Czwartek, 16.08.2018, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Obowiązkowe szafki na podręczniki dla uczniów i długość przerw konsultowana z uczniami

27.07.2018, 16:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Obowiązkowe szafki na podręczniki dla uczniów i długość przerw konsultowana z uczniami
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Zapewnienie uczniom miejsca na przechowywanie podręczników, dostęp do wody i układanie planu zajęć tak, by przedmioty wymagające największego wysiłku intelektualnego zaczynały się jak najszybciej – to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie BHP w szkołach.

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać już od nowego roku szkolnego, a szkoły będą miały czas na przygotowanie się zmian do 1 marca 2019 roku.

W tym czasie dyrektorzy będą musieli zapewnić uczniom m.in. dostęp do miejsc, w których uczniowie będą mogli przechowywać podręczniki i inne pomoce dydaktyczne. Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia „jednoznacznie określono obowiązek dyrektora szkoły w zakresie zapewnienia uczniom miejsca na  pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Rozwiązanie to powinno spowodować skuteczniejsze egzekwowanie prawa ucznia”.

Poza tym szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek. Dotychczasowy obowiązek zapewnienia na terenie szkoły wody spełniającej wymagania dla wody zdatnej do picia został wzmocniony przez wskazanie, że dostęp ten powinien być ułatwiony dla uczniów przebywających pod opieką szkoły. Uczniowie nie będą mogli opuszczać szkoły w celu zakupienia wody. MEN sugeruje, że spowoduje to również zmianę nawyków żywieniowych uczniów i wyeliminowanie z ich diety napojów słodzonych.

Wśród zmian znalazł się również zapis dotyczących przerw między lekcjami. Dotychczasowe 10 minut, będzie wartością minimalną. Długość przerw ma być dostosowana do potrzeb uczniów. Dyrektor szkoły w tej kwestii będzie obowiązany zasięgnąć opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Poza przerwami zmieni się także konstrukcja planu zajęć. MEN powołując się na badania dotyczące efektywności nauki podjęło decyzję o obowiązku konstruowania planu lekcji tak, by realizacja zajęć wymagających intensywnego wysiłku umysłowego nie później niż na szóstej godzinie w danym dniu.

Rozporządzenie reguluje również kwestie zgłaszania wyjść innych niż wycieczki szkolne, zasad korzystania ze strzelnic, odwoływania zajęć czy wymogów dotyczących wilgotności i nasłonecznienia.


Więcej na gazetaprawna.pl

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ mirek
  Piątek, 27.07

  To zapewnienie szafek bedzie wygladalo jak obecnie,ze trzeba za nia najpierw zaplacic?jak np.w sp11-160zł?!!

 2. 2
  +6
  ~ antypis
  Piątek, 27.07

  Dokladnie tak.egzekwowanie praw ucznia z portfela rodzica.brawo pis

 3. 3
  +6
  ~ frred
  Sobota, 28.07

  O takim systemie układania planu lekcji słyszałam już 30 lat temu , ale w realu nigdy tak ułożonego planu dla wszystkich uczniów to nie widziałam .

 4. 4
  +9
  ~ Basenji
  Sobota, 28.07

  I jeszcze powinni uchwalić, że nie wolno dzieci stresować, czyli poza 6 wszystkie inne oceny mają być usunięte. Władzuchna coraz bardziej odpływa w samouwielbienie i przekonanie o własnej nieomylności. Pan Bóg już ich pokarał za pychę...

 5. 5
  +7
  ~ Czas
  Sobota, 28.07

  Może wreszcie doczekamy czasów gdzie nasze dzieci i wnuki nie będą dzwigaly ciężkich teczek i tornistrow.

 6. 6
  +6
  ~ realia
  Sobota, 28.07

  Jak znam życie i tak najpierw w planie wf, potem muzyki, plastyki, techniki, religie a reszta na końcu bo wf-iarz się przemęczy jak nie skończy o 12 swojej ciężkiej "pracy".Mirek a ty tą szafkę na czarnym rynku kupowałeś?- bo wszyscy płacili kaucję!!!!- 120zł. Idź do np. sp19, 21 zapłacisz tyle i nic nie dostaniesz jak szkołę skończysz.

 7. 7
  +6
  ~ dex
  Sobota, 28.07

  Zapewnienie wody" będzie wyglądało następująco - proszę Państwa - trzeba wpłacić 300 zl. na ucznia za rok, na butelkę wody na każdy dzień :-)

 8. 8
  +2
  ~ Do realia
  Sobota, 28.07

  Jak skończysz to chyba jednak coś dostaniesz - świadectwo ukończenia szkoły

 9. 9
  0
  ~ Monia
  Poniedziałek, 30.07

  Dzieci maja stanowczo za duzo zadanych prac do domu i nie wspomne o ciaglych kartkowkach moze tym ktos sie zajmie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.