Czwartek, 16.08.2018, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nauczyciele mają dość. Kto może, odchodzi na wcześniejszą emeryturę!

30.07.2018, 07:30:33 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele mają dość. Kto może, odchodzi na wcześniejszą emeryturę!
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Według danych ZUS 10 tys. nauczycieli przebywa na świadczeniu kompensacyjnym. Jeszcze pięć lat temu liczba ta wynosiła 4,5 tysiąca. Wcześniejsze emerytury pedagogów kosztują budżet państwa 200 mln. zł
 
Rośnie również liczba wniosków składanych po raz pierwszy o przyznanie świadczenia. W pierwszym kwartale 2015 roku było ich 538, a rok później – 631. Jednak prawdziwy boom na wcześniejsze odchodzenie z pracy przez nauczycieli rozpoczął się w 2017 roku. Od tego czasu w każdym kwartale około 1000 nauczycieli składa taki wniosek. W całym poprzednim roku ze świadczenia kompensacyjnego po raz pierwszy skorzystało prawie 5,5 tys. pedagogów.
 
W pierwszym kwartale 2018 roku – już 982. Związkowcy wymieniają przyczyny jednym tchem: chaos, niepewność, wynagrodzenia. - Jedną, nie wiem czy nie najważniejszą, przyczyną jest postępujący chaos w oświacie związany z reformą edukacji. Nauczyciele mają po prostu dosyć tego, co fundują im politycy i wolą spokojnie odejść na świadczenie kompensacyjne – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 
Jak alarmują związkowcy skutki mogą być wkrótce odczuwalne. – Bo z jednej strony mamy osoby odchodzące na świadczenia kompensacyjne, a z drugiej strony zwolnienia nauczycieli wywołane przez reformę. A przecież to nie jest tak, że nauczyciela X zastąpi nauczyciel Y. Z trzecie strony, młodzi ludzie nie garną się do tego zawodu – dodaje Baszczyński.
 
Przypomnijmy, że zdaniem ZNP w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli. Z kolei Anna Zalewska informowała, że zmiany w szkolnictwie przyczyniły się do powstania ponad 11 tys. nowych etatów. Z baz danych MEN wynika, że w całym województwie dolnośląskim brakuje ponad tysiąca nauczycieli różnych szczebli. I nie jest to odosobniony przypadek: w województwie kujawsko-pomorskim jest praca dla 300 nauczycieli, lubelskim – ponad 600, a w pomorskim – 460. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie mazowieckim, gdzie potrzeba ponad 3 tys. nauczycieli.
 
Ta sytuacja prędko się nie zmieni. - Wynagrodzenie jakie otrzymuje początkujący nauczyciel jest dalekie nie tylko od satysfakcjonującego, ale też nie przystaje do kwalifikacji takiego nauczyciela. A od września jego droga awansu zawodowego ulegnie wydłużeniu, a stosunek pracy pozostanie nieuregulowany. Początkujący nauczyciel zatrudnieniu w oparciu o umowę na czas określony nie będzie mógł nawet sam podpisać umowy z operatorem komórkowym – mówi Baszczyński.
 
Więcej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Jan
  Poniedziałek, 30.07

  A co z młodymi nauczycielami? Napiszcie jak ich się traktuje! Latami pracują na pół etatu lub trzy-czwarte... Nie mają co liczyć na umowę na stałe...Dyrekcja wykorzystuje ich do łatania dziur! Gdzie są związki zawodowe które niby nic nie widzą! Banda układowców!!!!

 2. 2
  +3
  ~ RH
  Poniedziałek, 30.07

  Do Jan, Nauczycieli w Elblągu nie zatrudnia się i utrzymuje wg jakości, ale na podstawie układzików i znajomości. Przykładem jest I LO, wystarczy przyjść i zobaczyć, promowani są ludzie np z Solidarności, znajomości ....kosztem o wiele lepszych nauczycieli. Sytuacja może się zmienić, po otwarciu nowej S7 do Gdańska, ludzie zaczną masowo szukac pracy w trójmieście, potem równiez tam mieszkać, zostawiając to chore miasto.

 3. 3
  +11
  ~ Marek elbląski
  Poniedziałek, 30.07

  To nie do końca jest tak,jedni pojadą do Trójmiasta,a inni ,z Trójmiasta przyjadą tutaj.Waunkiem jest zmiana w elbląskim ratuszu,bo tam jest węzeł betoniarski.

