana. Ostatnia duża rekonstrukcja tego zdarzenia miała miejsce w 1963 roku między Suchaczem, a Tolkmickiem. Była zrealizowana przy wydajnej pomocy marynarki wojennej.

 6. 6
  +2
  ~ Ulrich von...
  Piątek, 14.09

  Krzyżacy utracili połączenie z Rzeszą Niemiecką??? Z jaką Rzeszą!!! Takowa czyli pierwsza wówczas już nie istniała, a powstanie drugiej to zjednoczenie niemieckich królestw, ksiąstw itd. za czasów kanclerza Bismarca po wojnie francusko-pruskiej w 1871. Kto jest autorem tego historycznego gniota? Jakiś "naukowiec" z IPN???

 7. 7
  0
  ~ Elblążanka
  Piątek, 14.09

  A dlaczego ta inscenizacja jest w Kątach Rybackich a nie w Suchaczu, tak jak przed laty?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.