 4. 4
  +2
  ~ wróbel wszystko podpisze
  Poniedziałek, 30.07

  Jan pyta o związki zawodowe. ZZ to ochrona d upy prezesów i plotkarstwo z dyrekcjami. Ten bałagan jakim jest "oświata" powinien być dawno zreformowany. Fałszerz dokumentów kieruje szkołą i ześwinia całą miejską "elitę" władzy , ale jest w fotelu bo ma plecy, powiązanie , mafię. Inny darczyńca kampanijny mimo prokuratorskich zaniedbań nadal "kieruje" i jest nagradzany. Ktoś napisał - beton w um. To mało powiedziane. taki system wzajemnego poplecznictwa i unurzania to zwykła mafia. Ci ludzie nadal oceniają pracowników, przydzielają uznaniowe dodatki, nagrody, awanse i oceniają zachowanie uczniów sami będąc amoralni i przestępczy. Tego bagna w Elblągu nie wyczyści nikt, bo wylatujący z um trafia do "swojego" dyrektora w szkole i karuzela trwa. Poza ZZ patrzą na to księża katecheci i są Piłat

 5. 5
  +1
  ~ ta
  Poniedziałek, 30.07

  zwłaszcza starzy wyżeracze śpieszą się na emeryturę

 6. 6
  +1
  ~ Moje miasto Elbląg.
  Poniedziałek, 30.07

  "Ludzie którzy głosują na nieudaczników , złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami." Nadchodzi czas abyśmy wybrali mądrze, a elbląski bizancjum ratuszowe pognali raz a dobrze i na zawsze, miasto musi powstać z kolan. Silny i Dumny Elbląg.

 7. 7
  --7
  ~ psiogłowiec
  Poniedziałek, 30.07

  za PISu katabasy będą wam dzieci gwałcić, a o nauce nie będzie mowy. Będą cwoki harować na katabasa i spać w czworakach.

 8. 8
  +4
  ~ Dalej
  Poniedziałek, 30.07

  Odejdą dobrzy bo nie mają przebicia a pozostaną w części miernoty. I nieuki po kursach.

 9. 9
  +8
  ~ zuzu
  Poniedziałek, 30.07

  Bardzo dobrze,że nauczyciele z długoletnim stażem ( 35 lat i więcej) mogą odejść na świadczenie kompensacyjne ,niech po nich pracę mają młodzi ,zdrowi i kreatywni nauczyciele.

 10. 10
  +15
  ~ Taka prawda
  Poniedziałek, 30.07

  Szkoły to specyficzne miejsca pracy- zawsze największe przebicie mają mierni, bierni ale wierni- przy ***sy, pod ***zielacze, znajomi królika. Dobry nauczyciel, a już nie daj boże lubiany przez dzieci, jest niszczony i zmuszany do odejścia do innej placówki.

 11. 11
  +3
  ~ MENi S nie?
  Poniedziałek, 30.07

  DLACZEGO nie zaliczają pracy pracownikowi który podlegał pod Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Sportu? To też szkolnictwo.

 12. 12
  +10
  ~ reformator
  Poniedziałek, 30.07

  środki płacone katechetom przeznaczyć dla nauczycieli i po problemie. Przecież nawet konkordat nie wymaga płacenia za naukę religii

 13. 13
  +4
  ~ Ja
  Poniedziałek, 30.07

  Co za pierdoly napisane

 14. 14
  0
  ~ marian k.
  Wtorek, 31.07

  ...żadna reforma w szkolnictwie nie pomoże jak jest coraz mniej uczniów w naszym mieście, miasto staje się "miastem seniorów", młodzi emigrują do innych miast. Moje córki obie z wykształcenia nauczyciele i ich mężowie, wyjechali do Gdańska, gzie znaleźli dobrą pracę w szkolnictwie. Tego by nie doświadczyli w Elblągu.

 15. 15
  --1
  ~ każdy polak z PISem
  Wtorek, 31.07

  a co ma reforma szkolnictwa ze ktoś nie ma pracy w Elblągu tylko w Gdańsku , dać szanse młodym starzy poszli won na emerytury

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.